Prezes UKS Maraton Sękowa Aleksander Gucwa wyróżniony.
To nie tylko sportowy działacz, ale i historyk
Aleksander Gucwa wyróżniony.
Wśród laureatów tegorocznych Nagród Mosty Starosty znaleźli się również ludzie naszego lokalnego sportu. Jednym z wyróżnionych został ALEKSANDER GUCWA, wieloletni prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Maraton Sękowa i nauczyciel wychowania fizycznego, współorganizator i organizator wielu zawodów sportowych na terenie powiatu i gminy Sękowa. Wprawdzie wyróżnienie było za cenne inicjatywy w dokumentowaniu lokalnej historii związanej z inicjatywą wybudowania pomnika poświęconego katastrofie lotniczej w Banicy, ale w przedstawionej charakterystyce zasług Aleksandra Gucwy jej większość dotyczyła właśnie działalności sportowej, którą warto przypomnieć naszym Czytelnikom.
Aleksander Gucwa w 1968 roku rozpoczął pracę pedagogiczną jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Stróżnej,a następnie w Siarach. Od 1976 r. roku do dziś pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sękowej. Jest także instruktorem ZHP w stopniu harcmistrza, ma uprawnienia instruktora lekkiej atletyki, piłki ręcznej, narciarstwa klasycznego a także instruktora Powszechnej Samoobrony i Społecznego Inspektora Pracy.
Z jego inicjatywy w 40. rocznicę działalności Szkolnego Klubu Sportowego 9 listopada 1998 r. przy Szkole Podstawowej w Sękowej założono Uczniowski Klub Sportowy Maraton Sękowa. Był to pierwszy UKS utworzonym na terenie gminy Sękowa. Aleksander Gucwa wówczas został jego prezesem i pełni tę funkcję do dzisiaj.
Najczęściej spotykamy go na lekkoatletycznych zawodach sportowych z dziećmi i młodzieżą, ale nie tylko ta dyscyplina sportu jest jego oczkiem w głowie. Za działalność społeczną został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką,,Za zasługi dla woj. nowosądeckiego", Złotą Odznaką,,Za zasługi dla obrony cywilnej", Złotą Odznaką Honorową PZLA, Złotym Medalem ,,Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" i Medalem 90 lecia Lotnictwa (pod) Źródło; ,,Gazeta Gorlicka" z 24 stycznia 2012 r.