XIII Powiatowy Dzień Weterana w Łowczówku

19 maja 2024 r. o godz. 14.00 na terenie Ośrodka Sportowo – Rekreacyjnego ,,Relaks” w Łowczówku, odbył się tradycyjny XIII Powiatowy Dzień Weterana działań poza granicami państwa.
Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego, Wójt Gminy Pleśna oraz Dyrektor Centrum Kultury w Pleśnej.
Uroczystość rozpoczęła się od polowej Mszy św., która była koncelebrowana przez czterech duchownych.
Następnie odśpiewano hymn państwowy i uroczyście wciągnięto flagę RP na maszt. W uroczystościach wzięli udział weterani misji poza granicami państwa, samorządowcy, oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych.
W Powiatowym Dniu Weterana na zaproszenie Prezesa Zbigniewa Burnata, uczestniczył Aleksander Gucwa, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie, Oddział Gorlice.
Podczas uroczystości Prezes Stowarzyszenia wręczył medale okolicznościowe oraz odznaczenia a Starosta Tarnowski Jacek Hudyma wręczył wyróżnienie "Grosz Ziemski Tarnowski" Prezesowi Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Regionu Tarnowskiego - Zbigniewowi Burnatowi w uznaniu szczególnych zasług w zakresie działalności patriotycznej i obywatelskiej na rzecz społeczności powiatu.

Wójt gminy Józef Knapik w swoim przemówieniu, podkreślał jak wielkim zaszczytem dla gminy, było goszczenie tak licznie przybyłych weteranów. – We wszystkich regionach świata, które doświadczyły wojny i konfliktów, nasi żołnierze uczestniczyli w misjach ONZ w celu zaprowadzenia pokoju i jego utrzymania. Takie uroczystości są formą podziękowania dla nich za to, że zdecydowali się często ochotniczo wyjechać na takie misje – dodaje wójt.

– Jest to dla nas bardzo ważne święto. Dotyczy tego czasu kiedy mogliśmy uczestniczyć w misjach pokojowych, wprowadzać pokój na tych terenach, gdzie były zwaśnione strony, które walczyły ze sobą i ponosiły ofiary. Myśmy tam wkraczając w te tereny nieśli pokój - mówił Zbigniew Burnat, Prezes Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Zagranicznych w Tarnowie.

Na stoiskach prezentowano uzbrojenie i specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Można było też obejrzeć wozy strażackie, a także zapoznać się z bronią produkowaną w tarnowskich Zakładach Mechanicznych. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woźnicznej prezentowały zdrową żywność, były też dmuchańce i strefa zabaw dla dzieci. Podczas uroczystości wystąpiła orkiestra Centrum Kultury w Pleśnej ,,Szczepanowice", prezentując umiejętności muzykalne i wokalne.
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w Ośrodku Sportowo – Rekreacyjnym ,,Relaks” w Łowczówku.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów