Cmentarz wojenny nr 132 w Bobowej

Cmentarz wojenny nr 132 w Bobowej jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Zaprojektowany przez nieustalonego architekta, kwatera znajduje się na cmentarzu żydowskim w południowej części miasta Bobowa w powiecie gorlickim, województwie małopolskim.

Pochowano na nim 7 żołnierzy węgierskich wyznania mojżeszowego w 5 grobach pojedynczych i 1 zbiorowym. Głównym elementem cmentarza jest 6 macew bez jakichkolwiek tablic lub nawet gwiazd Dawida otoczonych podwójnym niziutkim murkiem betonowym. Kwatera żołnierska jak i jak i cały cmentarz jest bardzo zarośnięta .

Kwatera ta znajduje się w lewym (patrząc z góry) dolnym rogu cmentarza – patrz plan. Na chwilę obecną (marzec 2015) kwatera jest wyraźnie zaznaczona niskim betonowym murkiem szerokości 20 cm, na niej znajduje się w jednym szeregu 6 macew w tym jedna zniszczona (nr 4) widać jedynie niedużą część nadziemną. Licząc od prawej strony, szósta z macew stoi na grobie zbiorowym (najbliżej ogrodzenia) - dwóch żołnierzy, Moses Scholl i drugi nieznany z nazwiska. Wszyscy pochowani zmarli prawdopodobnie z odniesionych ran, gdyż daty śmierci rozciągają się od 30 września 1914 r do 10 maja 1915 r.
Brama główna cmentarza jest zamknięta, ale z wejściem na cmentarz nie ma większych problemów, ponieważ w ogrodzeniu jest kilka nielegalnych wejść. Najlepiej wejść przez otwór 10 m poniżej bramy.

Zdjęcia kwatery wykonałem 23 marca 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 132 w Bobowej

Wróć do spisu obiektów