Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   257  258  259  260  261  262  263  264  265   - następna »

PAŁAC W SIARACH NA SPRZEDAŻ

Pałac w Siarach jesienią Można kupić jeden z najpiękniejszych przykładów secesji wiedeńskiej w Polsce. Zbudowany w 1900 roku w Siarach pałacyk właściciel wycenił na 20 milionów złotych. Dla porównania - budowa nowego gmachu dla urzędu miasta Nowego Sącza ma kosztować około 30 milionów. Pałac z piętnastoma apartamentami, pokojami klubowymi, salami seminaryjnymi nie znalazł na razie nabywcy, chociaż właściciel - Edward Brzostowski od kilku lat zabiega o sprzedaż architektonicznego cacka wraz z gruntem.

Najpierw wkroczył CBS, później nowożeńcy.
Za pierwszym razem, gdy miało dojść do sprzedaży (cena wynosiła wówczas 12 milionów) do akcji wkroczyło Centralne Biuro Śledcze i uniemożliwiło transakcję. Nabywcą miała być spółka paliwowa spod Warszawy. Powodem były niejasne powiązania firmy z podkarpacką „aferą paliwową".
Pałacyk położony cztery kilometry od Gorlic otoczony jest 10-hektarowym wiekowym parkiem z rzeźbami. Organizowane są w nim przyjęcia weselne i sesje fotograficzne. Nowożeńcy chętnie idą w tany w stylowych wnętrzach i fotografują się przy fontannie z Sylenem i orszakiem Posejdona, albo nad stawem z wyspą i liczącym 300 lat dębem. Poza nielicznym gronem wtajemniczonych o możliwości wynajęcia pałacu nikt nie wie, a sam właściciel nie zabiega o weselnych gości. Udostępnia obiekt jedynie tym, którzy się zgłoszą z własnej inicjatywy. W efekcie pałacyk jest zamknięty na cztery spusty.

Bezcenny zabytek kupiony za bezcen.
Edward Brzostowski, były poseł SLD, były burmistrz Dębicy, a w latach 80. prezes PZPN, kupił majątek w Siarach od Barbary Dustanowskiej-Długosz za 425 tysięcy złotych. Stało się to kilka miesięcy po odzyskaniu zabytkowej nieruchomości przez wdowę po Jerzym Długoszu, synu ostatniego właściciela Siar.

Zespół pałacowo-parkowy wzniesiony został na podstawie projektu opracowanego w wiedeńskim biurze architektonicznym Fellnera i Helmera, w którym powstały m.in plany przebudowy teatru zamkowego klockor kopior w Łańcucie i pałacu Goetzów w Okocimiu. Należał do rodziny Długoszów. Od teścia odkupił go i wyremontował Władysław Długosz - magnat naftowy, senator II RP i minister do spraw Galicji. Po wojnie majątek przejęło państwo. Blisko pół wieku znajdował się pod pieczą stadniny koni huculskich. W 1989 r. firmę przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, która stopniowo zaczęła wyprzedawać poszczególne składniki majątku. W czasie przedłużających się negocjacji w sprawie odzyskania dóbr przez spadkobierców dawnych właścicieli obiekt podupadał.

Międzynarodowy wyścig po włości w Siarach.

Wdowa po Jerzym Długoszu nie miała pieniędzy na kosztowne utrzymanie i remont pałacyku. Co najmniej tyle samo co kupno pałacu kosztowała Edwarda Brzostowskiego renowacja i utrzymanie zabytku.

- Nie chcę mówić o kosztach, ale przez siedem lat obiekt wymagał nieustannych inwestycji w instalację elektryczną, kanalizację, połączenie z internetem i w bieżące remonty - mówi Brzostowski. Większość mebli i lamp także kupił sam.
Jak się dowiedzieliśmy, kupnem interesują się nie tylko polscy inwestorzy. Na perełkę architektoniczną mają apetyt również Anglicy i Niemcy.

SUKCESY SĘKOWSKICH SZCZYPIORNISTÓW!!

Zwycięska drużyna z Sękowej W nowo otwartej szkolnej hali sportowej w Lipinkach został zorganizowany przez naucz. wf. Pana Tomasza Świerzowskiego dwudniowy Mikołajkowy Turniej w piłce ręcznej dla chłopców i dziewcząt ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Turniej otworzył wójt gminy Pan Czesław Rakoczy oraz dyrektorzy uczestniczących zespołów w tym dyr. Zespołu Szkół w Sękowej Pan Bogusław Diduch. Podczas otwarcia turnieju naucz.wf z Sękowej Pan Aleksander Gucwa wręczył Panu Świerzowskiemu dyplom z podziękowaniami za fachową, wytrwałą i zaangażowaną działalność dla upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

W turnieju uczestniczyły najlepsze zespoły z powiatu gorlickiego, w tym wszystkie cztery zespoły z Sękowej.
W pierwszym dniu duży sukces odnieśli nasi gimnazjaliści, wygrali wszystkie trzy spotkania, zajęli I miejsce i otrzymali w nagrodę Puchar , młodsi ich koledzy ze S.P. zajęli II miejsce.
W drugim dniu dla odmiany turniej wygrywają dziewczynki ze S.P w Sękowej a starsze ich koleżanki z gimnazjum zajmują trzecie miejsce. Ponadto nasza najmłodsza zawodniczka Patrycja Olszańska otrzymała statuetkę za zdobycie największej ilości bramek.

Władysław Długosz w Starostwie.

Popiersie Wł. Długosza W tym roku mija 70 rocznica śmierci Władysława Długosza, z tej okazji umieszczona została w budynku Starostwa Powiatowego w Gorlicach przy ul. Bieckiej 3 tablica pamiatkowa wg. projektu Zdzisława Tohla. Odsłonięcia dokonał starosta Mirosław Wędrychowicz, a poświęcenia ks. Prałat Stanisław Dziedzic z Sękowej. Kwiaty pod płaskorzeźbą Władysława Długosza złożyli: przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno i przewodniczący Rady Miasta Bogdan Musiał.

Na tablicy umieszczono po prawej stronie napis:
„W 70. ROCZNICĘ ŚMIERCI WŁADYSŁAWA DŁUGOSZA, MARSZAŁKA RADY POWIATOWEJ W GORLICACH ORAZ DLA UCZCZENIA 140. ROCZNICY UTWORZENIA POWIATU GORLICKIEGO TABLICĘ TĘ KŁADZIEMY - SAMORZĄD POWIATU GORLICKIEGO. GORLICE, AD.11 LISTOPADA 2007.”

Po stronie lewej znajduje się nota biograficzna o Władysławie Długoszu.
„1864-1937 - DŁUGOSZ WŁADYSŁAW – MARSZAŁEK RADY POWIATOWEJ W GORLICACH, WSPÓŁTWÓRCA POLSKIEGO PARLAMENTU NARODOWEGO. MĄŻ STANU. POSEŁ DO PARLAMENTU WIEDEŃSKIEGO, MINISTER DS. GALICJI. W ODRODZONEJ POLSCE SENATOR RZECZYPOSPOLITEJ, PREZES KRAJOWEGO TOWARZYSTWA NAFTOWEGO. WYBITNY DZIAŁACZ SPOŁECZNY I GOSPODARCZY. MECENAS I FUNDATOR WIELU INSTYTUCJI I OBIEKTÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ NA ZIEMI GORLICKIEJ. HONOROWY OBYWATEL MIASTA GORLICE.”

Uroczystość odsłonięcia tablicy połączona była z okolicznościową sesją Rady Powiatu i Rady Miasta Gorlice oraz koncertem.

Popiersie Wł. Długosza Popiersie Wł. Długosza Popiersie Wł. Długosza

Kim był św. Tomasz?

Św. Tomasz Profundum amoris divini sustinet nos
Unosi nas głębia Bożej miłości

Małopolska Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach
www.gorlice.art.pl

oraz

Instytut Tomistyczny w Warszawie

www.it.dominikanie.pl

Zapraszają na wykład Ojca Michała Palucha* pod tytułem

Kim był św. Tomasz?

Spotkanie odbędzie się w ramach Gorlickich Spotkań z Filozofią
Gorlickie Spotkania z Filozofią
w Dworze Karwacjanów przy ul. Wróblewskiego 10 A w Gorlicach
(tel. 018 353-56-18) w poniedziałek 10 grudnia 2007 r. o godzinie 18.00.

Wstęp wolny

* O. Michał Paluch (ur. 1967) jest dominikaninem, doktorem i wykładowcą
historii teologii dogmatycznej, dyrektorem Instytutu Tomistycznego

www.it.dominikanie.pl

Trwa budowa zaplecza sportowego w Sękowej

Rozpoczęcie budowy zaplecza sportowego w Sękowej Budowa zaplecza socjalnego w Sękowej jest I etapem budowy Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego finansowanego z "Programu Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Żywności oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006" Jest to budynek parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni zabudowy 239 m. kwadratowych oraz powierzchni użytkowej 311 m. kwadratowych natomiast kubatura budynku wynosi 1417 m. sześciennych, obok budynku będą dodatkowe miejsca postojowe o powierzchni 450 m. kwadratowych., dojazdy i place łączna powierzchnia 710 m. kwadratowych.

Program funkcjonalny obiektu na poziomie parteru to :
pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla sportowców w ilości dwa pomieszczenia i dla sędziów jedno pomieszczenie są to szatnie, prysznice, toalety,
b) magazyn
c) kotłownia
d) sala wielofunkcyjna z bufetem i zapleczem gospodarczo-sanitarnym.

Na poziomie poddasza:
a) sala posiedzeń,
b) pokój biurowy
c) magazyny
Wartość kosztorysowa całego zadania budowy zaplecza wynosi 1.043.730 złotych.
Zakres robót objętych przetargiem wynosi 594.791 złotych. Obecnie trwają prace przy zadaszeniu i pokryciu.