Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już 12. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, odbyła się po raz czwarty. Organizatorem był GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz.
Tegoroczną lekturą była znana powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Nasi ,,artyści” wystąpili w otoczeniu Karpackiej Majsterni Ziół, przy zabytkowym kościółku pw. św.św. Filipa i Jakuba w Sękowej, 7 września 2023 r. o godz. 17.00
W czytaniu wzięli udział: Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa, Małgorzata Mentel – Dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej, Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach, Katarzyna Rak – Wachowska – Skarbnik UG w Sękowej, Marek Ludwin – Radny Pow. Rady, Krystyna Prokop – Radna Gminy Sękowa, Jadwiga Wojtowicz – Radna Sejmiku Małopolskiego, Mateusz Ślęzak – UG Sękowa, ks. Dominik Świeboda,Piotr Jasion – Karpacka Majsternia Ziół, Julia Doszna - łemkowska pieśniarka i Marek Liana – działacz społeczny z Małastowa.
Na zakończenie pani Iwona wszystkim podziękowała, zaprosiła na poczęstunek, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku.
Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w czytaniu podczas tej pięknej akcji a także tym, którzy przyszli posłuchać lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Ktoś powiedział, że akcja ma na celu zachęcić młodych do czytania, ale w jaki sposób, kiedy podczas czytania była grupa osób 50+. Czytać będą ci, którzy czytają i przychodzą na takie spotkania. Wolałabym żeby zachęcać tych, którzy tego nie robią!