Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski Honorowym Obywatelem Bobowej

18 września 2022 r. o godz. 14.00 w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej, rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza parafii Bobowa, dr Mariana Chełmeckiego w intencji generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego oraz poległych za Ojczyznę, rozpoczynając w ten sposób obchody 80. rocznicy tragicznej śmierci generała Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Po Mszy św. na placu przed Dworem Długoszowskich - rodzinną posiadłością generała, w której spędził najmłodsze lata swojego życia i dokąd z umiłowaniem wracał ze swoją rodziną - odbyły się uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej. Po przywitaniu zaproszonych gości przez Burmistrza Bobowej Wacława Ligęzę, odegranie hymnu RP i wciągnięcie flagi na maszt, odczytano Akt nadania generałowi Honorowego Obywatelstwa Gminy Bobowa. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową na fasadzie budynku Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej ( budynek dawnego dworu Rodziny Długoszowskich) po czym złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Nastąpiły okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości.

Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza cieszy się, że jego miasto ma rodaka, który tak zasłużył się w walce o niepodległość, powiedział: Chcemy uczcić jego pamięć, oddać mu część hołd, cześć należną za to, co zrobił dla Polski. To był wybitny żołnierz, wszechstronnie uzdolniony człowiek, był niezwykłym patriotą, w sercu zawsze nosił Polskę. Dla niego to było najważniejsze. My mamy poczucie dumy, że taki człowiek stąd się wywodził.
Radni Bobowej przyznali generałowi pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Bobowej.
– Jest to na pewno niewątpliwy zaszczyt dla Wieniawy, który swoimi zasługami doprowadził do tego, że jego rodzinna miejscowość postanowiła go w ten sposób uczcić. Zginął na emigracji, powrócił po transformacji ustrojowej do kraju, natomiast tutaj powraca jako Honorowy Obywatel Miasta Bobowa. Myślę, że dzięki temu mieszkańcy miasta, a szczególnie kolejne pokolenia, będą mogły o nim lepiej pamiętać.

Na zakończenie obchodów odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru ze SP w Bobowej oraz orkiestry dętej z Siedlisk, po czym zaproszeni goście spotkali się na wspólnym okolicznościowym poczęstunku.
Parlamentarzyści obecni na uroczystościach zapowiedzieli złożenie wniosku o podniesienie rangi Bolesława Wieniawy Długoszowskiego do godności generała broni.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Wróć do newsów