Uroczysta procesja Bożego Ciała przeszła Górkami

Mszą świętą koncelebrowaną przez księdza proboszcza parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca Jacka Piroga i wikariusza Bartłomieja Ołyńca rozpoczęto uroczystości Bożego Ciała, które w tym roku odbyły się w Sękowej w przysiółku Górki w dniu 16 czerwca o godz. 10.00-tej na posesji Państwa Krystyny i Mariana Połciów.
Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Nawiązał do historii Bożego Ciała, powiedział: Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski, niesionym w procesji do czterech ołtarzy. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.
Po mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do ołtarzy ustawionych wzdłuż drogi biegnącej przez Górki w kierunku Ośrodka Zdrowia. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech ewangelii.
Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Wróć do newsów