Narodowe Święto Niepodległości 2021.
Obchody 11 Listopada w Sękowej

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sękowej rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP, którą odprawił proboszcz parafii - ks. Jacek Piróg.

Po zakończeniu nabożeństwa, zgromadzeni w uroczystym korowodzie przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem Chrystusa Zmartwychwstałego, delegacja samorządowców na czele z Panią Wójt Gminy Małgorzatą Małuch, złożyli kwiaty i zapalono znicze. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Wójt Gminy Małgorzatą Małuch, mówiła o wadze święta i jego znaczeniu dla narodu, który po 123 latach niewoli odzyskał niepodległość.

Następnie ksiądz proboszcz wraz ze zgromadzonymi odmówił modlitwę w intencji poległych w walkach o Niepodległą Polskę.
W ten symboliczny sposób oddano hołd tym wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny.

Po południu o godzinie 16-tej w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej rozpoczęła się wieczornica, otworzyła pani Karolina Florek - Bażyk, instruktor GOK, która przywitała zaproszonych gości. Głos zabrała pani wójt Małgorzata Małuch, która powiedziała: ,,Dziś spotykamy się, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się Druga Rzeczpospolita. Spotykamy się, aby wspomnieć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski. Również wybitni patrioci z gmin powiatu gorlickiego mieli swój wkład w budowaniu historii Polski”.

Mieszkańcy Sękowej i nie tylko, odśpiewali Hymn Polski, po czym nastąpiła część artystyczno-muzyczna. Podopieczni z warsztatów wokalno-instrumentalnych wykonali patriotyczne pieśni. Cały występ młodzieży został przyjęty z dużym zainteresowaniem, został nagrodzony gromkimi brawami.

Po tej części artystycznej, miejscowy regionalista – dokumentalista pan Aleksander Gucwa przedstawił swoim filmem pt. ”Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba 1912-1956 Zasłużona Wśród Narodów Świata”, historię mieszkanki Owczar Marii Kotarby, więźniarki obozu KL Auschwitz – Birkenau II, która podczas pobytu w trzech obozach koncentracyjnych, uratowała życie współwięźniarce – żydówce Lenie, za co pośmiertnie otrzymała medal i dyplom ,,Sprawiedliwa wśród narodów świata”

Obecność mieszkańców stała się dowodem naszej pamięci o ofiarach poniesionych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Wszyscy spotkali się po to, aby stać się strażnikami pamięci o naszych najlepszych i godnych najważniejszego szacunku patriotycznych tradycji. To czas zadumy i refleksji, ale też czas radości, triumfu i szczęścia. Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu, zakończyło wspólne spożycie grochówki a śpiewając pieśni patriotyczne przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość. Obchody 11 listopada to szacunek i cześć dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, o których powinni pamiętać zwłaszcza młodzi ludzie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***

Wróć do newsów