Koncertem uczcili 108 rocznicę Bitwy Wielkanocnej w Karpatach

W niedzielne słoneczne popołudnie 23 kwietnia 2023 roku w Niżnej Polance (Słowacja) dla koneserów muzyki przygotowano bogaty program. Celem organizatorów a był nim „Klub vojenskej histórie Beskydy”, było przedstawienie wydarzeń z I wojny światowej poprzez połączenie faktów – opowieści – sztuki i muzyki.
Koncert rozpoczął się o godzinie 14:00 z okazji 108. rocznicy Bitwy Wielkanocnej w Karpatach.

W części otwierającej koncert wystąpił męski zespół wokalny Hačure przy akompaniamencie muzyki cymbałowej. Zaprezentował ludowe pieśni poborowe i wojskowe, które pochodzą z różnych regionów wschodniej Słowacji. Następnie odbył się koncert orkiestry dętej Malá Haná, która przyjechała do Nižnéj Polianki z Czech. Orkiestra dęta ma na swoim koncie już kilka występów na Słowacji. Jego wyjątkowość tkwi nie tylko w repertuarze pieśni, ale także w ubiorze. Orkiestra występuje w replikach mundurów austro-węgierskich z okresu I wojny światowej. Podczas koncertu wystąpił także Tomáš Plaszky, który zagrał na flecie kilka utworów. Po nich wystąpiła orkiestra wojskowa z Banskiej Bystrzycy.

Punktem kulminacyjnym koncertu był występ orkiestry smyczkowej Musica Luvenalis. W jego wykonaniu usłyszeliśmy brzmienia wielu znanych utworów muzyki klasycznej. Nie zabrakło melodii Straussa, Kalmana, Szostakowicza czy Vivaldiego. Orkiestra wystąpiła razem z solistami Koszyckiego Teatru Państwowego Michaelą Várady (sopran) i Mariánem Lukáčem (baryton). Z drugiej obsady: Samuel Salzer (skrzypce), Matúš Trifan (wiolonczela), Júlia Grejtáková (fortepian) i inni członkowie orkiestry. Orkiestra wystąpiła pod batutą Igora Dohoviča.
Na zakończenie starosta Niżnej Polanki Ján Cundra, prowadzący koncert i wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch podsumowali to piękne widowisko.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Wróć do newsów