SZYMBARK - Wernisaż Franciszka Kafla i Marka Kretowicza

W szymbarskim Kasztelu w dniu 24 czerwca 2022 r. o godz.18.00-tej w oficynie dworskiej, odbył się wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Kafla i rysunku Marka Kretowicza. Wernisaż otworzył i powitał zebranych gości Zdzisław Thol Dyr. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Na wernisaż przybyła spora grupa koneserów malarstwa i rysunku.

„LA BEAUTE DE LA NATURE” FRANCISZEK KAFEL / PASTELE

Franciszek Kafel

Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1975-1980. Dyplom otrzymał w zakresie projektowania graficznego - plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, litografii – w pracowni prof. Stanisława Gawrona oraz malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego. Jest grafikiem z wykształcenia, jednak dominującą dyscypliną w jego twórczości jest malarstwo sztalugowe.

Pierwsza indywidualna wystawa jego malarstwa i grafiki została zorganizowana w 1981 roku w BWA w Nowym Sączu. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem polskich i zagranicznych wystaw konkursowych w tym: Międzynarodowej Wystawy Sztuki Współczesnej Flying Soaring w Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Warszawy, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa, a także za granicą w Budapeszcie, Lwowie, Kilonii, Hamburgu, Weronie, ale głównie w kolekcjach prywatnych na terenie Polski, Niemiec, Francji, Szwajcarii i Norwegii, jak również innych w krajach europejskich oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Jego twórczość została zaprezentowana na ponad 75 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Gliwicach, Nysie, Nowym Sączu, Tarnowie, Rzeszowie oraz za granicą w Brukseli, Budapeszcie, Kilonii, Hamburgu oraz Lütjenburgu. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach. Recenzje oraz dokumentacje filmowe z jego wystaw znajdują się w wielu publikacjach.

Franciszek Kafel jest malarzem wielotematycznym. W swojej twórczości podejmuje interpretacje wielu wątków i problemów estetycznych w dwóch nurtach – kolorystycznym i symbolicznym.
„LA BEAUTE DE LA NATURE” (Piękno natury) czyli zew mojej wyobraźni wpisany w kształt owalu.
Koło, które jest najdoskonalszą formą ekspresji, w mojej interpretacji uległo spłaszczeniu, by rzec - stało się owalem wypełnionym bioformami, techniką pastelową.
Barwne mikroformy urzeczywistniają się w naszym otoczeniu i niewątpliwie prowadzą do skojarzeń. To jakby sama natura poprzez liczne zjawiska amorficzne dostarcza nam gotowych prób malarskich i graficznych, począwszy od mikroskopowych struktur komórek,aż do kosmicznej dali, a w tej skojarzonej podróży dostrzeżemy tu i ówdzie fragmenty płócien Williama Blake’a, mglistych pejzaży Williama Turnera, a może nawet geometryczny świat Georgesa Braque’a.
To nie przypadkowość zdarzeń, ale uzupełniająca się relacja natura-sztuka. Ta pierwsza – inspirująca, druga – kreatywna. Cykl - pochwała piękna natury (La beaute de la nature) w mojej interpretacji, stał się urealnioną barwną refleksją wychodzącą poza czyste postrzeganie rzeczywistości – najzwyczajniej moja wyobraźnia.
Franciszek Kafel

Po tej części w Kasztelu odbył się drugi wernisaż wystawy rysunku Marka Kretowicza.

MAREK KRETOWICZ / WYSTAWA RYSUNKU

Marek Kretowicz - urodzony w 1962 r. w Gorlicach. Absolwent Państwowego Licem Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem
Wystawy:
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Wyróżnienie 1986
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Wyróżnienie 1988
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Nagroda A.Długosza 1989
Nowy Sącz – „Robert Hubner i przyjaciele”, - Mała Galeria 1999
Legnica – Międzynarodowa Wystawa Sztuki Satyrycznej „Satyrykon” Nominacje 2005
Gorlice – „Przegląd Twórczośc”, - Nagroda Dyrektora BWA 2005
Gorlice, Monachium, Kraków, Medzilaborce, Presov – „Łemkowskie Jeruzalem” - 2005, 2006, 2007
Nowy Sącz – „Gorlicka Dwunastka” Galeria Sokół - 2006
Gorlice – Wystawa indywidualna BWA Dwór Karwacjanów - 2006
Gorlice – „Przegląd Twórczości” - Wyróżnienie 2007
Presov – Galeria na Hlavnej Salon - Wyróżnienie 2007
Gorlice - Wystawa indywidualna Muzeum Regionalne PTTK - 2012
Wyróżnienia i udział w wystawach Sztuki Satyrycznej: Gorlice, Toruń, Włocławek, Legnica, Niemodlin, Pabianice, Hiszpania, Słowacja, Francja
Ilustracje do książek, czasopism i folderów.
Mając chwilę dla siebie zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i medalierstwem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów