Newsy:

znalezionych: 1378 na 276 stronach
« poprzednia -   47  48  49  50  51  52  53  54  55   - następna »

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE 2019 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości, refleksji dotyczących minionego okresu oraz planów na nadchodzący Nowy Rok. Niech nowo narodzony Jezus przyniesie nam wszystkim, naszym rodzinom i Ojczyźnie światło pokoju i nadziei. Niechaj świąteczny nastrój doda mocy w zmaganiu się z codzienną rzeczywistością, a nadchodzący rok spełni osobiste nadzieje, przyniesie zdrowie i pomyślność.

Wszystkim Mieszkańcom gminy Sękowa i nie tylko oraz tym którzy tu zaglądają, składam najlepsze życzenia, zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2020 niósł ze sobą szczęście i pomyślność. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość, aby wszystkie dni w roku były tak piękne jak ten jeden wigilijny wieczór, aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda betlejemska prowadziła Was ku szczęściu.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia

ŻYCZY WŁAŚCICIEL TEGO PORTALU - ALEKSANDER GUCWA

Nie było miejsca dla Ciebie...

BOŻE NARODZENIE 2019

Niechaj Boże Narodzenie ¶wieci blaskiem w Waszych sercach i przyniesie ciepło tym,
których kochacie, a Nowy Rok niechaj będzie szczę¶liwy i dla wszystkich ludzi na Ziemi.

May the wonder of Christmas shine in your hearts and bring warmth to those you love.
And may the New Year be happy and peaceful to all the people on earth.

Cicha noc - kliknij ***Alleluja Miło¶ć Twa - kliknij

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej - LEST WE FORGET

26 listopada br. o godzinie 10.40 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.
W uroczystościach uczestniczył Brytyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik (Group Captain) Dominic Morgan, Charge d’Affaires’a Ambasady RPA w Warszawie, Pan Christian Botha, Ambasador Australii w Warszawie JE Pan Lloyd Brodrick, Pastor David Brown, Kapelan Kościoła Anglikańskiego w Warszawie oraz brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie p. Kazimierz Karasiński. Uczestniczyła też delegacja Wojska Polskiego i delegację pilotów z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków - Balice oraz żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków.

W uroczystościach na cmentarzu uczestniczyli także przedstawiciele Związków Kombatanckich i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie. Byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie.
Podczas uroczystości na cmentarzu wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej: ,,Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy ramię w ramie walczyli i ginęli w imię wolności i sprawiedliwości, umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej” powiedział Dominic Morgan .

Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. kapelana Wojska Polskiego.
Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła ceremonia złożenia wieńców przez przedstawiciela Ambasady Brytyjskiej, Pułkownika (Group Captain) Dominica Morgana, Ambasadora Australii i RPA, żołnierzy Wojska Polskiego, Związki Kombatanckie i młodzież szkolną.
Wiązankę kwiatów składali też przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, reprezentował: Prezes płk pil. Stanisław Wojdyła, członek zarządu ppłk pil. Szczepan Kurpisz oraz płk nawig. Tadeusz Krzywda. W uroczystości z rejonu Gorlic uczestniczył Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha – członkowie tego Stowarzyszenia.

Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków.
Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***

Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej.

Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce.

Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.

Remembrance Day - Kraków, 26.11.2019 r.
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

Kiermesz parafialny w Bartnem

W dniu 14 listopada, jak co roku , w Parafii Prawosławnej p. w. Św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem, odbyły się uroczystości (kiermesz) ku czci świętych opiekunów parafii i wsi. Liturgię prowadził ks. mitrat Stanisław Strach oraz kss. Bazyli Gałczyk , Piotr Pupczyk i Mirosław Cidyło - proboszcz parafii Bartne. Ze słowem do wiernych zwrócił się ojciec Bazyli, który podkreślił głęboką i długą tradycję kiermeszy na Łemkowszczyźnie. Kiermesze czyli łemkowskie odpusty cerkiewne są wszędzie tam gdzie są Łemkowie i czynne cerkwie. Po nabożeństwie wierni udali się na wspólny obiad.

W związku z tym, że święto to ma charakter nie tylko religijny, ale też kulturalny i społeczny wymiar, nie zabrakło innych atrakcji. W świetlicy wiejskiej odbyły się warsztaty modelarsko – etnograficzne dla dzieci. ,,Akcja Translokacyjna/Bartne40”.
Podczas spotkania dzieci wcieliły się w postacie budowniczych majstrów i cieśli sprzed ponad 100 laty, których głównym zadaniem było translokowanie (przeniesienie) modelu drewnianej chyży w nowe miejsce. Zrobiły to zgodnie z zasadami tradycyjnego budownictwa. Gospodarze wybrali miejsce posadowienia domu względem słońca, wiatru i drogi. Cieśle rozebrali i przenieśli model chyży Bartne 40 (w skali 1:10). Różdżkarz i studniarz znaleźli wodę i przenieśli studnię.
Warsztaty miały na celu zaznajomienie dzieci z budową chyży, rodzajem pomieszczeń w niej znajdujących się oraz sposobem rozbierania i przenoszenia drewnianych obiektów.
W warsztatach tych uczestniczyła 15 osobowa grupa dzieci z Gładyszowa.
Organizatorem spotkania była Zagroda Maziarska w Łosiu a prowadzenie warsztatów w sposób profesjonalny przeprowadziła Pani Małgorzata Lewek.

O godz. 14.00-tej w cerkwi greckokatolickiej p.w. ŚŚ. Kosmy i Damiana w Bartnem. (obecnie muzeum), odbyła się premiera filmu „Wieś wirtualna – historia prawdziwa”

Film jest cyfrową rekonstrukcją łemkowskiej wsi Bartne, jest próbą pokazania jego dawnych, utraconych walorów zabytkowych i krajobrazowych.
Film został zrealizowany według stanu na lata 30. XX wieku, na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych: inwentaryzacyjnych, fotograficznych i katastralnych. Bartne, położone w Beskidzie Niskim od lat 70. XX w. stanowi zespół ruralistyczno-architektoniczny, który nie zachował się w swojej pierwotnej formie. Rekonstrukcja była próbą pokazania jego dawnych, utraconych walorów zabytkowych i krajobrazowych.

Organizatorem było: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska w Łosiu. Partnerzy: Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach, Najnowsza trasa Triverna, Parafia Prawosławna w Bartnem, Gmina Sękowa. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Lekcja patriotyzmu i historii na cmentarzu wojennym nr 79 w Sękowej

Listopad to miesiąc poświęcony pamięci zmarłych. Pamiętamy, że zmarli mogą tylko liczyć na nas. Jest to dobry czas na odkrywanie prawdy o przemijaniu i zastanowienie się nad wyborem dobra. Cmentarz wojenny z okresu Wielkiej Wojny nr 79 w Sękowej (Kawiory) jest miejscem pamięci, które stanowi żywy dowód wydarzeń historycznych rozgrywających się na tym terenie przed ponad 100 laty.

W dniu 12 listopada a więc po Święcie Zmarłych i po Dniu Niepodległości młodzież z klas piątych Szkoły Podstawowej w Sękowej, wraz z wych. Gabrielą Kołotyło i Fabianem Szarowiczem udała się na pobliski cmentarz wojenny nr 79 w Sękowej. Prawie każde dziecko zapaliło symbolicznie znicz na grobie Andrzeja Szukały, Polaka z Wielkopolski, który był wcielony do armii pruskiej 46 Pułku Piechoty i poległ 2 maja 1915 r. Następnie emerytowany nauczyciel – regionalista, pasjonat historii lokalnej i nie tylko Aleksander Gucwa zapoznał młodzież z historią wybuchu I wojny światowej, działaniami wojennymi na naszym terenie oraz z budową nekropoli. Przekazane wiadomości oraz sam cmentarz zrobił duże wrażenie na uczestnikach. Młodzież zauważyła ze na cmentarzu znajdują się mogiły poległych żołnierzy armii austrowęgierskiej, niemieckiej (pułki bawarskie) oraz żołnierzy rosyjskich, których szczątki spoczywają w kilku zbiorowych i pojedynczych mogiłach.

Młodzież zauważyła że na 14 żeliwnych tablicach z nazwiskami poległych, jest wiele polsko brzmiących nazwisk, którzy byli wcieleni do armii trzech cesarzy. (Andrzej Szukała, Marcel Wojtaszek, Andrzej Olejniczak, Jan Bartnik, Franciszek Wiśniewski, Stanisław Wiatr, Andrzej Wesołowski i wielu innych) Tak więc polska mowa rozbrzmiewała po obu stronach tego frontu, co czyniło sytuację jeszcze bardziej tragiczną. Do rangi symbolu urastać może fakt, iż po śmierci nie dzielono poległych na swoich i wrogów, wszyscy spoczęli obok siebie na tych samych cmentarzach.

Dla młodzieży było to wielkie przeżycie i zarazem bardzo emocjonalna i żywa lekcja historii. Takie właśnie miejsca jak ten cmentarz i wiele innych na terenie gminy Sękowa, jest pamiątką wydarzeń historycznych, które rozgrywały się ponad wiek temu.

Szczególnie godny podkreślenia jest fakt, że mimo upływającego czasu, ludzie nie pozwolili temu miejscu odejść w zapomnienie, czując się odpowiedzialni za tych, którzy spoczęli niejednokrotnie w sąsiedztwie ich gospodarstw.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Gminno-parafialne uroczystości 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

“Starym Ojców naszych szlakiem
Przez krew idziem w słońca wschody
Z dawną pieśnią z dawnym znakiem
Na śmiertelne idziem gody
By z Krwi naszej życie
wzięła Ta “Co jeszcze nie zginęła”!

10 listopada 2019 r. w Sękowej miały miejsce gminno-parafialne obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, Mszą św. którą koncelebrował ks. proboszcz Jacek Piróg w asyście ks. wikarego Arkadiusza Ołyńca. Zebrani w modlitwie złożyli hołd pokoleniom Polaków i uczcili pamięć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski na mapie Europy. Po nabożeństwie głos zabrała Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która w przemówieniu powiedziała: „Dziś spotykamy się, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się Druga Rzeczpospolita. Spotykamy się, aby wspomnieć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski”. Następnie wszyscy uczestnicy liturgii wysłuchali montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów ze SP w Siarach pod kierunkiem Mirosława Bogonia, a następnie odbył się niezwykły koncert ,,Mozart kontra Sinatra” pieśni patriotycznych w wykonaniu najmłodszych artystów ze SP z Siar i zespołu składającego się z mieszkańców całej gminy pod kierunkiem Mirosława Witkowskiego.

W programie wystąpił Tomasz Kubala – gitara basowa, Piotr Przyrowski – gitara solowa oraz Mirosław Bogoń – instrumenty klawiszowe

Święto Odzyskania Niepodległości stało się szczególną okazją do przemyśleń nad losami naszego narodu i jej obrońców a obecność mieszkańców, radnych, młodzieży i nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Gminę Sękowa stała się dowodem naszej pamięci o ofiarach poniesionych w walce o niepodległość naszej ojczyzny. Wszyscy spotkali się po to , aby stać się strażnikami pamięci o naszych najlepszych i godnych najważniejszego szacunki patriotycznych tradycjach.

Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu zakończyło się złożeniem wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod pomnikiem Chrystusa Zmartwychwstałego na cmentarzu parafialnym w Sękowej.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Foto i wykonanie Krzysztof Sikora