80.rocznica zrzutu do ojczyzny cichociemnego płk dypl. Kazimierza Szternala z Męciny Małej
Urodzony 4 marca 1907 roku w Sękowej, powiat gorlicki. Pseudonim "Zryw". Pułkownik dyplomowany piechoty. Cichociemny. W kampanii wrześniowej dowódca kompanii przeciwpancernej 135 pułku piechoty. Dostaje się do niewoli niemieckiej, z której ucieka i przedostaje się na Węgry a później do Francji. Pod Narvikiem dowodzi 2.kompanią broni towarzyszącej w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Wraca do Francji, ale natychmiast ucieka jachtem do Gibraltaru. Schwytany i uwięziony w Hiszpanii w Miranda de Ebro, skąd zostaje zwolniony w styczniu 1943 roku. Przybywa do Wielkiej Brytanii. Zostaje przeszkolony w dywersji i zaprzysiężony 23 września 1943 roku.
Zrzut do Polski przyjęła placówka ,,Klosz" położona 23 km na południe od Grójca, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1944 roku w ramach operacji - Weller 16
Otrzymuje przydział do Komendy Głównej Armii Krajowej jako zastępca dowódcy i równolegle szef sztabu pułku "Baszta". W Powstaniu Warszawskim walczy na Mokotowie, pod koniec walk pełniąc obowiązki dowódcy pułku i komendanta V Obwodu (mokotowskiego).Zostaje ranny. Po kapitulacji przebywa w niewoli niemieckiej. Od 1945 roku służy w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Ukończył kurs Wyższej Szkoły Wojennej. Po demobilizacji wyemigrował do USA i osiedlił się w Chicago (Illinois). Zmarł 6 maja 1981 roku w Chicago.
Więcej informacji znajdziesz TU
Odznaczenia:
Order Wojenny Virtuti Militari V Klasy
Krzyż Walecznych
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
Wróć do newsów |