Członek rodziny królewskiej Hrabia George Windsor odwiedził gminę Sękowa.

Kolejny członek brytyjskiej rodziny królewskiej pojawił się w Polsce. Tym razem Hrabia George Windsor, kuzyn króla Karola III przyjechał do Warszawy i do… Sękowej. W Warszawie przekazał drogocenną rzecz dla Polski, mianowicie był to starodruk, książka "Lhistoire de Primaleon de Grece" Francisco Vázqueza. Książka należała w XVIII w. do pierwszej polskiej Biblioteki Narodowej, otwartej w Warszawie w 1747 r. przez Józefa i Andrzeja Załuskich. Na zakończenie w Bibliotece Narodowej powiedział: Niech będzie to mój skromny wkład w odbudowę polskiego dziedzictwa kulturowego

Na drugi dzień tj. 16 maja 2023 r. prawnuk króla Jerzego V odwiedził Ziemię Sękowską. W godzinach popołudniowych złożył wieniec pod pomnikiem siedmiu polskich lotników w Krzywej/Banicy w towarzystwie pracownika Ambasady Polskiej w Londynie Clarindy Calma. Wieniec złożyła też delegacja Gminy Sękowa: Wójt Gminy Małgorzata Małuch i Sekretarz Gminy Sękowa Michał Diduch. Miejscowy regionalista Pan Aleksander Gucwa przedstawił obszernie historię zestrzelenia polskiej załogi w sierpniu 1944 r. Na zakończenie wizyty wręczył hrabiemu swoją książkę pt. ,,Odwaga i Nadzieja” opisująca zestrzelenie załogi Halifaxa w Banicy/Krzywej i Liberatora w Olszynach. W rozmowie hrabia powiedział: Mój dziadek także zginął w katastrofie lotniczej w 1942 r. podczas II wojny światowej. Ostatnio miałem okazję odczytywać listę wszystkich, którzy wówczas zginęli podczas odsłaniania pamiątkowej tablicy w Szkocji. Nadmienię że syn księcia Edwarda z wykształcenia jest historykiem i by lepiej zrozumieć dzieje kraju nad Wisłą nauczył się naszego języka.

Następnie hrabia George Windsor zwiedził drewniany kościółek w Sękowej, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa oczywiście o kościele św. Jakuba i św. Filipa w Sękowej.
Podczas zwiedzania zabytkowego kościółka był nim zafascynowany. W pewnym momencie wyciągnął telefon, by zrobić zdjęcia wszystkich jego najciekawszych elementów, zarówno ołtarza, obrazów przedstawiających drogę krzyżową jak i samej konstrukcji drewnianej budowli.
Po wizycie na Ziemi Sękowskiej udał się w dalszą podróż po Polsce. Kolejnym przystankiem był Sandomierz.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów