XV Gminne i Parafialne Dożynki w Sękowej

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Dniu Święta Wojska Polskiego tj. 15 sierpnia odbyły się po raz XV Gminne i Parafialne Dożynki, które rozpoczęły się o godz.14.00-tej od Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, odprawioną przez ks. Proboszcza Jacka Piroga. W homilii ks. wikariusz Bartłomiej Ołyniec, podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za pięć wieńców dożynkowych, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszystkie wieńce małe u duże zostały poświęcone. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej, KGW w Siarach, Grupa 50+ z Siar i Owczar, Sołectwo Męcina Wielka. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej.

Pod koniec Mszy zaczęło padać, odczekano a czas ten wykorzystano na robienie pamiątkowych zdjęć. Następnie dożynkowy korowód przeszedł sprzed kościoła na tereny sportowe. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek sołtys Sękowej Lidia Kukla i jej mąż Grzegorz Kukla przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania a jury wybierało z pośród ośmiu wieńców ten najpiękniejszy. Wybrać najpiękniejszy - nie sposób. Każdy zachwycał precyzją wykonania, kunsztem, pomysłowością. Wszystko jednak było zgodnie z tradycją i zajęły I miejsca. Na gminne świętowanie przyszły tłumy. Jedni siedzieli przed sceną, słuchali przemówień gości, słuchali występów, inni kosztowali przysmaki przygotowane przez koła gospodyń. Każde miało coś wyjątkowego do zaoferowania. Było też trochę rękodzieła, pokazy, wesołe miasteczko. Przy pięknej pogodzie XV Gminne Dożynki przebiegały z godnie z planem a nieco po godz. 20 rozpoczął się koncert zespołu PECTUS.

Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przebiegała bez problemów. Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami. Należy odnotować przybycie na krótko Pani Poseł Barbary Bartuś.

fake watches

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

15 sierpnia Święto Wojska Polskiego

Wróć do newsów