Studenci Uniwersytetu Złotego Wieku z Gorlic na projekcji filmu o ks. prałacie Stanisławie Dziedzicu
2024 r. mija 90 rocznica urodzin ks. prałata Stanisława Dziedzica i 9 rocznica jego śmierci ( 12.11.2015 r.)– długoletni proboszcz parafii Sękowa. Przeżył 81 lat, 57 lat w służbie kapłańskiej, 39 lat proboszcz parafii Sękowa, 8 lat jako ks. wikary i 10 lat jako ks. senior – rezydent.
Jego dokonania na polu duszpasterskim docenione zostały przez władzę duchowną, która w roku 1970 przyznała mu odznaczenie kościelne Expositorio Canonicale, oznakę godności kanonika (pelerynka)), a w roku 1983 przywilej noszenia rokiety i mantoletu. Otrzymał też godność kapelana honorowego Ojca Świętego.
W ciągu 39 lat probostwa, Ksiądz Prałat dał się poznać jako znakomity organizator życia religijnego i wspaniały gospodarz majątku parafialnego. Dzięki jego wieloletnim staraniom odnowiony został kościół drewniany św. Filipa i Jakuba w Sękowej oraz cerkiew greckokatolicka w Owczarach. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich kościół w Sękowej nagrodzony został złotym medalem Prix Europa Nostra, za wzorową konserwację, wpisany został także na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, sławiąc tym samym parafię w kraju i na świecie.
Starania Księdza Prałata na rzecz ochrony dziedzictwa Ziemi Gorlickiej zostały docenione poprzez nadanie mu licznych odznaczeń i tytułów - Krzyż Kawalerski Polonia Restituta, medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, nagroda Brata Alberta, ale najbardziej, jak sam mówił, cenił sobie tytuł i nagrodę Conservator Ecclesiae. Otrzymał ją w 2001 roku od Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Nie zaniedbując własnej wspólnoty parafialnej Ksiądz Prałat Stanisław Dziedzic podjął również kompleksową restaurację neogotyckiego kościoła parafialnego p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP. Rokrocznie do odnowionych kościołów przybywają tysiące turystów z całego świata, podziwiając piękno architektury, zdobień i zgromadzonych w nich zabytków.
O tych rocznicach i wydarzeniach pamiętało 80 słuchaczy wraz z rektorem Romanem Dziubiną z Uniwersytetu Złotego Wieku w Gorlicach, którzy 13 listopada br. w Domu Polsko – Słowackim wzięli udział w projekcji filmu o ks. prałacie Stanisławie Dziedzicu. Słowo wstępne do filmu przedstawił znany w regionie pasjonat historii Pan Aleksander Gucwa, reżyser filmu biograficznego. Wszyscy zgromadzeni uczcili chwilą ciszy pamięć o ks. proboszczu Stanisławie Dziedzicu, tworząc atmosferę pełną wspólnoty i duchowej bliskości.
Delegacja studentów poprosiła Pana Aleksandra o projekcji jego filmu o Marii Kotarbie, która była kurierką polskiego ruchu oporu, odznaczona pośmiertnie medalem ,,Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata” – spotkanie odbędzie się styczeń/luty 2025 r.
Wróć do newsów |