5 ChyżoGranie w Krzywej

W sobotnie popołudnie 4 września 2022 r. o godz. 15.00 obok Chyży u Hani w Krzywej, odbyło się 5 ChyżoGranie czyli spotkanie z muzyką – poezja śpiewana i tradycyjne pieśni łemkowskie.
W piątym cyklu spotkań z muzyką ChyżoGranie wystapiły następujące zespoły:
1. Kapela spod Rubani
2. Hudacy
3.Wszystkiego Najlepszego

W trakcie koncertu można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani, było stoisko z rękodziełem a dla dzieci przejażdżki konne. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami oklaskiwała występujące zespoły.
Kapela spod Rubani to młody zespół, który działa niespełna 3 lata, ale odwiedzając ważne festiwale z kręgu piosenki turystycznej i poezji śpiewanej rzadko wraca z pustymi rękami.
Trzy wyjątkowe głosy (Michalina Buczyńska, Anna Borkowska i Marcelina Wojtoń), poezja Tadeusza Gajewskiego, Edwarda Lechety, akordeon Bartosza Głowackiego oraz niezwykła muzyka i aranżacja Wojciecha Pelczara, to za każdym razem podróż w świat łemkowskiej muzyki, obyczajów oraz wędrówka do magicznych miejsc w Beskidzie Niskim. Wszystkie te muzyczne cudeńka powstają zwykle w niesamowitych okolicznościach przyrody - w magicznym Olchowcu.

Hudacy

Zespół w roku 2018 był „świadkiem” narodzin Chyży Hani. Tak jak kiedyś wędrowni muzykanci ze wszystkich zakątków Karpat, Hudacy chcą zatrzymać brzmienia, klimat i charakter pieśni, które wykonują w różnych językach. Wędrują, koncentrując na łemkowskich watrach, na spotkaniach z kulturą łemkowską oraz na wszelkich imprezach, które kultywują i dbają o zachowanie tradycji i kultury ludowej w oryginalnych pieśniach. „Hudacy” to anielski głos Anny Kwas, akordeon i śpiew Jarka Mazura (także błyskotliwe opowiastki na temat śpiewanych historii), kontrabas Kuby Augustyna, skrzypce Sylwi Gołębiewskiej.

Wszystkiego najlepszego

Zespół przyjechał z Bydgoszczy, powstał pod koniec lat osiemdziesiątych, więc…oj dużo tego wędrowania było. A tym razem jest to Beskid Niski. Obecny skład zespołu to, jak napisali- „prawie jak sprzed lat”: Justyna Rzeźnikowska (śpiew, perkusja), Beata Łapicka (śpiew), Maciej Rzeźnikowski (śpiew, gitara), Grzegorz Bielawski (śpiew), Tomasz Keszkowski (harmonijka, gitara, śpiew), Iwo Jankowski (gitary, śpiew), Sławek Szymeczko (gitara).
Zaśpiewali o tym, że „ w życiu potrzebny wiatr w plecy” i że „ wszystko można ocalić”, o doganianiu szczęścia, o domu pachnącym chlebem i tulipanami i namiocie z chmur, a scena pod Chyżą z pewnością była idealnym tłem do tych historii.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘC

Wróć do newsów