DNI BOBOWEJ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ - SZALOM 2022

5 czerwca 2022 r. w sali widowiskowej Koronka odbyły się organizowane corocznie Dni Bobowej z kulturą Żydowską – Szalom 2022. Ich początek to pamiętna rekonstrukcja ślubu żydowskiego w 2013 roku, która oparta została na wydarzeniach z 1931 roku, kiedy to cadyk Bencjon Halberstam urządził wesele swoje córce Chanie, zwanej powszechnie Nechema Golda albo po prostu Chumcia.
Tegoroczne dni były skromne, co nie oznacza, że przez to mniej atrakcyjne. Pierwszy punkt to projekcja filmu "Tych miasteczek nie ma już", w którym występują między innymi Ewa Warta-Śmietana, Jerzy Trela i Jerzy Nowak. To nostalgiczna filmowo-muzyczna opowieść o splątanych losach Żydów, Niemców i Polaków.

Dla widzów pewnie sporym przeżyciem był fakt, że grająca w filmie Ewa Warta-Śmietana po projekcji pojawiła się na scenie, by być gwiazdą koncertu. Towarzyszył jej krakowski zespół klezmerski Madame Dufracze a na scenie zagościli też aktorzy Teatru Żydowskiego z Warszawy Marek Węglarski i Henryk Rajfer.

Dla wszystkich przygotowano degustacje potraw z kuchni żydowskiej była też możliwość, by odbyć spacer śladami kultury żydowskiej w Bobowej i obejrzeć wystawę zdjęć, synagogę i cmentarz żydowski w tym kwaterę wojskową z czasów WW, w której to spoczywa siedmiu żołnierzy austrowęgierskich wyznania mojżeszowego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów