Oddali się Bogu i Ojczyźnie wierząc, że ich trud i śmierć nie pójdą na marne…

Dąbry, przysiółek w Rzepienniku Strzyżewskim raz w roku gromadzi mieszkańców, zaproszonych gości, młodzież oraz rodziny poległych żołnierzy oddziału „Regina II” batalionu A.K. „Barbara”, którzy 79 lat temu, dokładnie w tym miejscu, w wyniku zasadzki oddali swe życie w obronie ojczyzny.
Warto z tej okazji przypomnieć, że Oddział ,,Regina II” dowodzony przez por. Z. Bosowskiego ps. ,,Kajetan”, który wchodził w skład Batalionu „Barbara” 16 pp Armii Krajowej został o świcie 17.10.1944 r. zdradziecko osaczony w stodole w Dąbrach. Obok znajduje się cmentarz partyzancki, spoczywa na nim 18 partyzantów, śniąc wieczny sen o wolnej Polsce… - 9 zginęło w obozie w Gross - Rosen.

Przy padającym deszczu obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą polową w intencji poległych. Msza św. była koncelebrowana przez księdza proboszcza Piotra Witeckiego i księdza Zbigniewa Guzy modlili się za poległych na polu walki, ale także za Polskę i Polaków. Apel poległych odczytał Zygmunt Pertkiewicz.

Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tragicznie zmarłym partyzantom. Na obficie zbroczonym krwią pobojowisku, w miejscu gdzie stała stodoła, wznosi się drewniany krzyż i duży, kamienny obelisk, ufundowany przez X Tarnowską Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału ”Regina II”. Na obelisku widnieje napis: „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału ”Regina II”, poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r”.
Wójt gminy Marek Karaś zaprosił wszystkich na program artystyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim im. Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału „Regina II”
W uroczystościach uczestniczyła m.in. pięcio osobowa delegacja Stowarzyszenia Weteranów Misji Zagranicznych z Regionu Tarnowskiego z prezesem Zbigniewem Burnatem na czele oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Delegatura w Gorlicach – reprezentował Aleksander Gucwa- dokumentalista uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów