W Sękowej powstała nowa kapliczka domkowa

Sękowa malowniczo położona wieś w dolinie rzeki Sękówki, na granicy Pogórza i Beskidu Niskiego. To tu w jej centralnej części na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 977 z drogą lokalną prowadzącą do Urzędu Gminy w Sękowej, powstała w tym miesiącu (marzec) nowa kapliczka domkowa. Kapliczka zlokalizowana jest w ogrodzie Pana Łukasza Basisty a fundatorami jest Joanna, Majka i Łukasz Basista. Projektantem tej ,,małej architektury sakralnej” jest artysta Waldemar Hübner a wykonawcą Pan Czesław Janik. Część drewniana o wysokości ponad 2 m, stoi na 60 cm cokoliku z kostek betonowych. W środku kapliczki znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczęta w postawie wyprostowanej, ręce opuszczone ku dołowi, lekko odchylone na bok. Stopy depczą węża. Figurka ta od lat 80-tych ubiegłego wieku znajdowała się w półkoliście wykończonej wnęce wykonanej w ścianie budynku dawnego domu katechetycznego, który stał w miejscu nowej kapliczki.

Od autora:

Dziękuję fundatorom nowo wybudowanej kapliczki za ubogacanie miejsca i tradycji w której przyszło nam żyć. Dziś nie sposób wyobrazić sobie polskiej wsi, ale i polskiego miasteczka bez tych aktów wiary naszego społeczeństwa.
Zapraszam państwa do podążania Szlakiem Kapliczek i Krzyży Przydrożnych Gminy Sękowa. Chcę w ten sposób pokazać mieszkańcom historie, które kryją się tuż za progiem ich domów, jako wspaniałe dzieła małej architektury miejscowych rzemieślników. To nasza teraźniejszość, historia, świadectwo wiary, jak również kultura i tradycja.

ZAPRASZAM - kliknij


**************************** Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają figurkę wnękową w domu katechetycznym - 30.12.2008 r.

Wróć do newsów