Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   255  256  257  258  259  260  261  262  263   - następna »

„Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go

Rozpoczęły się prawosławne Święta Bożego Narodzenia. W świątyniach obrządku wschodniego pierwszy dzień świąt rozpoczął się Świętą Liturgią o godz. 2 nad ranem.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.

Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - sądeckiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, przemysko-sądecka, łódzko-poznańska i wrocławsko-szczecińska.

Do wszystkich wiernych obrządku wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa.

Na szczasti, na zdrowla, Na to Boże Narodżynia, Szczob ste byli zdorowi, weseli, Jak w nebi anheli .

W tym dniu radosnym, oczekiwanym, gdzie gasną spory, goją ... ... się rany - życzę Wam zdrowia, życzę miłości. Niech mały Jezus w sercu zagości, szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjaźni, która jak miłość wzrasta.

Życzy Aleksander Gucwa

4 RAJD MAGURSKI 1-2 LUTY GORLICE

Logo Rajdu Magurskiego Automobilklub Małopolski wraz ze Starostwem Powiatowym w Gorlicach przy współpracy Urzędu Miasta Gorlice i gmin- Gorlice, Sękowa, Uście Gorlickie, Ropa na zlecenie Polskiego Związku Motorowego w dniach 1 – 2 lutego 2008 roku organizuje I rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz I rundę Rajdowego Samochodowego Pucharu PZM. 4 Rajd Magurski odbędzie się na malowniczych terenach powiatu gorlickiego. Różnorodność tras pod względem trudności połączona z malowniczymi widokami krajobrazu Beskidu Niskiego przyciągają co roku dziesiątki załóg rajdowych oraz tysiące kibiców.

4 Rajd Magurski jest jedyną Rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski rozgrywaną w zimie.

Zawodnicy startujący w rajdzie będą mieli do pokonania 11 odcinków specjalnych o łącznej długości 166 km. Łączna długość tras wyniesie 394 km

Start – 1 luty 2008 r. godzina 13.00 Rynek w Gorlicach (RSMP); ok. 15.00 (RSP PZM)

Meta- 2 luty 2008 r. godzina 16.00 Rynek w Gorlicach

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie 4 Rajdu Magurskiego. www.rajdmagurski.pl

Ostatnia sesja Rady Gminy Sękowa w 2007 r.

XII sesja Rady Gminy Sękowa Tą ostatnią sesję poprzedziła msza św. koncelebrowana, odprawiona w Kościele Parafialnym w Sękowej. Msza św. sprawowana była w intencji samorządowców jako dziękczynienie za łaski otrzymane w kończącym się roku oraz z prośbą o boże błogosławieństwo na rok kolejny.

W homilii ks. Janusz Kurasz zawarł przesłanie skierowane do samorządowców, powiedział, że realizacja wyznaczonych zadań musi być oparta na miłości do: drugiego człowieka i do tej małej ojczyzny, w której przyszło nam żyć i pracować.

Po mszy św. wszyscy jej uczestnicy udali się do GOK, aby wziąć udział w uroczystej XII sesji Rady Gminy. Dekoracja sali obrad wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Gminy pan Mirosław Sternik zaznajamiając zebranych z porządkiem obrad; poza stałymi punktami radni mieli do podjęcia,ostatnią w br. uchwałę dotyczącą zmian budżetowych. W kolejnym punkcie obrad głos zabrała Pani Wójt mgr inż. Małgorzata Małuch, witając licznie przybyłych gości a wśród nich: senatora Janusza Sepioła, posła Witolda Kochana, Komendanta Powiatowego Policji Michała Gawlika, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Andrzeja Stafieja, Dyrektora Urzędu Pracy Barbarę Baczyńską. Po słowach powitania Pani Wójt podziękowała za współpracę i za pomoc w rozwiązywaniu problemów dotyczących naszej małej ojczyzny; następnie skierowała do wszystkich świąteczno – noworoczne życzenia, do których dołączył się Przewodniczący Rady Gminy wznosząc toast lampką szampana. Po tej części oficjalnej wystąpiły z programem artystycznym dzieci ze szkoły w Bodakach, a następnie chór żeński istniejący przy GOK w Sękowej.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabierali goście, były to z ich strony życzenia i zapewnienia o dalszej współpracy z gminą Sękowa.
Do grona nieco spóźnionych gości dołączyli: senator Stanisław Kogut, Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno i Viceprzewodniczący Rady Powiatu Karol Tenerowicz.
Po zamknięciu sesji Pani Wójt zaprosiła zebranych na herbatę i kuluarowe rozmowy.

KOLĘDNICY NA START !!

Kolędnicy - 2007 Kolędnicy jak widzimy na fotce to przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzą od domu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj ten od wieków w Sękowej i okolicach obchodzony był od Wigilii do Trzech Króli.

Grupa kolędnicza nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń, osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą; ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem, tradycja ta pomału juz zanika.

Popularne również były pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Kolędnik ją trzymający nazywany był gwiazdorem.

Chodzili też szopkarze z szopką i kukiełkami, odgrywający przedstawienia o narodzinach Jezusa w Betlejem, jak również Herody, zespoły odgrywające je "na żywo". W biblijną opowieść przyjścia Jezusa na świat wplatano ludowe wątki i tradycje.

Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli: pasterze, Trzej Królowie, Dziad, Baba (za postacie kobiece przebierali się również chłopcy), Żyd, Cyganka, muzykanci. Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki, całemu widowisku towarzyszyła atmosfera ogólnej wesołości.

W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupywali się drobnymi datkami.

Obchód kolędniczy był wyczekiwanym wydarzeniem, pominięcie domu uważane było za zły znak i tak jest do dzisiejszego dnia, choć z tymi przebierancami bywa juz róznie. Chłopcy trzymać tradycje naszych ojców!!

Kolędnicy - 2007 Kolędnicy - 2007 Kolędnicy - 2007 Kolędnicy - 2007 Kolędnicy - 2007

*************** DO SIEGO ROKU 2008 **************

ABY NOWONARODZONY CHRYSTUS
WLAŁ W SERCA POKÓJ, RADOŚĆ,
SZCZĘŚCIE I BŁOGOSŁAWIŁ NA KAŻDY,
DZIEŃ NOWEGO 2008 ROKU

Życzy Aleksander Gucwa