Oddali się Bogu i Ojczyźnie wierząc, że ich trud i śmierć nie pójdą na marne…

Z okazji 78. rocznicy Akcji „Burza” i tragicznej śmierci Oddziału REGINA II, Batalionu ,,Barbara” 16. Pułku Armii Krajowej w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski w przysiółku Dąbry, odbyła się w dniu 16.10.2022 r. uroczystość patriotyczno - religijna upamiętniająca poległych partyzantów. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej przy ołtarzu polowym na cmentarzu partyzanckim w Dąbrach, gdzie spoczywa 18 partyzantów, śniąc wieczny sen o wolnej Polsce. Mszę św. przewodniczył biskup Leszek Leszkiewicz - biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, pochodzący z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli, kombatanci, jednostki OSP, przedstawiciele szkół oraz mieszkańcy z różnych miejscowości, którzy oddali hołd poległym partyzantom. Przeprowadzony został Apel Poległych przez pana dr n. tech. inż. Zygmunta Pertkiewicza, syna płk dr Jerzego Pertkiewicza, podczas czytania nazwisk poległych partyzantów, harcerze trzymający wartę przy grobie składali symboliczną różę.

Po uroczystościach na cmentarzu, odbył się przemarsz pod pomnik partyzantów, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Podniosła atmosfera oraz obecność świadków i uczestników tych wydarzeń na pewno na długo zapadnie w sercach i pamięci młodych ludzi, którzy swoją obecnością na uroczystości dali świadectwo przywiązania do takich wartości, jak Bóg, Honor i Ojczyzna.
Następnie wójt gminy Marek Karaś zaprosił wszystkich gości do Gminnego Ośrodka Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim na montaż słowno – muzyczny wykonaniu uczniów ze SP z Rzepiennika Biskupiego.

Dzisiaj na obficie zbroczonym krwią pobojowisku, w miejscu gdzie stała stodoła, wznosi się drewniany krzyż i duży, kamienny obelisk, ufundowany przez X Tarnowską Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału ”Regina II”. Na obelisku widnieje napis: „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej Oddziału” Regina II”, poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r.” Poniżej cmentarza około 200 m, nad brzegiem potoku, gdzie we wspólnym dole pogrzebano pierwotnie poległych żołnierzy, wznosi żelazny krzyż na którym umieszczono tabliczkę następującej treści: ,,Miejsce pierwotnego pochówku partyzantów Oddziału Regina II z Batalionu ,,Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej”
Oddział ,,Regina II” dowodzony przez por. Z. Bosowskiego ps. ,,Kajetan”, wchodził w skład Batalionu „Barbara” 16 pp A.K. został o świcie 17.10.1944 r. zdradziecko osaczony w stodole w Dąbrach. W bitwie poległo 18 żołnierzy a 9 zginęło w obozie w Gross – Rosen.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów