78. rocznica rozformowania Batalionu „BARBARA” 16 pp. Armii Krajowej w Lichwinie

23 października 2022 r. w lesie na granicy wsi Lichwin i Rychwałd odbyła się pierwsza część uroczystości upamiętniająca rozformowanie Batalionu "Barbara" 16pp. Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, wójt Pleśnej Józef Knapik powitał zaproszonych gości, przedstawił historię rozformowania 16 pp. AK ,,Barbara” i podziękował wszystkim za udział w tych uroczystościach.
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach wspominali działalność partyzancką batalionu w tym rejonie oraz o takich żołnierzach jak Władysław Białas ps. "Boruta" i Władysław Pluta ps. "Sęk", którzy w tym miejscu ponieśli tragiczną śmierć.

Apel pamięci, wzywający bohaterów batalionu "Barbara" oraz żołnierzy imiennych i bezimiennych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę, odczytał zastępca wójta gminy Pleśna Ryszard Stankowski, odpowiadali harcerze ze szkoły podstawowej w Pleśnej. Pod obeliskiem złożono wiązanki kwiatów.

Po tej części o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Lichwinie, przy udziale pocztów sztandarowych, odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej i innych bohaterów walczących o wolną Polskę. Nabożeństwo koncelebrował ks. proboszcz Jan Kwarciński oraz ks. Zbigniew Wolak, w której to uczestniczył m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki – Senator Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Urszula Augustyn, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Stanisław Bukowiec i Poseł - Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ostatnim punktem obchodów było uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszcie ufundowanym w ramach projektu ,,Pod biało – czerwoną” na placu Centrum Pamięci Narodowej w Lichwinie. Całość uroczystości prowadził z-ca Wójta Gminy Ryszard Stankowski. Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów