Cmentarz wojenny nr 119 w Staszkówce

Cmentarz wojenny nr 119 w Staszkówce jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego. Znajduje się w centrum wsi przy drodze do Łużnej.
W 29 grobach zbiorowych (nagrobki w formie potrójnych żeliwnych krzyży lotaryńskich osadzonych na betonowym cokole) oraz 17 pojedynczych (nagrobki w formie pojedynczych żeliwnych krzyży lotaryńskich osadzonych na betonowym cokole), pochowanych jest łącznie 509 żołnierzy rosyjskich poległych 2 maja 1915 r. Polegli żołnierze służyli m.in. w 123 Kozłowskim Pułku Piechoty i 124 Woroneskim Pułku Piechoty.

Obiekt jest po gruntownym remoncie i zachowany w bardzo dobrym stanie. Ma kształt prostokąta o łącznej powierzchni 780 m². Otoczony jest z trzech stron jednolitym kamiennym murem o wysokości około metra. Od strony drogi ogrodzenie wykonane jest z kamiennych słupów oraz drewnianych przęseł. Bramka dwuskrzydłowa jest wykonana z dwóch masywnych kamiennych słupów. W północnej części cmentarza znajduje się murowana kaplica św. Jana Nepomucena, nakryta gontowym dachem. W południowej części cmentarza, na niskim kamiennym kopcu, ustawiony jest wysoki drewniany krzyż lotaryński.

Zdjęcia wykonałem 4 września 2012 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 119 w Staszkówce

Wróć do spisu obiektów