Niedziela Palmowa i Konkurs Palm w Sękowej

W Niedzielę Palmową tj. 10 kwietnia 2022 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez księży z parafii Sękowa. Celebrantem Mszy św. był ks. proboszcz Jacek Piróg a koncelebrantem ks. wikary Bartłomiej Ołyniec. Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia palm i procesji wewnątrz kościoła. W Niedzielę Męki Pańskiej licznie zgromadzeni wierni, zgodnie z wielowiekową tradycją, wysłuchali opis Męki Pańskiej , kapłani zaś przywdziani byli w szaty koloru czerwonego.

Po zakończonej mszy obok kościoła parafialnego w Sękowej odbył się Kiermasz Wielkanocny oraz Konkurs Palm zorganizowany przez GOK I UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Wszystkie skarby dostępne na świątecznych straganach były ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki itp. “Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów. Fundusze z kiermaszu będą przeznaczone na potrzeby GOK w Sękowej – powiedziała dyr. GOK Iwona Tumidajewicz.

Najwyższe i najpiękniej zrobione palmy wielkanocne znów można było podziwiać w Sękowej.
Palmy zostały ocenione przez powołaną komisję konkursową – w składzie Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Dyrektor GOK Iwona Tumidajewicz oraz animator Kultury Karolina Florek – Bażyk. Żeby jednak palma mogła zakwalifikować się do konkursu musiała spełniać restrykcyjne kryteria. Palmy były przepiękne i wyróżniały się różnorodnością technik i starannością wykonania, różnobarwnością. Zostały przyznane dwa równorzędne pierwsze miejsca , które otrzymali:

Rodzina Moroniów i Stowarzyszenie Siary – Owczary (Grupa 50+ seniorzy) Wszystkim uczestnikom zostały wręczone babki piaskowe w kształcie pisanek oraz pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy wszystkich za rok.

Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów