Cmentarz wojenny nr 152 w Siedliskach koło Tuchowa

Cmentarz wojenny nr 152 w Siedliskach jest niewielkim zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Heinricha Scholza.
Znajduje się przy drodze prowadzącej z Siedlisk do Dąbrówki Tuchowskiej. Założony został na planie prostokąta wokół kapliczki z 1887 r. z figurą Matki Boskiej, nakrytą blaszanym zadaszeniem, podtrzymywanym przez metalowe pręty. Obecnie ogrodzenie tworzą betonowe słupki, betonowa podmurówka i metalowe segmenty pomiędzy słupkami. Schody wejściowe znajdują się od strony południowej. Na jego teren prowadzi jednoskrzydłowa furtka z żelaznych prętów, z motywem miecza.

Przy tylnej ścianie 5 betonowych steli z krzyżami, przy przedniej dwie, w środku pomiędzy nimi figurka.
Oprócz tego wewnątrz ogrodzenia nasadzono 2 drzewa iglaste.
W siedmiu grobach pojedynczych pochowano tu 2 żołnierzy austro-węgierskich i 5 żołnierzy rosyjskich. Wśród żołnierzy austro-węgierskich byli to Węgrzy z 3. debreczyńskiego i 10. egerskiego pułków piechoty honwedu.

Fotografia tego cmentarza znajdowała się na pocztówkach rozdawanych żołnierzom c.k. armii w ramach akcji propagandowej, wymienia go np. Jarosław Haszek w powieści "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Jedna z tych pocztówek znajduje się m.in. w zbiorach Muzeum w Gorlicach. Widać na niej, że cmentarz wyglądał wówczas nieco inaczej niż obecnie – obsadzony był drzewami, których obecnie już nie ma. Dwa istniejące drzewa iglaste są dużo młodsze, nasadzone zostały już później. W maju 2016 r. cmentarz ten wygląda już nie najlepiej; odpadają tynki ze słupków, napis na figurce jest nieczytelny, rdzewieją krzyże, pochylają się nagrobki.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 152 w Siedliskach koło Tuchowa

Wróć do spisu obiektów