XV DOŻYNKI GMINNE – FESTIWAL CHLEBA 2023

Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli i nie tylko.
XV Gminne Dożynki odbywały się na przestrzeni dwóch dni od 18 do 19.08.2023 r. a gospodarzem ich była Sękowa.

DZIEŃ PIERWSZY - ARTYŚCI ŻYCIA II

Dożynki rozpoczęły się na obiektach sportowych w Sękowej, z małym poślizgiem ze względu na ważne wydarzenia w okolicy, a potem szło już jak z płatka. Odbyło się oficjalne otwarcie placu zabaw ze Shrekiem i Fioną.
O godzinie 17.00 wystąpił zespół MATLANE, po godzinie drugi koncert zespołu BRO a na zakończenie wystąpił WEEKEND, który rozbawił licznie przybyłą publiczność.
Od godz.20.00 do 23.00 odbyła się dyskoteka z pianą
Dodatkowymi atrakcyjnymi wydarzeniami pierwszego dnia była loteria fantowa, podpłomyki, kiermasze rękodzieła artystycznego oraz prezentacja dorobku kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

DZIEŃ DRUGI

Dzień drugi XV Gminnych Dożynek rozpoczął się o godz. 14.00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP uroczystą dziękczynną mszą świętą koncelebrowaną przez dwóch księży pod przewodnictwem ks. proboszcza Sękowej Jacka Piroga. Homilie wygłosił proboszcz z Męciny Wielkiej, ks. Jan Adamczyk , podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Po mszy św. cztery wieńce dożynkowe zostały przewiezione na kompleks sportowo – rekreacyjny. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej- Pani Iwona Tumidajewicz w sposób profesjonalny od początku do końca prowadziła XV Gminne Dożynki. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek Pani Klementyna Apola - Pruchniewicz i Wiesław Stępień przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Obecni na dożynkach posłowie: Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, Patryk Wicher oraz Stanisław Pasoń, Jadwiga Wójtowicz i Starosta Gorlic Maria Gubała zabrali głos dziękując rolnikom za ciężką pracę jaką włożyli w tegoroczne żniwa.

Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Przed główną sceną odbył się konkurs ośmiu wieńcy dożynkowych. Były wszystkie tak wspaniałe że komisja konkursowa przyznała I miejsce wszystkim, przekazując bony finansowe.
Na scenie pojawiły się zespoły, wystąpiła utalentowana młodzież z GOK w Sękowej, zespół LOMA i ,,MAŁA LOMA”, a o godz. 19.00 nastąpił wielki finał – koncert zespołu ŁZY z wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów Sarą Chmiel – Gromalą na czele.
Po koncercie odbyła się dyskoteka DJ – Damian, która trwała prawie do północy!

Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przy bardzo dużej frekwencji przebiegła bez problemów Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów