„Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021”

W dniu 4 lipca 2021 r. o godzinie 14.00 na bobowskim Rynku odbyły się organizowane corocznie „Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021”. Głównymi organizatorami imprezy są Burmistrz Bobowej, Stowarzyszenie GRYF oraz Centrum Promocji i Kultury Gminy Bobowa.
Ich początek to pamiętna rekonstrukcja ślubu żydowskiego w 2013 roku, która oparta została na wydarzeniach z 1931 roku, kiedy to cadyk Bencjon Halberstam urządził wesele swojej córce Chanie.

Tegoroczne „Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2021” były skromne i ograniczyły się do koncertu w wykonaniu Magda Brudzińska Klezmer Trio - To jeden z najlepszych i najbardziej uznanych w Europie zespołów wykonujących wokalno – instrumentalną muzykę klezmerską. Zespół swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza niezwykłej barwie głosu wokalistki, śpiewającej piosenki w języku Jidysz.

Były też przygotowywania i degustacja potrawy z kuchni żydowskiej. Tym razem była to potrawa stylizowana na czulent, bo jak powiedziała gotująca w Bobowej Karolina Kowalewska na prawdziwy było za mało czasu.
W czasie imprezy na rynku można było zwiedzić bobowską synagogę oraz wystawę w Centrum Kultury. Każdy mógł również odwiedzić otwarte w ubiegłym roku prywatne muzeum żydowskie Pana Józefa Gucwy w Domu Landaua.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów