XII rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami – LUDZKIE DROGI.
2 maja 2025 r. o godz. 16.00 na polach w Sękowej, rozpoczęła się XII rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami. W tym roku widowisko historyczne jest zatytułowane - Ludzkie drogi - Bitwa pod Gorlicami z motywem przewodnim - Nigdy Więcej Wojny. Przy pięknej słonecznej pogodzie, widowisko zgromadziło kilka tysięcy widzów z regionu i całej Polski oraz około 400 rekonstruktorów z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec i Rumunii z 44 Grup Rekonstrukcji Historycznej – poinformował Tomasz Olech, koordynator ds. organizacji rekonstrukcji Bitwy pod Gorlicami.
Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch dokonała oficjalnego otwarcia pikniku historycznego na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej, przeprowadzona została modlitwa ekumeniczna w intencji poległych, po czym odbyło się przepiękne widowisko historyczne z okresu Bitwy pod Gorlicami. Lektorem, który w genialny sposób opowiadał dziejące się wydarzenia był znany profesor, historyk i pasjonat dziejów WW Andrzej Olejko, którego opowieści nadają całemu wydarzeniu wyjątkowy wymiar edukacyjny i emocjonalny.
Na sękowskich polach stanęła galicyjska wioska, taka na wzór z początku XX w, gdy przez ziemię gorlicką przetaczały się działania Wielkiej Wojny. Wybudowali ją rekonstruktorzy z Gorlic zrzeszeni w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1915
Na polach, tuż za kościołem w Sękowej stanęły drewniane chaty, wiatrak, młyn. Stanęły dwa lazarety polowe z pełnym wyposażeniem - łóżkami, ale i noszami do transportu rannych z pola walki w pobliżu linii okopów. Nad sękowskimi polami unosił się samolot z epoki a z kotła wojskowego dolatywał zapach grochówki.
W 1915 roku w kilkudniowej bitwie pod Gorlicami starły się ogromne armie Cesarstwa Niemieckiego, Austro-Węgier i Rosji.
To właśnie przez tereny dzisiejszej wsi Sękowa w 1915 roku przebiegała ówczesna linia frontu i tzw. ziemia niczyja, oddzielająca wojska państw centralnych (Niemiec i Austro-Węgier) od ententy (wojsk rosyjskich). Rosjanie zajmowali wówczas pozycje po wschodniej stronie doliny rzeki Sękówki, tj. wzgórza Zagórz i Wierszek. Z kolei wojska niemieckie i austro-węgierskie stacjonowały na stokach pasma Oboczy i Huszczy. Wielka bitwa pod Gorlicami rozpoczęła się 2 maja 1915 roku. Wówczas oddziały 11 Bawarskiej Dywizji Piechoty natarły na 3 Armię rosyjską gen. Radko Dimitriewa. W tym wielkim starcu wzięło udział łącznie 300 tys. W Bitwie pod Gorlicami – uznawaną przez historyków za największą na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej poległo łącznie ponad 20 tys. żołnierzy. Stroną zwycięską w bitwie pod Gorlicami okazały się państwa centralne, które tym samym przełamały front wschodni. Pamiątką po tych wydarzeniach na terenie Gminy Sękowa pozostają 23 nekropolie, w których spoczywają żolnierze trzech Cesarzy w liczbie ponad 5 tyś tj tyle ile liczy cała gmina w obecnej chwili.
Rekonstrukcja to kilka epizodów. Pierwsze to spokojne życie przed wojną, a ostatnie to podnoszenie się do życia już po jej zakończeniu. Pomiędzy tymi dwoma chwilami jest czas straszny, czas, w którym jedynym zwycięzcą jest śmierć, choć gdzieś w oddali czeka też na wszystkich nadzieja.
To wydarzenie było skierowane nie tylko do pasjonatów historii, ale również mieszkańców i turystów chcących na własne oczy zobaczyć, jak 110 lat temu wyglądała słynna bitwa gorlicka. ,,Ludzkie drogi” w tym wydarzeniu prowadzą nas w miejsca, gdzie historia wciąż przemawia, a więc do Sękowej, by wspólnie oddać hołd tym, którzy przed laty kroczyli tą samą ziemią.
Nie zabrakło straganów z rękodziełem, kulinariami i starociami. Zafascynowani historią wojny na pewno byli bardzo zadowoleni.