W 78. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników brytyjskich.

W miejscowości Niecew w pobliżu Lipnicy Wielkiej i Wojnarowej w gminie Korzenna, pow. Nowy Sącz, Młp, 5 sierpnia 1944 r. zestrzelony został brytyjski samolot Halifax FS-S (JP-162) ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia, który bazował na lotnisku w Brindisi - Włochy. Powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AK samolot Halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch strz. pokł. załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney Rea zginęło, czterech pozostałych - F/O Phillip James Anderson (RCAF), Sgt Robert Orlando Peterson (RCAF), Sgt Alan Jolly i Sgt Walter Charles Underwood – zdołało wyskoczyć z samolotu na spadochronach i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować. W 1945 r. wrócili do Wielkiej Brytanii.

15 września br. o godz. 14.00 w Lipnicy Wielkiej obok pomnika lotników rozpoczęły się uroczystości związane z 78. rocznicą tragicznego lotu brytyjskiego samolotu Halifax, który został zestrzelony w miejscowości Niecew. W uroczystościach uczestniczyli: Rosemary Edmeads , córka poległego pod Wojnarową lotnika brytyjskiego oraz płk Tom Blythe , attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.

Tegoroczne obchody wydarzenia, które oficjalnie celebrowane jest na terenie gminy od 2018 roku, miały wyjątkowy charakter. Obok Rosemary Edmeads i jej męza Roberta, uczestniczył w nich także Tom Blythe, attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Mateusz Małodziński, wicewojewoda małopolski, Radna Sejmiku Młp. Jadwiga Wójtowicz, starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga , wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wójtowie gmin: Słopnice, Nawojowa i Grybów, radni Rady Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Piotr Ogorzałek , a także przewodniczący Rady Gminy Korzenna Szymon Semla oraz radni Rady Gminy Korzenna. Nie zabrakło także przedstawicieli szkół i instytucji gminnych oraz mieszkańców.

Odegrano hymn Polski i Wielkiej Brytanii ,odbyły się przemówienia okolicznościowe, odczytany został Apel Pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem. Następnie w nowo odrestaurowanym dworze tuż koło pomnika odbyło się sympozjum naukowe. Płk Tom Blythe opowiedział o Polsko - Brytyjskiej współpracy podczas II wojny światowej w oparciu o slajdy. Po tej części wręczono pamiątkowe medale, po czym nastąpił poczęstunek.
Organizatorzy przygotowali także wystawę poświęconą załodze samolotu Halifax JP 162 oraz cichociemnym.
W tej pięknej patriotycznej uroczystości wzięli udział i wystawili poczet sztandarowy członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z Krakowa na czele z Prezesem płk pil. Stanisławem Wojdyłą , zaś z koła gorlickiego uczestniczył Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran, którzy udokumentowali całą uroczystość.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów