Newsy:

znalezionych: 1327 na 266 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

W Siarach powstał park historyczny, wkrótce przyrodniczy!

W niedzielne popołudnie przy pięknej pogodzie odwiedziłem park historyczny, który zlokalizowany jest na terenie Gminy Sękowa w miejscowości Siary, na dawnych włościach Senatora Władysława Długosza. Graniczy z parkiem linowym, który tu funkcjonuje od paru lat a od ubiegłego roku stanowi własność gminy Sękowa.
Budowa parku historycznego dobiegła końca, jest on związany z I wojną światową i ma nawiązać do przeszłości. Wybudowano okopy, powstały sylwetki trzech żołnierzy armii austrowęgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Całość dopełnia ścieżka, na której zostały postawione elementy przeznaczone dla dzieci, między innymi kołyska Newtona, krzywe zwierciadła, peryskop, głuchy telefon, wielkie cymbałki. Jest wiele ławeczek, koszy, tablic informacyjnych i dwie altany. Są też ścieżki dla spacerowiczów, rowerzystów i parking samochodowy.

Za parkiem historycznym w stronę pałacu powstaje trzeci park tj. przyrodniczy z ścieżką sensoryczną i stawem. Wokół niego mają zostać posadzone różne gatunki roślin bagiennych, sąsiadować ma z nim plaża kompozytowa, druga z płyt kamiennych, wielkie głazy. Od strony północnej zaprojektowane zostało molo do którego będą mogły być cumowane łódeczki, którymi z kolei będzie można popływać po tymże stawie. Kilka kroków dalej staną dwupoziomowe tarasy do opalania. Zaprojektowane zostało również boisko do siatkówki plażowej, krąg ogniskowy, parasole z wikliny, kopiec widokowy. W parku sensorycznym staną tarcze optyczne, zasiana zostanie łąka kwietna, zamontowane kule ogrodowe.
Obydwa parki położone są na 2 ha, prace budowlane mają zakończyć się pod koniec lata, a całość ma kosztować ponad dwa miliony złotych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Majówka w Regietowie 2023

Tegoroczna Majówka w Regietowie odbyła się w dniach od 20 do 21.05.2023 r. na terenie Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów”, pow. Gorlice. Oficjalne otwarcie nastąpiło drugiego dnia 21 maja.
Do Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” (gmina Uście Gorlickie) przyjechali goście z całej Polski. Do konkursu przystąpili przedstawiciele kilkudziesięciu stadnin, m.in. z województw warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego. I oczywiście Jeździecki Klub Sportowy „Jaśmin” z „Gładyszowa”. Tegoroczne kwalifikacje do VI Mistrzostw Polski koni rasy huculskiej, rozpoczęły się rano drugiego dnia. W samo południe nastąpiło oficjalne otwarcie majówki, dokonał w niedzielę Dyrektor Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” Mirosław Waląg powitał przybyłych Gości, hodowców i zawodników.

Po powitaniu gości o godz. 13.30 odbył się konkurs skoków przez przeszkody – konkurs dla młodych jeźdźców i konkurs skoków specjalny oraz konkurs zręczności w powożeniu, po czym nastąpiło wręczenie nagród i zakończenie majówki, która przy pięknej pogodzie należy zaliczyć do udanych.
Były też stoiska całkiem komercyjne, od biżuterii, obrazów, wiklin, wyrobów z drewna po artykuły dla koniarzy: siodła, toczki, buty i wiele innych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XII Powiatowy Dzień Weterana w Wietrzychowicach

19 maja 2023 r. o godz. 10.00 na Placu Targowym w Wietrzychowicach, odbył się tradycyjny XII Powiatowy Dzień Weterana działań poza granicami państwa. Patronat Honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego, Wójt Gminy Wietrzychowice oraz GCK w Wietrzychowicach.

W uroczystościach wzięli udział weterani misji poza granicami państwa, uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych z Tarnowa i powiatu tarnowskiego, samorządowcy, oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. koncelebrowana przez trzech kapelanów.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale okolicznościowe oraz odznaczenia. Wójt gminy - Tomasz Banek podkreślał jak wielkim zaszczytem dla gminy, było goszczenie tak licznie przybyłych weteranów.

– We wszystkich regionach świata, które doświadczyły wojny i konfliktów, nasi żołnierze uczestniczyli w misjach ONZ w celu zaprowadzenia pokoju i jego utrzymania. Takie uroczystości są formą podziękowania dla nich za to, że zdecydowali się często ochotniczo wyjechać na takie misje – dodaje Wojciech Mik, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.
– Jest to dla nas bardzo ważne święto. Dotyczy tego czasu kiedy mogliśmy uczestniczyć w misjach pokojowych, wprowadzać pokój na tych terenach, gdzie były zwaśnione strony, które walczyły ze sobą i ponosiły ofiary. Myśmy tam wkraczając w te tereny nieśli pokój - mówi Józef Kozioł, sekretarz Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Zagranicznych w Tarnowie.

