80. rocznica "Akcji pod Pławną"

W niedzielę 15 września 2024 roku pod Pomnikiem Pamięci w Zborowicach odbyły się obchody upamiętniające żołnierzy partyzantów IV Kompani „Ewa” i Batalionu „Barbara” 16 pułku piechoty Armii Krajowej oraz zamordowanych w odwecie przez hitlerowców mieszkańców przysiółka Zborowice – Zawodzie w dniu 15 września 1944 roku.
Akcja zbrojna została przeprowadzona w nocy z 14 na 15 września 1944 roku przez żołnierzy pod dowództwem porucznika Michała Steczyszyna pseudonim „Kalina”. 80. rocznica "Akcji pod Pławną", to wydarzenie, które wpisało się w karty historii ciężkowickiej ziemi. Rocznica tych wydarzeń każdego roku jest okazją, by z należytym szacunkiem i dumą przekazywać kolejnym pokoleniom dziedzictwo odpowiedzialności za ojczyznę, za pokój, czyli wartości, które każdy z nas czerpie z ofiarnych, patriotycznych czynów ludzi walczących za wolność naszej Ojczyzny.

Tegoroczne obchody 80. rocznicy „Akcji pod Pławną” rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, po czym Pani Burmistrz Ciężkowic Jowita Jurkiewicz-Drąg powitała przybyłych gości i przedstawiła historię "Akcji pod Pławną". Następnie uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Zborowicach przedstawili program słowno – muzyczny upamiętniający „Akcję pod Pławną”. Kolejnym punktem uroczystości była uroczysta Msza Święta odprawiona w intencji uczestników „Akcji pod Pławną”. Po wystąpieniu zaproszonych gości odczytany został apel poległych, wykonana została salwa honorowa i wystawiono wartę honorową przy pomniku.
Całość uroczystości uświetniła 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta im. Jan Muchy z Ciężkowic. Uroczystość zakończona została złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci.

W obchodach 80. rocznicy „Akcji pod Pławną” uczestniczył dr Jerzy Gut - generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku urodzony w Ciężkowicach a także członkowie Zarządu ze Stowarzyszenia Weteranów Misji Zagranicznych z Regionu Tarnowskiego na czele z Prezesem Zbigniewem Burnatem oraz dwóch członków ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Kraków, delegatura Gorlice, Pan Aleksander Gucwa i Dariusz Duran, którzy całą uroczystość udokumentowali poprzez zdjęcia i relację filmową.
Udział w uroczystości był dla wszystkich niezapomnianą lekcją historii i patriotyzmu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów