Cmentarz wojenny nr 214 w Gosławicach

Cmentarz wojenny nr 214 w Gosławicach jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej . Niewielka wojenna nekropolia położona na łące, znajduje się w północnej części miejscowości Gosławice w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Wierzchosławice przy drodze prowadzącej z Wierzchosławic do Komorowa. Cmentarz projektował Robert Motka.
Cmentarz założony jest na planie prostokąta i ogrodzony słupami z betonowych bloczków, połączonymi parami żelaznych rur. Znajdujące się od strony południowej wejście, zamykane jest jednoskrzydłową furtką z metalowych prętów. Główny element cmentarza stanowi żeliwny, ażurowy krzyż łaciński z motywem miecza, umieszczony na betonowej podstawie, która została osadzona na masywnym cokole z betonowych bloczków. O frontową ścianę podstawy oparty jest żeliwny krzyż maltański, a o ścianę cokołu – fragment żeliwnego, ażurowego krzyża, przedstawiający motyw palmy.

Na cmentarzu znajdują się cztery prostokątne, obramowania. Przestrzeń między obramowaniami jest wyżwirowana. W pobliżu tuż za ogrodzeniem rośnie rozłożysty dąb.
Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie:
– żeliwnych krzyży lotaryńskich z płaskownika, osadzonych na betonowych postumentach (2 szt.),
– żeliwnych krzyży maltańskich z motywem liścia dębu, osadzonych na trójstopniowych postumentach (2 szt.),
– małych, żeliwnych krzyży lotaryńskich z motywem liścia lipy, osadzonych na trójstopniowych, betonowych postumentach (2 szt.).
W dwóch grobach masowych i w siedmiu pojedynczych pochowano tu 16 żołnierzy z armii rosyjskiej i 4 z armii niemieckiej, poległych lub zmarłych w okresie I wojny światowej. 17 żołnierzy nie zidentyfikowano.