W Powiatowym Dniu Weterana na zaproszenie Prezesa Zbigniewa Burnata, uczestniczył Aleksander Gucwa, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie, Oddział Gorlice.
Podczas uroczystości wystąpiła orkiestra ze Szczepanowic, prezentując umiejętności muzykalne i wokalne. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem pod namiotami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Członek rodziny królewskiej Hrabia George Windsor odwiedził gminę Sękowa.

Kolejny członek brytyjskiej rodziny królewskiej pojawił się w Polsce. Tym razem Hrabia George Windsor, kuzyn króla Karola III przyjechał do Warszawy i do… Sękowej. W Warszawie przekazał drogocenną rzecz dla Polski, mianowicie był to starodruk, książka "Lhistoire de Primaleon de Grece" Francisco Vázqueza. Książka należała w XVIII w. do pierwszej polskiej Biblioteki Narodowej, otwartej w Warszawie w 1747 r. przez Józefa i Andrzeja Załuskich. Na zakończenie w Bibliotece Narodowej powiedział: Niech będzie to mój skromny wkład w odbudowę polskiego dziedzictwa kulturowego

Na drugi dzień tj. 16 maja 2023 r. prawnuk króla Jerzego V odwiedził Ziemię Sękowską. W godzinach popołudniowych złożył wieniec pod pomnikiem siedmiu polskich lotników w Krzywej/Banicy w towarzystwie pracownika Ambasady Polskiej w Londynie Clarindy Calma. Wieniec złożyła też delegacja Gminy Sękowa: Wójt Gminy Małgorzata Małuch i Sekretarz Gminy Sękowa Michał Diduch. Miejscowy regionalista Pan Aleksander Gucwa przedstawił obszernie historię zestrzelenia polskiej załogi w sierpniu 1944 r. Na zakończenie wizyty wręczył hrabiemu swoją książkę pt. ,,Odwaga i Nadzieja” opisująca zestrzelenie załogi Halifaxa w Banicy/Krzywej i Liberatora w Olszynach. W rozmowie hrabia powiedział: Mój dziadek także zginął w katastrofie lotniczej w 1942 r. podczas II wojny światowej. Ostatnio miałem okazję odczytywać listę wszystkich, którzy wówczas zginęli podczas odsłaniania pamiątkowej tablicy w Szkocji. Nadmienię że syn księcia Edwarda z wykształcenia jest historykiem i by lepiej zrozumieć dzieje kraju nad Wisłą nauczył się naszego języka.

Następnie hrabia George Windsor zwiedził drewniany kościółek w Sękowej, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa oczywiście o kościele św. Jakuba i św. Filipa w Sękowej.
Podczas zwiedzania zabytkowego kościółka był nim zafascynowany. W pewnym momencie wyciągnął telefon, by zrobić zdjęcia wszystkich jego najciekawszych elementów, zarówno ołtarza, obrazów przedstawiających drogę krzyżową jak i samej konstrukcji drewnianej budowli.
Po wizycie na Ziemi Sękowskiej udał się w dalszą podróż po Polsce. Kolejnym przystankiem był Sandomierz.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Tu jest Przyszłość! Spotkanie otwarte PO w Gorlicach

W poniedziałek 15 maja 2023 r. w Gorlicach o godz. 17.30 w Hotelu Lord przy ulicy Sportowej 11, odbyło się spotkanie otwarte z udziałem parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej w ramach akcji „Tu jest Przyszłość” w Małopolsce. Dzisiaj tj. 15 maja do naszego województwa przyjechało aż 100 parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, którzy spotkają się z mieszkańcami w wielu miejscowościach z całego regionu. Podsumowaniem akcji będzie marsz, który 4 czerwca odbędzie się w Warszawie.
W Gorlicach gościliśmy trzech parlamentarzystów: Krzysztof Grabczuk, Michał Krawczyk i Paweł Poncyljusz. Przed otwartym spotkaniem, odbyło się pierwsze spotkanie z przedsiębiorcami, później nauczycielami i dyrektorami szkół oraz z mieszkańcami powiatu. Łącznie uczestniczyło około 200 osób. Spotkania prowadził Witold Kochan - Przewodniczący Rady Powiatu.
Politycy w części otwartej skupili się na krytyce rządów PiS, mówiąc m.in. o chaosie bezpieczeństwa państwa, o niefortunnych zakupach sprzętu wojskowego dla armii, poruszono kwestie międzynarodowe, w tym przede wszystkim wojnie za naszą wschodnią granicą, odpowiadali na zadawane pytania przez zgromadzonych mieszkańców.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