Kapliczki i krzyże w Bodakach

Kapliczka przydrożna w Bodakach Zdjęcia czarno - białe wykonano w latach 70 - tych.
Na terenie Bodaków podobnie jak w Bartnem znajdują się liczne kapliczki, figurki i krzyże przydrożne. Jedną z nich jest kapliczka przydrożna, domkowa (apsydowa).
Jest kilka wersji jej powstania.
Na frontowej ścianie data 1879 r. Podobno w dawnych czasach osuwisko Czartoryja przegrodziło potok, a spiętrzone wody zalały łąki, pola, domy. Mieszkańcy wsi opowiadają też inną wersję i motywację jej fundowania. W tamtym okresie występowała duża umieralność niemowląt i małych dzieci. Aby temu zapobiec, mieszkancy ufundowali i wybudowali tę właśnie kapliczkę. Może dla jednych motywem było zapobieżenie powodziom, dla innych wyproszenie życia dzieciom.

Kapliczka na zewnątrz ma długość 4 m, szerokość 3 m, z tyłu zakończona półkoliście. Grubość jej murów wynosi 70 cm, otwór wejściowy obudowany blokami z piaskowca , zamknięty drewnianymi dzwiami. Z boków dwa okienka. Jej wysokość od ziemi do kalenicy wynosi wynosi 4 m. Dach dwuspadowy, półkoliście w tyle. Kryta blachą. Na kalenicy baniasty hełm z łacińskim krzyżem kowalskim na półksiężycu. Na froncie mały krzyżyk prawosławny.

Wewnątrz kapliczki ludowa rzeźba Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej z XIX w. Przed wybudowaniem szosy znajdowała się na łące, ukryta za zabudowaniami, tyłem do nich, frontem do potoku.

Zdjęcia w galerii nr 53 - 56 to krzyż, który do 1995 roku znajdował się przed budynkiem szkoły (patrz zdjęcie czarno - białe) Obecnie znajduje się na terenie Parku Etnograficznego w Nowym Sączu.
Zdjęcia od nr 53 do 92 dotyczą obiektów na terenie Pstrążnego - przysiółek Bodaków

Galeria zdjęć Kapliczki i krzyże w Bodakach

Wróć do spisu obiektów