XI ,,Dni Bobowej z Kulturą Żydowską SZALOM 2024 ”

W niedzielę 23 czerwca 2024 r. o godz.17.00 w nowo wybudowanym Miejskim Centrum Kultury w Bobowej, odbyły się po raz jedenasty ,,Dni Bobowej z Kulturą Żydowską SZALOM”. Kultura żydowska jest częścią historii Bobowej. Żydzi przybyli tu w 1732 roku, których sprowadził Michał Jaworski, ówczesny właściciel miasta, aby podźwignąć z upadku handel. Trzy dekady później w Bobowej mieszkały już 44 żydowskie rodziny. Przez wiele lat stanowili niemal połowę mieszkańców miasta, a miejscowość była jednym z największych ośrodków chasydyzmu. Dynastia miejscowych cadyków, zapoczątkowana przez Szlomo Halberstama istnieje do dziś i ma licznych zwolenników m.in. w Nowym Jorku i Londynie.
Dni Bobowej z Kulturą Żydowską to ciekawe wydarzenie, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez kulturalnych w gminie Bobowa. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury wystawiona została inscenizacja ślubu i wesela żydowskiego. Blisko dwugodzinny program sceniczny wypełniony był dobrą muzyką klezmerską, operowym śpiewem, tańcem i potężną dawką humoru. W holu budynku można było podziwiać wystawę starych zdjęć nie tylko z powojennych wizyt bobowskich chasydów w swoim miasteczku, ale też z ich życia przed wybuchem II wojny światowej. Z sali głównej MCK za kapelą biesiadnicy podążyli na weselną ucztę - degustację potraw kuchni żydowskiej z siekanym śledzikiem, czulentem i pierogi z wołowiną i wątróbką, a na deser z ciasto marchewkowe.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Gryf we współpracy z Urzędem Miejskim w Bobowej i przy wsparciu Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Od wczesnych godzin popołudniowych otwarty był bobowski kirkut, który można było zwiedzać aż do zmroku oraz Bobowska Synagoga, a wszystko to zaczęło się w 2013 roku. Wówczas to Stowarzyszenie Gryf razem z gminą Bobowa postanowiło zorganizować rekonstrukcję wesela córki Bencjona Halberstama - Nechamy Goldy z Mojżeszem Stemplem - synem właściciela hoteli z Krakowa

- To wesele odbyło się w 1931 roku. Za mąż wychodziła wtedy córka naszego sławnego rabina. Ten urządził jej bardzo huczne wesele - przypomniał Lucjan Broniek, prezes Stowarzyszenia Gryf. - Właśnie w 2013 roku zrobiliśmy tę inscenizację razem z Teatrem Solskiego z Tarnowa. Wynajęliśmy pociąg retro, który przyjechał do Bobowej. Spodziewaliśmy się ludzi, ale nie spodziewaliśmy się takich tłumów. Wesele odbyło się przed synagogą. Nie chcieliśmy na tym poprzestać. Wymyśliliśmy więc Dni Bobowej z Kulturą Żydowską Szalom, które funkcjonują do dzisiaj - mówił prezes.
Prezes Lucjan Broniek złożył serdeczne podziękowania na ręce Pani Ewy Warta-Śmietana, prezeski Fundacji Pomocy Artystom Polskim Czardasz w Krakowie za cudowny, pełen wrażeń występ.
Ślub i wesele żydowskie długo zostaną w naszej pamięci dzięki znakomitym artystom Teatru Żydowskiego z Krakowa. Dziękujemy - mówił. O tym, że kultura żydowska jest nieodłącznym elementem tradycji bobowej i jest ściśle zakorzeniona w historii miasta - mówił Marcin Wąs, burmistrz Bobowej.

- Aby podtrzymywać tę tradycję, w Bobowej organizowane są Dni Bobowej z Kulturą Żydowską Szalom. Właśnie dzięki takim inicjatywom każdy ma możliwość poznania kultury żydowskiej, skosztowania specjałów kuchni żydowskiej, czy też zwiedzenia cmentarza żydowskiego - mówił burmistrz. - Wymiana doświadczeń kulturowych i poznawania kultury innych społeczności i narodów jest istotna w budowaniu społeczeństwa. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby szanować inne kultury i wsłuchiwać się w ich przekaz społeczny. Dzisiaj mieliśmy okazję zobaczyć inscenizację ślubu i wesela żydowskiego. Dla wielu z nas było to nowe doświadczenie, które można określić jako dotknięcie czegoś nieodkrytego, czegoś, co budzi ciekawość, a nie jednokrotnie zafascynowanie - dodał burmistrz Bobowej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów