Obchody rocznicy ,,Bitwy pod Gorlicami” w Sękowej

W samo południe o godz. 12.00 spod cmentarza wojennego nr 91 w Gorlicach, odbył się start 225 zawodników w III Międzynarodowym Półmaratonie (21 km) z metą na obiektach sportowych w Sękowej. Zwycięzcą tego biegu został Tomasz Pociecha – TLC Gorlice – 1.19.04, wśród kobiet zwyciężyła Paulina Surówka z Nowego Sacza – 1.33.33. Za trzy pierwsze miejsca zawodnicy otrzymali pamiątkowe puchary a pierwsza dziesiątka dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody wręczali: Poseł na Sejm – Elżbieta Zielińska, Radna Sejmiku Woj. Jadwiga Wójtowicz oraz Maria Gubała – Starosta Gorlicki. Wręczali również: dr inż. Elżbieta Wojna-Dyląg - Akademicki Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy AGH w Krakowie, Mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP Gorlice, Michał Diduch – Sekretarz UG Sękowa i Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa oraz Dariusz Cieśla – członek Zarządu Głównego PCK
Na mecie każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal. Dla wszystkich zawodników organizator postarał się o wspaniałą grochówkę, bigos i herbatę.
Po wręczeniu nagród, odbył się koncert zespołu ,,Ruszaj’ pod batutą Pana Mirosława Bogonia.
O godz. 17.00 na cmentarzu wojennym nr 80 w Sękowej, została przeprowadzona przez księdza proboszcza parafii Sękowa Jacka Piroga, modlitwa w intencji wszystkich poległych w ,,Bitwie pod Gorlicami’ 2 maja 1915 r. Złożono wieńce: Urząd Gminy w Sękowej – Michał Diduch – Sekretarz UG w Sękowej i Przew. Rady Gminy – Bogusław Moroń, Dr Tibor Gerencsér - Konsul Generalny Węgier w Krakowie oraz przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża – Dariusz Cieśla.

Po zakończeniu części oficjalnej, miejscowy regionalista, emerytowany nauczyciel Pan Aleksander Gucwa, zapoznał przybyłych na tę uroczystość z historią nekropoli z I wojny światowej na terenie Galicji Zachodniej, z uwzględnieniem 23 cmentarzy na terenie Gminy Sękowa w tym nekropoli nr 80.
W uroczystości na cmentarzu wzięli udział: Grupy Rekonstrukcji Historycznej, druhowie OSP, przedstawiciele GOK w Sękowej, uczniowie szkół, miejscowa ludność na czele z Panią sołtys Lidią Kukla oraz przedstawiciele lokalnych mediów – sekowa.info i Gorlice.tv

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów