znalezionych: 1392 na 279
stronach « poprzednia - 123456789 - następna »
Służba na cmentarzu wojennym nr 59 Przysłup – Nowica
Na Kursie Instruktorskim ,,Majstersztyk” w Nowicy, przebywa 20 osobowa grupa harcerzy z Warszawy, która w ramach szkolenia pomagała w pracach na cmentarzu nr 59 Przysłup - Nowica z okresu I wojny światowej. Komendantem Kursu jest dh phm. Mikołaj Opaliński, który udzielił wywiadu wraz z dh Michałem (zobacz relacje filmową)
Cmentarz wojenny nr 59 jest zabytkowym cmentarzem , zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča.
Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 80 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku, w tym 60 żołnierzy austro-wegierskich. Spoczywa tu 20 Rosjan w dwóch mogiłach zbiorowych.
Obiekt znajduje się w lesie, na stoku Magury Małastowskiej.
Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni 163 m², otoczony kamiennym murem wysokości około metra z trzech stron oraz kamiennej trójkątnej ściany zakończonej kamiennym krzyżem. Na jego obszarze usytuowanych jest 17 mogił zbiorowych oraz jeden pojedynczy.
Wśród pochowanych jest trzech oficerów: w grobie nr 17 Ltn. Max Schenk z 56 pułku wadowickiego a w grobie nr 18 - Ltn.i.d.Res. Emil Obereigner z 36 PP, Czech urodzony w Lazne Podebrady w 1883 r. Zginął w Nowy Rok 1915 r. Spoczywa tu również Polak Fahnr.i.d.R. Tadeusz Michalski z 56 PP z Wadowic, który poległ 3 stycznia 1915 r.
Jak łatwo było zauważyć, pomnik - krzyż łaciński nagrobny Emila Obereignera stał nie na jego grobie, ale na zbiorowej mogile (10) żołnierzy rosyjskich nr 13. Dlaczego? Pomnik prawdopodobnie ufundował ojciec Emila w 1922 r. Pomnik został w 2017, zgodnie z wolą wnuka pana dr Václava Týmla, gruntownie odnowiony. Od dzisiaj tj. 30 sierpnia 2024 r. pomnik został przeniesiony i stoi na grobie nr 18, gdzie spoczywa Ltn.i.d.Res. Emil Obereigner z 36 PP oraz Polak Fahnr.i.d.R. Tadeusz Michalski z 56 PP z Wadowic.
Ponadto grupa wolontariuszy na czele z szefem stowarzyszenia „Magurycz” Szymonem Modrzejewskim oraz Krzysztofem Gardułą, Piotrem Spłocharskim i Dariuszem Kiełtyką, od rana do godzin wieczornych pracowała przy kamiennym ogrodzeniu – ściana pomnikowa i bramka wejściowa – oryginalny kamień kilku tonowy leżał parę metrów od muru. (zobacz relacje filmową)
W latach 2007-2008 cmentarz został odnowiony przez Stowarzyszenie Magurycz z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy a prace sfinansowane ze środków polskiego budżetu i Austriackiego Czarnego Krzyża. Zachowały się także cztery oryginalne kamienne słupki HV wyznaczające granice działki cmentarnej.
Na pomniku zachował się napis wyryty w kamiennej płycie:
WOLLT IHR DIE HEIMGEGANGENEN
HELDEN EHREN SCHENKT
EUER HERZ DER ERDE
DIE SIE DECKT
która w tłumaczeniu brzmi:
JEŚLI CZCIĆ CHCECIE POLEGŁYCH BOHATERÓW
PODARUJCIE SWE SERCA ZIEMI,
KTÓRA ICH KRYJE.
Więcej informacji o cmentarzu znajdziesz TU oraz
TU - FB
W 80. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy
W samo południe, o godz. 12.00, w piątek 23 sierpnia 2024 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie + 24 stopnie, odbyła się uroczystość poświęcona 80. rocznicy bohaterskiej śmierci siedmiu Lotników Polskich, załogi bombowca Halifax z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która niosła pomoc walczącej Warszawie.
W nocy z 27/28 sierpnia 1944 w rejonie Krzywej – Banicy zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele Władz Wojewódzkich, Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, harcerze, leśnicy, księża, weterani i kombatanci, samorządowcy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania przez orkiestrę OSP Dominikowice Hymnu Rzeczypospolitej, po czym prowadzący uroczystość
Pan Aleksander Gucwa wygłosił słowo wstępne i powitał księży, którzy brali udział w koncelebrze Mszy św. Chwilą ciszy uczciliśmy dwóch kapłanów i weterana, którzy zmarli w ostatnim czasie. Mszę św. celebrował proboszcz parafii Gładyszów ks. Stanisław Szczepanik a koncelebransami byli: ks. Adam Prącik z parafii Małastów, ks. wikariusz Rafał Płaczek z parafii Łącko i ks. Grzegorz Żywiec z parafii Smerekowiec, który wygłosił homilię.
Msza św. odbyła się w intencji poległych lotników załogi Halifax, oraz za wszystkich lotników, żołnierzy i osób cywilnych, którzy zginęli w latach 1939 – 1945. a także za żyjących lotników z okazji zbliżającego się ich święta.
Po Mszy św. około godz. 13.00 odegrano Hymn Lotników Polskich, po czym prowadzący powitał wszystkich zaproszonych gości, przybyłych na tą uroczystość.
Nastąpiły okolicznościowe przemówienia, jako pierwsza głos zabrała Pani wójt Gminy Sękowej Małgorzata Małuch, w swoim wystąpieniu mówiła o bohaterskiej śmierci Polskich Lotników, którzy nieśli pomoc walczącej Warszawy. Pani wójt i sekretarz UG Pan Michał Diduch podziękowali za kultywowanie tradycji lotniczej, wręczając Panu Aleksandrowi Gucwie piękny pamiątkowy grawerton.
Głos zabrał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Ryszard Pagacz, Wicestarosta Gorlicki Pan Marcin Krzemiński oraz płk pil. Stanisław Wojdyła – wszyscy w swoich wystąpieniach podkreślali bohaterstwo, poświęcenie i odwagę Polskich Lotników. Pan płk na ręce Pani wójt wręczył pamiątkowy medal 105 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego w dowód kultywowania tradycji lotniczych w Gminie Sękowa. W podziękowaniu Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, na pamiątkę od Pani wójt, otrzymał obraz przedstawiający zabytkową cerkiewkę wpisaną na Listę Unesco w Owczarach. Pamiątkowe medale otrzymali też członkowie stowarzyszenia z rejonu Gorlic: Pan Dariusz Duran, Kazimierz Sacha i Aleksander Gucwa. Ponadto Pan Aleksander otrzymał Złotą Odznakę Stowarzyszenia. Został też odznaczony przez Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Złotym Medalem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za wybitne Zasługi Dla Stowarzyszenia. Odznaczenie wręczył Prezes Zbigniew Burnat wraz z Zarządem.
Szczególnie wzruszającym momentem był przelot samolotów: C-100RG SP-STOC pilotowany przez Mariusza Kuźmę oraz Jak-12 M SP- AWD pilotowany przez Tomasza Małkiewicza i Krzysztofa Witka, z Aeroklubu Podhalańskiego z Łososiny Dolnej, z których zrzucono wiązankę kwiatów złożoną pod pomnikiem w hołdzie poległym lotnikom.
Oficer z 2 Korpusu Polskiego Dowództwa Garnizonu Kraków, Pan ppłk Krzysztof Rybicki, przeprowadził Apel Poległych, po czym Kompania Reprezentacyjna oddała trzy salwy honorowe.
Następnym punktem uroczystości było złożenie przez poszczególne delegacje wieńców i kwiatów pod pomnikiem lotników.
Dziękuję żołnierzom z 2. Korpusu Polskiego Garnizonu Kraków za wystawienie Kompani Reprezentacyjnej, za wystawienie Warty Honorowej przy pomniku, za wystawienie Pocztu Sztandarowego i żołnierzy flagowych i wieńcowych. Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem szefa Wydziału Komunikacji Społecznej 2. Korpusu Polskiego Garnizonu Kraków, Pana ppłk Krzysztofa Rybickiego. Dziękuję za uświetnienie uroczystości orkiestrze OSP Dominikowice na czele z kapelmistrzem Romanem Korbiczem, druhom z OSP Sękowa i Uście Gorlickie, druhom harcerzom z 12 DSH z Uścia Gorlickiego na czele z drużynowym dh Januszem Baniakiem, wszystkim pocztom sztandarowym, lokalnym mediom i wszystkim, którzy uczestniczyli w tej pięknej i doniosłej uroczystości.
Poczty Sztandarowe wystawili:
1. 2 Korpus Polski Garnizonu Kraków
2. SSLW RP Kraków
3. KKSL Kraków
4. Nadleśnictwo Gorlice
5. ZHP Hufiec Gorlice
6. OSP Sękowa
7. SP Sękowa
8. SP Siary
WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:
1. Kwiaty złożył Wicemarszałek Woj. Małopolskiego Pan Ryszard Pagacz
2. Wiązankę kwiatów w imieniu Pana Posła Piotra Lachowicza, złożyła Pani Magdalena Kurzawa
3. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa złożyli: Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Sekretarz UG Michał Diduch, Przew. Rady Gminy – Bogusław Moroń, Skarbnik UG w Sękowej Katarzyna Rak – Wachowska i Radna Beata Śliwa
4. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Krystyna Gucwa w imieniu Frances Gates z Sydney – córki naw. mjr Franciszka Omylaka
5. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Elżbieta Malicka w imieniu wnuka Michała Omylaka z rodziną (Wrocław)
6. Wiązankę kwiatów złożyła młodzież SP w Gładyszowie w imieniu Grażyny Omylak - córki naw. mjr Franciszka Omylaka
7. Wiązankę kwiatów złożył Ted Maryniak z USA w imieniu ppor. bomb. Władysława Kozioła – pochowany w kwaterze brytyjskiej w Belgradzie
8. Wiązankę kwiatów złożył Wicestarosta Gorlicki Pan Marcin Krzemiński
9. Wiązankę kwiatów złożyła wójt Gminy Uście Gorlickie Pani Ewa Garbowska - Góra
10. Wiązankę kwiatów złożył Wice wójt Gminy Pleśna – Pan Ryszard Stankowski
11. Wiązankę kwiatów złożył wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski Pan Marek Karaś
12. Wiązankę kwiatów złożyli: Pani Prezes Lege Artis Agnieszka Kęska w imieniu Starosty Limanowskiego Pana Mieczysława Urygi i por. Krzysztof Kęska z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego z Warszawy.
13. Wiązankę kwiatów złożył Tadeusz Furmanek z Jasła w imieniu Jacka Orchela, który reprezentuje Fundacje Rodzin Lotników Polskich w Anglii
14. Wiązankę kwiatów złożyli: Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Pan płk pil. Stanisław Wojdyła i płk Marek Kołacz Prezes Mał. Woj. Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
15. Wiązankę kwiatów złożył kpt. pil. Leszek Mańkowski wraz z małżonką Krystyną w imieniu Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Rady Seniorów Lotnictwa .
16. Wiązankę kwiatów złożył Pan dr Marcin Krzek – Lubowiecki – główny specjalista IPN Kraków
17. Wiązankę kwiatów złożyli przedstawiciele Państwowej Policji w Gorlicach oraz Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.
18. Wiązankę kwiatów złożyło Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego – Prezes Zbigniew Burnat wraz z Zarządem.
19. Wiązankę kwiatów złożyło Nadleśnictwo Gorlice – Z-ca Nadleśniczego Pan Konrad Barczyk wraz z delegacją
20. Wiązankę kwiatów złożyła delegacja harcerzy 12 DSH w Uściu Gorlickim z dh Januszem Baniakiem
21. Wiązankę kwiatów złożył Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej Pan Roman Trojanowicz wraz z delegacją.
22. Wiązankę kwiatów złożyła Wielka Loża Narodowa Polski i Ukrainy – były Wielki Mistrz Pan Aleksander Kalinowski, były Namiestnik Pan Bogdan Popławski oraz Aleksander Rufus – Lek
23. Wiązankę kwiatów złożył Pan Franciszek Myśliwiec z Uścia Gorlickiego, syn żołnierza z bitwy pod Tobrukiem i Monte Cassino
24. Wiązankę kwiatów złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Gładyszowie
25. Wiązankę kwiatów złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Sękowej i w Siarach
26. Wiązankę kwiatów złożył Klub Seniora z ŁĄCKA
27. Wiązankę kwiatów złożyli: Barbara i Zbigniew Myślicki
28. Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa złożyła sołtys Pani Izabela Floryan a Radna Maria Połeć znicz
29. Stowarzyszenie Krzywa – kwiaty złożyła Pani Elżbieta Jawor i Bogoń Dorota
30. Zapalony znicz złożyli przedstawiciele młodzieżowej drużyny OSP z Gładyszowa
31. Zapalony znicz złożyli podopieczni ELEOSU w Gładyszowie
32. Zapalony znicz w imieniu 2 Korpusu Polskiego Garnizon Kraków złożył ppłk Krzysztof Rybicki
Otrzymaliśmy listy od następujących osób:
1. Attache Obrony Ambasady Brytyjskiej - Chris Brown
2. Poseł na Sejm RP - Weronika Smarduch
3. Poseł na Sejm RP - Barbara Bartus
4. Burmisrz Miasta Gorlice - Rafał Kukla
Po 2 godz. i 20min. organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę, w ośrodku narciarstwa klasycznego w Krzywej.
Nieco historii
Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga ppor. pil. Kazimierza Widackiego wystartowała z Brindisi (Włochy) na swoje piąte zadanie. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP Halifax FS-P w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ożga i sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Załoga należała do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która niosła pomoc dla Powstania Warszawskiego. Zadanie bojowe wykonali, zrzucili 10 pojemników i 10 paczek z bronią, amunicją, lekarstwami itp. Zginęli w drodze powrotnej, ich samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Ju-88 nocą z 27 na 28 sierpnia 1944 r. na granicy Banicy z Krzywą w Beskidzie Niskim. Od wybudowania nowego pomnika w 2009 r. co roku odbywają się uroczystości patriotyczno - religijne, na które serdecznie zapraszam!
Film o historii katastrofy Halifaxa z Banicy można zobaczyć poniżej. ZOBACZ TAKŻE TU
W Olszynach w 80. rocznicę przy pomniku lotników polskich oddano cześć i honor!
W piękny słoneczny dzień 17 sierpnia 2024 r. w Olszynach, gmina Rzepiennik Strzyżewski, pow. Tarnów, odbyła się doniosła uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę śmierci poległych polskich lotników, siedmioosobowej załogi bombowca Liberator EW-275 R, która leciała z pomocą wojskową dla Powstania Warszawskiego.
Uroczystość przebiegała dwuetapowo. O godz.15.00 przed pomnikiem lotników w Olszynach, Pani Katarzyna Bąk prowadząca uroczystość w sposób profesjonalny, przedstawiła krótką historię zestrzelenia polskiej załogi, powitała przybyłych gości po czym Wicemarszałek Województwa Małopolskiego pan Ryszard Pagacz, w swoim przemówieniu, oddał cześć zarówno poległym lotnikom, jak i licznym ofiarom walk o wolną Polskę. Następnie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Jako pierwszy złożył syn drugiego pilota Brunona Maleiki, Chris Bruno Mackey, który z 10 osobową rodziną przyleciał z Anglii, kwiaty złozyli także: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, Wójt Gminy Marek Karaś z Przew. Rady Gminy Wacławem Walaszkiem,Aleksander Gucwa w imieniu Rodziny Wichrowskich i Van De Ven, Rodzina Maleiki z Polski, Pan Tadeusz Furmanek w imieniu Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Historycznego ,,Prio Patria” Pani Agnieszka Klisiewicz oraz Państwo Raklewscy.
Po tej części w budynku OSP w Olszynach odbyła się prelekcja Pana Aleksandra Gucwy z wykorzystaniem środków multimedialnych, na temat historii zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Podczas tej prelekcji Pan Aleksander przekazał Chrisowi Mackey, oficerską furażerkę lotniczą oraz lotniczego Orła.
Po tej części o godz. 17.00 odbyła się w intencji poległych lotników, msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach, koncelebrowana przez księdza proboszcza Dariusza Nawalańca i ks. Rafała Płaczka. Po zakończonej mszy wszyscy zebrani udali się w kolumnie marszowej pod pomnik poległych siedmiu polskich lotników.
Po odegraniu hymnu państwowego prowadząca w dalszym ciągu uroczystość Pani Katarzyna wygłosiła słowo wstępne i przywitała zaproszonych gości m.in. Krzysztofa Płaczka – Radnego Powiatu Tarnowskiego, wójta Gminy Rzepiennik Strzyżewski Pana Marka Karasia, księży – Dariusza i Rafała, Przew. Rady Gminy Wacława Walaszka, Aleksandra Gucwę, Dyr. SP Panią Bożenę Brzęczek, radnych z gminy. Złożono kwiaty pod pomnikiem a ks. Dariusz przeprowadził krótką modlitwę i poświęcił pomnik. W Apelu Pamięci oddano cześć zarówno poległym lotnikom, jak i licznym ofiarom walk o wolną Polskę, a w szczególności tym spośród walczących, którzy pełnili służbę w siłach powietrznych.
Następnie odbył się piękny montaż słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży szkolnej a na niebie ukazał się samolot, który przeleciał kilkakrotnie zrzucając pięciokrotnie kwiaty.
Uroczystość uświetniła orkiestra strażacka z OSP Rzepiennik Strzyżewski.
W tej pięknej patriotycznej uroczystości wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z Krakowa – delegatura gorlicka: Pan Aleksander Gucwa, Dariusz Duran i Bogusław Kuciakowski, którzy udokumentowali całą uroczystość.
Dożynki Gminne - czas radości i podziękowań - Sękowa 2024
DZIEŃ PIERWSZY
Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli i nie tylko.
XVIII Gminne Dożynki odbyły się na przestrzeni dwóch dni od 15 do 16.08.2024 r. a gospodarzem ich jest Sękowa.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Dniu Święta Wojska Polskiego tj. 15 sierpnia odbyły się po raz XVIII Gminne i Parafialne Dożynki, które rozpoczęły się o godz.10.30-tej od Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, celebrowana przez ks. proboszcza Jacka Piroga. W homilii ks. wikary Dominik Świeboda podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa". Nawiązał też do ,,Cudu nad Wisłą” i do Święta Wojska Polskiego.
Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszystkie wieńce zostały poświęcone.
Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej, KGW - Siary - Owczary oraz Sołectwo Sękowa . Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Po mszy św. cztery wieńce dożynkowe zostały przewiezione na kompleks sportowo – rekreacyjny, gdzie nastąpi ciąg dalszy dożynek gminnych - FESTIWAL CHLEBA o godz. 15.00-tej
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej- Pani Iwona Tumidajewicz w sposób profesjonalny od początku do końca prowadziła XVIII Gminne Dożynki. Pod nieobecność Pani wójt i sekretarza gminy, powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek Pani Lidia Kukla i jej mąż Grzegorz przekazali panu Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusławowi Moroniowi i pani Katarzynie Rak- Wachowskiej – Skarbnik UG, chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Do podziału był też piękny duży kołacz wykonany prze starostów. Podzieliła go pani Poseł Barbara Bartuś, Radny Powiatu Marek Ludwin, Bogusław Moroń i pani Katarzyna.
W wystąpieniach okolicznościowych głos zabrali: Bogusław Moroń, Katarzyn Rak- Wachowska, poseł Barbara Bartuś i Marek Ludwin, dziękując rolnikom za ciężką pracę jaką włożyli w tegoroczne żniwa.
Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Przed główną sceną odbył się konkurs ośmiu wieńców dożynkowych. Były wszystkie tak wspaniałe że komisja konkursowa przyznała I miejsce wszystkim, przekazując bony finansowe.
Na placu przed sceną odbyły się warsztaty ,,Od kłosa do proziaka” prowadzone przez Stowarzyszenie ,,Paryja” w ramach projektu ,,Festiwal Chleba w Gminie Sękowa” po czym nastąpiła degustacja chleba z naszego rejonu.
Na scenie pojawiły się zespoły, wystąpiła utalentowana młodzież z GOK w Sękowej, zespół LOMA i ,,MAŁA LOMA”, a po nich wystąpił zespół ,,Serencza” z Gorlic
O godz. 19.00 nastąpił wielki finał – wystąpił zespół folk rockowy ,,Słowiany” nawiązujący do muzyki bałkańskiej, polskiej, gruzińskiej, łemkowskiej i ukraińskiej
Po koncercie odbyła się dyskoteka DJ – Polan, która trwała prawie do północy!
Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przy bardzo dużej frekwencji przebiegła bez problemów. Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami, było też wesołe miasteczko z Czech.
DZIEN DRUGI
Dzisiaj tj. 16 sierpnia odbyła się druga część dożynek, o godz. 18.00 wystąpił z koncertem legendarny już zespół polskiej muzyki pop-rockowej LOMBARD, który niedawno skończył 40 lat. Wystąpili w następującym składzie: Marta Cugier - wokal, Grzegorz Stróżniak - instr. klaw., Łukasz Luki Kulczak - gitara, Paweł Kosa Kosicki - bas i Maksymilian Mińczykowski - perkusja
O godz. 20.00 rozpoczęła się dyskoteka z bitą pianą!DJ – Polan,
W Lipnicy Wielkiej w 80. rocznicę przy pomniku lotników alianckich oddano cześć i honor!
W miejscowości Niecew w pobliżu Lipnicy Wielkiej i Wojnarowej w gminie Korzenna, pow. Nowy Sącz, Młp, 5 sierpnia 1944 r. zestrzelony został brytyjski samolot Halifax FS-S (JP-162) ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia, który bazował na lotnisku w Brindisi - Włochy. Powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AK samolot Halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch strz. pokł. załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney Rea zginęło, czterech pozostałych - F/O Phillip James Anderson (RCAF), Sgt Robert Orlando Peterson (RCAF), Sgt Alan Jolly i Sgt Walter Charles Underwood – zdołało wyskoczyć z samolotu na spadochronach i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować. W 1945 r. wrócili do Wielkiej Brytanii.
4 sierpnia br. o godz. 17.00 w Lipnicy Wielkiej obok pomnika lotników rozpoczęły się uroczystości związane z 80. rocznicą tragicznego lotu brytyjskiego samolotu Halifax, który został zestrzelony w miejscowości Niecew. W uroczystościach uczestniczyli: Rosemary , córka poległego lotnika brytyjskiego, Ryszard Pagacz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Stanisław Pasoń, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, członek zarządu powiatu nowosądeckiego Franciszek Kantor, burmistrz Bobowej Marcin Wąs, przedstawiciele samorządowych władz gminy: zastępca wójta Krzysztof Ogorzałek i sekretarz gminy Beata Semla, przewodniczący Rady Gminy Korzenna Wiesław Kracoń, radni Rady Gminy Korzenna, reprezentanci Wojska Polskiego, Nadleśnictwa Stary Sącz, policji, organizacji pozarządowych, sołtysi oraz mieszkańcy. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnów państwowych: Polski i Wielkiej Brytanii był czas na okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrała Rosemary Edmeads, wójt Gminy Korzenna Leszek Skowron, Wicemarszałek Woj. Mał. Ryszard Pagacz oraz radny Sejmiku Mał. Stanisław Pasoń. W Apelu Pamięci oddano cześć zarówno poległym lotnikom, jak i licznym ofiarom walk o wolną Polskę, a w szczególności tym spośród walczących, którzy pełnili służbę w siłach powietrznych. Na cześć wszystkich wspomnianych bohaterów oddano salwę honorową i złożono kwiaty przy pomniku lotników brytyjskiego samolotu Halifax JP 162 a na niebie ukazały się dwa samoloty.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali dworu. Prelekcję „Ślady lokalnej historii – polscy i angielscy piloci RAF w 80. rocznicę zestrzelenia samolotu Halifax” przygotował dr Łukasz Połomski. Na prezentowanej we wnętrzach dworu wystawie „Halifax z Wojnarowej i historie powiązane” autorstwa Ewy Kalety można było obejrzeć m.in. pozostałości po samolocie Halifax, broń używaną podczas akcji „Burza”, a także fotografie archiwalne prezentujące członków załogi samolotu zestrzelonego na terenie Niecwi. Następnie odbył się koncert zespołu Bartosza Życzyńskiego.
Specjalną niespodziankę gospodarze przygotowali dla Rosemary Edmeads, która niedawno obchodziła 80. urodziny. Obok podziękowań, kwiatów i życzeń jubilatka odebrała także niewielki obraz autorstwa Wacława Jagielskiego, którego motywem przewodnim był samolot Halifax, symbolizujący bohaterstwo jej ojca. Prezes SSLW RP w Krakowie płk pilot Stanisław Wojdyła wręczył Rosemary medal lotnictwa polskiego.
W tej pięknej patriotycznej uroczystości wzięli udział i wystawili poczet sztandarowy członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z Krakowa na czele z Prezesem płk pil. Stanisławem Wojdyłą , zaś z koła gorlickiego uczestniczył Aleksander Gucwa, Dariusz Duran i Bogusław Kuciakowski, którzy udokumentowali całą uroczystość.
***
Dramat, jaki rozegrał się nocą z 4 na 5 sierpnia 1944 roku w okolicy Wojnarowej, wpisał się w historię gminy, ale dopiero kilka lat temu tragiczne wydarzenie zostało symbolicznie upamiętnione. Staraniem samorządowych władz przy Muzycznym Dworze w Lipnicy Wielkiej nieopodal miejsca, w którym rozbił się zestrzelony samolot RAF Halifax JP 162, postawiono pomnik poświęcony bohaterskim lotnikom. Wracającą po dokonaniu zrzutu dla żołnierzy AK załogę zaskoczył niemiecki myśliwiec. Trzech członków załogi zastrzelonego samolotu zginęło na miejscu, pozostali znaleźli schronienie u mieszkańców, a następnie trafili do polskiej podziemnej armii, z którą dotrwali do końca wojny i wrócili do swojego kraju.