znalezionych: 1446 na 290
stronach « poprzednia - 123456789 - następna »
III Festiwal Win i Serów - Na Węgierskim Szlaku w Sękowej rozpoczęty!
Od piątku do niedzieli (4-6 lipca) przez trzy dni historyczny park w gminie Sękowa zamienia się w raj dla smakoszy serów, win i regionalnych przysmaków.
Na scenę wydarzenia wkroczył bowiem prawdziwy bohater dnia – czterdziestokilogramowy krąg sera grana padano, który w towarzystwie Pana Serka i jego imponującego zestawu narzędzi do rozkrajania, skradł show od pierwszych chwil. Kiedy chmury zaczęły się rozstępować, a promienie słońca rozświetliły park w Siarach, na leżakach znów zrobiło się tłoczno.
Tegoroczna odsłona festiwalu potrwa trzy dni, a jego główną areną jest się historyczny park w Siarach w gminie Sękowa. Kilkanaście białych namiotów rozstawionych wśród starych drzew kusiło nie tylko serami i winami, ale także aromatyczną kawą, domowymi wypiekami czy złocistym miodem z magurskich łąk. Największe emocje wzbudzały jednak sery – zwłaszcza gdy Pan Serek z firmy Ser jest Ser wniósł do centralnego punktu wydarzenia monumentalny krąg grana padano i rozpoczął pełną pasji opowieść o różnicach między tym włoskim specjałem a parmigiano reggiano. Każdy, kto miał okazję spróbować świeżo ukruszonego kawałka, nie krył zachwytu – park rozbrzmiewał okrzykami: „ale dobre!”.
Stoiska uginały się od rozmaitych serów pochodzących wyłącznie z niewielkich serowarni i manufaktur, które stawiają na jakość i tradycję. Podobnie było z winami – lokalne winnice prezentowały swoje najlepsze etykiety, pozwalając uczestnikom na swobodne degustacje i odkrywanie nowych smaków
Wieczorne emocje zwieńczył występ, który dla wielu był niemałym zaskoczeniem. Zamiast zapowiadanego Mateusza Mijala na scenie pojawił się Dariusz Kordek – znany aktor i wokalista związany z Teatrem Muzycznym Roma. Choć przed sceną zebrała się raczej kameralna grupa widzów, artysta szybko zdobył ich sympatię, wykonując kilka klasycznych standardów i rozbawiając publiczność swoim scenicznym luzem.
Przed uczestnikami jeszcze dwa pełne dni festiwalowych atrakcji – kolejne degustacje, warsztaty i koncerty, które sprawią, że Siary na te kilka dni znów staną się serowym i winnym sercem regionu.
Radio Biwak odwiedza kolebkę przemysłu naftowego – Gorlice
Polskie Radio Rzeszów a wraz z nim Radio Biwak, odwiedzili kolebkę przemysłu naftowego - region Gorlice. W ogrodach Pałacu w Siarach, opowiadaliśmy o miejscach związanych z Ignacym Łukasiewiczem, Władysławem Długoszem, o pierwszych kopankach naftowych, o pionierach naftownictwa i o historii przemysłu naftowego na terenie powiatu gorlickiego. W programie uczestniczył Aleksander Gucwa – sękowianin i regionalista, Kazimierz Dudek – kustosz Skansenu Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach, Grzegorz Schabiński – właściciel Pałacu Długoszów w Gorlicach i Katarzyna Liana – kustoszka Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach.
Nadmienię, że audycje o przemyśle naftowym są nadawane w każdą środę w godzinach od 9.00 do 12-tej przez Radio Biwak z różnych miejscowości. Dzisiejsza audycja inaugurowała ten wspaniały program.
Prowadzącymi audycji byli: Justyna Piekło i Szymon Taranda.
W tym roku ponownie zawodnicy zawitali na 12. Wyścig Górski Magura Małastowska, który stanowił 5 i 6 rundę Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Piąta i szósta runda GSMP odbyła się w dniach od 27 - 29 czerwca 2025 na malowniczej trasie Magury Małastowskiej, Gmina Sękowa, pow. Gorlice.
Do rywalizacji stanęło 78 samochodów, w tym zarówno wyczynowe auta klasy open, jak i maszyny startujące w popularnych klasach narodowych. Kierowcy walczą nie tylko o prestiżowe trofea, ale także o cenne punkty w klasyfikacji generalnej mistrzostw.
Organizowany przez Automobil Klub Biecki Wyścig Górski Magura Małastowska to najmłodsza, rozgrywana dopiero po raz dwunasty, eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, wciąż udoskonalana zarówno pod względem organizacyjnym ( choć dotychczasowe oceny są bardzo wysokie) jak i przebiegu trasy. Zawodnicy mieli do pokonania 3610 m długości w tym 25 łuków.
Impreza odbyła się przy wsparciu samorządów Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego: Starostwa Powiatowego, Miasta Gorlice, Gminy Sękowa oraz pozostałych sąsiednich gmin.
W sobotę i w niedzielę po oficjalnym treningu zawodnicy przystąpili do oficjalnego 1 i 2 podjazdu wyścigowego. Po 2 podjeździe wyścigowym w niedzielę nastąpiła ceremonia wręczania nagród.
Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
I m Sebastian Matuszewski- Lotus Exige
II m Sebastian Stec – Ford Fiesta
III m Bartłomiej Madziara - Lamborghini Huracan ST Evo 2
Trasa została w sposób profesjonalny przygotowana, wokół trasy wyścigu wycięto samosiejki co ułatwi obserwację imprezy przez kibiców, uzupełniono ubytki nawierzchni asfaltowej. Duża grupa kibiców zlokalizowana została w okolicy samego startu, na wprost restauracji ,,Gospoda Magurska” Inne punkty widokowe rozmieszczone były na trasie w miejscach bezpiecznych dla miłośników sportów samochodowych.
Zarówno podjazdy treningowe jak i wyścigowe odbyły się, bez większych kłopotów, nie licząc krótkich przerw, powodowanych awariami samochodów na trasie wyścigu.
Zawodom przez dwa dni towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Imprezę zakończono o godz. 20-tej wręczając nagrody.
Dla najlepszych zawodników puchary wręczali: Wicestarosta Gorlicki Marcin Krzemiński, Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Sebastian Puchajda oraz Wójt Gminy Sękowej Małgorzata Małuch
Ostatnie pożegnanie ks. proboszcza Sękowej i Biecza
Mieszkańcy Gorlickiego wypełnili dzisiaj do ostatniego miejsca biecką farę. Przyszli, by pożegnać ks. Janusza Kurasza, przez lata proboszcza w Sękowej, a ostatnio w Bieczu. Msza święta pogrzebowa zgromadziła około 130 kapłanów. Przewodniczy jej biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Duchowny zmarł po ciężkiej chorobie, a w pamięci pozostanie, jako człowiek zaangażowany w życie lokalne społeczności, któremu na sercu leżał przede wszystkim stan powierzonych pod jego pieczę zabytków. Pisał projekty, szukał wsparcia, remontował. Jeszcze wiosną minionego roku rozmawialiśmy o jednej z najważniejszych inwestycji – remoncie w kościele parafialnym.
Pośród żałobników, którzy zebrali się w kolegiacie Bożego Ciała, by uczestniczyć w pożegnaniu ks. Janusza Kurasza, dominują parafianie z Sękowej oraz Biecza. Pierwsi wspominają go przede wszystkim z zaangażowania w życie lokalnej społeczności – by uczestnikiem niemal wszystkich mniejszych czy większych lokalnych uroczystości, kibicował inwestycjom, wspierał społeczników.
- Interesował się bardzo tym, co dzieje się w gminie. Był jednym z tych duchownych, z którym można było porozmawiać dosłownie o wszystkim – o swoich wątpliwościach, spojrzeniu na tematy trudne, ale też o tym, co cieszy, z czego jesteśmy zadowoleni. Zawsze słuchał z uwagą, nie oceniał – wspomina Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.
Wielka dbałość o historię
Tak się składało, że podczas posługi, czy to w Sękowej, czy w Bieczu, miał pod opieką zabytkowe świątynie, w tym dwie wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Wszystkie wymagały stałej pieczy, dbałości i tego, co jest prozą życia, czyli pieniędzy na prace restauracyjne i konserwatorskie.
- Gmina ma sztab ludzi, którzy piszą wnioski, rozliczają, przygotowują dokumentację. A on to wszystko robił w zasadzie sam. Nie miał nawet żadnego asystenta do pomocy – wspomina jeszcze.
Przeniesienie do Biecza, do parafii Bożego Ciała postawiło przed nim kolejne wyzwania – fara, z racji wieku, wymaga ciągłych prac. W minionym roku rozmawialiśmy z Nim o renowacji jednej ze ścian kolegiaty. Cieszył się z pozyskanych pieniędzy, planował, gdzie i kiedy będzie szukał kolejnych dofinansowań.
- Świętej pamięci ks. Janusz, nasz Proboszcz i Dziekan pozostanie w pamięci wspólnoty parafialnej i samorządowej, jako Kapłan wielkiej mądrości, modlitwy i służby. Jako człowiek niezwykle zaangażowany nie tylko w sprawowanie sakramentów czy głoszenie Słowa Bożego, ale także o to co materialne - w piękno naszej świątyni. Jego życzliwość, empatia, umiejętność i chęć współpracy zaowocowały wieloma wspólnymi pięknymi dziełami. Pozostajemy w wielkim smutku z nadzieją na Jego nagrodę i wieczne szczęście. Odszedł od nas duszpasterz z sercem – wspomina z kolei Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.
Doceniany za gorliwą posługę
Śp. ks. Janusz Kurasz urodził się w 1965 roku w Pruchniku. Jego rodzinną parafią była Kramarzówka. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Liceum Zawodowym w Jarosławiu. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Po sześciu latach studiów 13 czerwca 1990 roku w Przemyślu bp Ignacy Tokarczuk udzielił mu sakramentu święceń kapłańskich. Jako neoprezbiter trafił 5 lipca 1990 roku do Zabierzowa. Dwa lata później, 24 sierpnia 1992 roku, podjął obowiązki wikarego w Osobnicy. Od 26 sierpnia 1994 roku do 23 sierpnia 1997 roku pracował w Czudcu. Następnie spełniał posługę sakramentalną, kaznodziejską i katechetyczną w Kolbuszowej. W sierpniu 2005 roku został skierowany do dalszej posługi jako proboszcz do sękowskiej parafii, a w 2017 roku do parafii Bożego Ciała w Bieczu. W pamięci wiernych zapisał się przede wszystkim jako duchowny, który z wielkim zaangażowaniem dbał o zabytkowe świątynie.
Za swoją gorliwą służbę kapłańską ks. Janusz Kurasz był odznaczany godnościami kościelnymi: odznaczenie Expositorium canonicale, przywilej noszenia rokietu i mantolety (RM), został także włączony do grona kanoników gremialnych Bieckiej Kapituły Kolegiackiej.
Śp. ks. Janusz Kurasz spoczął na bieckim cmentarzu komunalnym.
Text: Halina Gajda
Po długiej i ciężkiej chorobie w nocy z 21 na 22 czerwca 2025 r. zmarł ks. Janusz Kurasz - proboszcz Parafii Bożego Ciała w Bieczu, prepozyt Kapituły Bieckiej i dziekan dekanatu bieckiego. Ks. Kurasz zmarł w wieku 60 lat, mając 35 lat życia kapłańskiego.
Był proboszczem Parafii Sękowa w latach 2005 - 2017
Eksporta do kościoła pw. Bożego Ciała w Bieczu zostanie odprawiona w poniedziałek, 23 czerwca 2025 r. o godz. 16. Pogrzeb śp. ks. Janusza Kurasza odbędzie się we wtorek, 24 czerwca 2025 r. o godz. 15 w kolegiacie bieckiej.
24 czerwca o godz. 15:00, na stronie www.gorlice.tv będzie dostępna transmisja na żywo z Mszy świętej pogrzebowej śp. ks. Janusza Kurasza, która odbędzie się w Bieckiej Kolegiacie pw. Bożego Ciała
Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie
DNI BOBOWEJ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ – SZALOM 2025
W dniu 21 czerwca 2025 r. w Miejskim Centrum Kultury w Bobowej odbyły się coroczne "Dni Bobowej z Kulturą Żydowską – SZALOM 2025". Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie GRYF, Burmistrz Bobowej oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Początek wydarzenia rozpoczął o godzinie 17:00, burmistrz Bobowej Marcin Wąs, przywitał wszystkich zaproszonych gości, po czym bobowska regionalistka Barbara Kowalsk a przedstawiła w sposób profesjonalny historię żydów bobowskich a w szczególności rodzinę cadyka Bencjona Halberstama . Nawiązała też do rekonstrukcja ślubu żydowskiego w 2013 roku, która oparta została na wydarzeniach z 1931 roku, kiedy to cadyk Bencjon Halberstam urządził wesele swojej córce Chanie, zwanej powszechnie Nechema Golda albo po prostu Chumcia.
Dni Bobowej z Kulturą Żydowską zakończył ponad godzinny koncert muzyki klezmerskiej pn. ,,REBAKA” wykonaniu Izabeli Szafrańskiej wraz z sześcioosobowym zespołem.
Dodatkowymi atrakcjami była wystawa zdjęć o tematyce żydowskiej, możliwość zwiedzenia synagogi, cmentarza żydowskiego, prywatnego muzeum żydowskiego Pana Józefa Gucwy oraz degustacja zróżnicowanych specjałów kuchni żydowskiej.