Inauguracja obchodów 110 rocznicy Bitwy pod Gorlicami – 2 maja 2025
2 maja 2025 r. punktualnie o godz. 10.00, przy pięknej pogodzie rozpoczęły się na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach, obchody 110. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. W tej podniosłej, pełnej szacunku atmosferze zgromadzili się mieszkańcy, delegacje, przedstawiciele władz oraz zaproszeni goście.
Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, w swoim przemówieniu powiedział m.in.,,Bitwa pod Gorlicami była punktem kulminacyjnym toczących się od wielu miesięcy walk, których efektem było przełamanie frontu wschodniego. Najcięższe starcie miało miejsce w dniach 1-5 maja 1915 roku, a w operacji poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy”. Na wzgórzu Korczak odegrano hymn państwowy, była salwa honorowa, odczytany został Apel Poległych ale też obok żołnierskich grobów zabrzmiały słowa ekumenicznej modlitwy, bo pamięć o tych, którzy tu polegli jest wspólna.
Ponad 30 delegacji złożyło wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym pomnikiem cmentarnym. Po tej części nieco po 11-tej spod bramy cmentarza nr 91 wystartował VI Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”, w którym uczestniczyło około 150 biegaczy. Meta biegu zlokalizowana była w Siarach w Parku Historycznym. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale a najlepsi nagrody rzeczowe. Po zakończeniu imprezy przewidziano gorący posiłek dla wszystkich uczestników półmaratonu. Zawody odbyły się przy pięknej pogodzie +23 stopnie
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele państw, których żołnierze walczyli w tym historycznym starciu – m.in. Polski, Austrii, Niemiec i Węgier. Obecni byli także parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i grup rekonstrukcyjnych oraz Bractwo Kurkowe w Gorlicach.
Doniosłość uroczystości podkreśliła obecność Wojska Polskiego – reprezentacyjny oddział oddał salwę honorową ku czci poległych żołnierzy. Wzruszająca ceremonia miała miejsce w scenerii jednego z najbardziej symbolicznych cmentarzy z czasów I wojny światowej.
Bitwa pod Gorlicami, rozegrana 2 maja 1915 roku, była jedną z najważniejszych ofensyw na froncie wschodnim I wojny światowej. Wojska niemieckie i austro-węgierskie przełamały rosyjskie linie obronne, co doprowadziło do odwrotu armii carskiej z Galicji.
Zwycięstwo to miało kluczowe znaczenie strategiczne – pozwoliło państwom centralnym odzyskać utracone wcześniej tereny i zmieniło układ sił na froncie. Walki w rejonie Gorlic pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar i pozostawiły trwały ślad w historii regionu.
Spotkania na wojennych cmentarzach mają w sobie coś wyjątkowego. Wśród krzyży, pod którymi spoczywają żołnierze różnych narodowości, czuje się wspólnotę ponad podziałami. Dzisiaj na wielu wojennych nekropoliach w regionie zapłonęły znicze, które są znakiem pamięci, że ta ziemia była kiedyś świadkiem jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej.
Bitwa pod Gorlicami, zmieniła losy wojny i losy Europy. To też wydarzenie, dzięki któremu Gorlice zapisały się na kartach historii.
W czasie takich uroczystości, jak ta dzisiejsza, historia na nowo zapisuje się w sercach uczestników. Starsi słuchali z zadumą, młodsi – z zaciekawieniem i szacunkiem. Każdy czuł, że bierze udział w czymś więcej niż w zwykłej uroczystości, była to żywa lekcji pamięci i tożsamości.
Po zakończonych uroczystościach na cmentarzu wojennym nr 91 na gorlicki Rynek wyruszył uroczysty przemarsz w akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Dominikowice wraz z Mażoretkami Domino, gdzie odbyła się musztra paradna w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W tej perfekcyjnie zsynchronizowanej paradzie widoczna była dyscyplina, tradycja i głęboki szacunek dla historii. Publiczność z zapartym tchem obserwowała strażników z karpackiego oddziału SG w odświętnych mundurach.
Musztra paradna stała się symbolicznym pomostem między tymi, którzy 110 lat temu walczyli na tej ziemi, a nami – współczesnymi, którzy dziś możemy żyć w pokoju. To hołd złożony żołnierzom wszystkich armii, którzy tutaj spoczywają, i przypomnienie, że pamięć o nich nie gaśnie.
Kiedy wybrzmiał ostatni akord, a kompania zakończyła swój marsz, wśród zgromadzonych rozległy się gromkie brawa.
W tym samym czasie zawodnicy, którzy wystartowali spod bramy wojennego cmentarza w Gorlicach, dobiegali do mety, która była zlokalizowana na terenie Parku Historycznego tuż nad Sękówką na granicy Sękowej i Siar