Piknik Historyczny i obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami

2 maja 2023 r. punktualnie o godz. 10.00, przy pięknej pogodzie rozpoczęły się na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach, obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, w swoim przemówieniu powiedział m.in.,,Bitwa pod Gorlicami była punktem kulminacyjnym toczących się od wielu miesięcy walk, których efektem było przełamanie frontu wschodniego. Najcięższe starcie miało miejsce w dniach 1-5 maja 1915 roku, a w operacji poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy”. Na wzgórzu Korczak odegrano 4 hymny państwowe – polski, austriacki, węgierski i ukraiński, była salwa honorowa, odczytany został Apel Poległych oraz odmówiono modlitwę ekumeniczną za poległych w bitwie. Ponad 30 delegacji złożyło wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym pomnikiem cmentarnym.
Po tej części nieco po 11-tej spod bramy Cmentarza nr 91 wystartował IV Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”. Meta biegu zlokalizowana była w Sękowej na stadionie. Bieg wygrał Paweł Smędowski mieszkaniec Sękowej! Około godz. 12-tej delegacje złożyły wieńce i kwiaty na cmentarzu wojennym nr 67 w Ropicy Górnej oraz 60 na Przełęczy Małastowskiej.

O godz. 16.30 po trzech latach przerwy spowodowanych najpierw pandemią, a potem wybuchem wojny na Ukrainie, znów rozegrana została rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku, w której to uczestniczyło 300 rekonstruktorów z kraju i zagranicy. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch dokonała oficjalnego otwarcia pikniku historycznego na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej, przeprowadzona została modlitwa ekumeniczna w intencji poległych, po czym odbyło się przepiękne widowisko historyczne z okresu Bitwy pod Gorlicami. Całemu spektaklowi przyglądał się obecny na miejscu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz tysiące mieszkańców miast i wiosek. Lektorem, który w genialny sposób opowiadał dziejące się wydarzenia był profesor i historyk, Andrzej Olejko.

Tym razem wydarzenie miało nieco inny charakter niż dotychczas i rekonstruktorzy skupili się na przedstawieniu życia zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w wojennej rzeczywistości. Na sękowskich polach stanęła galicyjska wioska, taka na wzór z początku XX w, gdy przez ziemię gorlicką przetaczały się działania Wielkiej Wojny. Wybudowali ją rekonstruktorzy z Gorlic zrzeszeni w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1915 pod kierownictwem Piotra Kamińskiego, prezesa stowarzyszenia GRH 1915.

Na polach, tuż za kościołem w Sękowej stanęły drewniane chaty, karczma, studnia na żurawia, wieża imitująca wiertnicze budowle, którymi przed laty usłane były te pola. Stanął też szpital polowy z pełnym wyposażeniem - łóżkami, ale i noszami do transportu rannych z pola walki w pobliżu linii okopów. Nad sękowskimi polami unosił się samolot z epoki pilotowany przez właściciela Pana Krzysztofa Cwynara z Brzozowa a z kotła wojskowego dolatywał zapach grochówki. Nie zabrakło straganów z rękodziełem, kulinariami i starociami. Zafascynowani historią wojny na pewno byli bardzo zadowoleni.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów