W Regietowie Wakacyjne Spotkanie z Operą „Krakowiacy i Górale”Lipiec w stadninie w Regietowie kojarzy się tylko z jednym - ze spotkaniem z operą. Opera w stadninie koni w Regietowie stała się jednym z najważniejszych punktów każdych wakacji. I tak było wczoraj. W tym dniu pogoda pokazała, że to ona ma ostatnie zdanie - od rana z niewielkimi przerwami padał deszcz. Dla organizatorów było to o tyle ważne, że przecież zarówno scena jak i miejsca dla widowni ustawione są pod gołym niebem. Koniecznym był więc plan "B". Wszystko przeniesiono do ujeżdżalni - scena, ławki, całe oświetlenie, nagłośnienie zostało przeniesione, zamontowane i wypróbowane po to, by dokładnie o godz. 21 mogły rozbrzmieć pierwsze dźwięki.
Niemal trzygodzinne wspaniałe widowisko „Krakowiacy i Górale” - tym razem - zakończyły oklaski na stojąco dla artystów z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Muzycznego w Lublinie. Liczną około 800 publiczność, nie wystraszyły chmury ani deszcz.
|
Regionalista Aleksander Gucwa przeprowadził prelekcję na temat historii przemysłu naftowego.
Dnia 20 czerwca br. odbyły się w Szkole Podstawowej w Sękowej dwie prelekcje po dwie godziny lekcyjne każda, dla klas VII – VIII i IV –VI. Miejscowy regionalista, emerytowany nauczyciel Pan Aleksander Gucwa przedstawił historię przemysłu naftowego na terenie Gminy Sękowa. Pomysł na wydarzenie tego rodzaju zrodził się w związku z wrześniowym nadaniem Szkole Podstawowej w Sękowej imienia ,,Pionierów Przemysłu Naftowego” oraz wręczenia sztandaru.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wystąpienia prelegenta, który opowiedział o powstaniu pierwszych kopanek na świecie na granicy Siar i Sękowej pod Gorlicami. Został wykopany ręcznie w 1852 i dał początek wydobyciu ropy naftowej w kopalni ,,Stanisław” w Pustym Lesie, założonej przez księcia Stanisława Jabłonowskiego. Opowiedział o jednej z najstarszych rafinerii na świecie - znajdująca się w Gorlicach Glimar w Gliniku Mariampolskim - uruchomiona w 1884 roku i o Fabryce Maszyn Wiertniczych i Górniczych. Szczegółowo przedstawił ciężką pracę wydobywczą na terenie Siar, Sękowej i Ropicy Ruskiej dziś Górnej. Zapoznał z pionierami przemysłu naftowego m.in. Władysławem Długoszem, Ignacym Łukasiewiczu, Haluchem, Przybyłowiczem, Mrazkiem, Drzymałą, Pelsem, Józefą Szymonowiczową, Biechońskim, Klimontowiczem czy kanadyjczykiem Mc. Garveyem Cała prelekcja była oparta na historycznych dokumentach i zdjęciach, pozwoliła uczniom wzbogacić swoją wiedzę historyczną, skłoniła do zadumy i refleksji, przybliżyła historię regionu, której znajomość niewątpliwie wpływa na budowanie tożsamości narodowej i rozbudzanie uczuć patriotycznych.
Na zakończenie tego spotkania przekazał młodzieży swoje motto: „Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości Ojczyzny. (…)
|
DNI BOBOWEJ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ – SZALOM 2023
W dniu 18 czerwca 2023 r. o godzinie 15.00 w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej, odbyły się organizowane corocznie „Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2023”. Głównymi organizatorami imprezy są Burmistrz Bobowej, Stowarzyszenie GRYF oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.
„Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2023” otworzył burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, przywitał wszystkich zaproszonych gości, po czym wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wręczył Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Panu Michałowi Kaliszowi z IPN Rzeszów, który w swojej prelekcji zapoznał licznie zgromadzonych z historią Żydów w Bobowej i Małopolsce. Wydarzenie zakończył ponad godzinny koncert muzyki klezmerskiej pn. ,,Żydowska ulica” w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej.
|
Historia dwóch mogił poza cmentarzami.
6 czerwca 2023 r. z okazji Jubileuszu, odbyliśmy z kuzynem ponad 50 km wycieczkę rowerową. Przejeżdżając przez Wolę Łużańską przy kapliczce na rozstaju dróg, w cieniu kasztanowca, zauważyłem znajdujące się tu dwa pojedyncze groby z tabliczkami inskrypcyjnymi, na których napisano:
O tym, dlaczego zostały tu pochowane, opowiedział nam potomek jednej z nich. To historia z okresu I wojny światowej. Ale nie historia batalistyczna – o ofiarach, które zginęły w czasie działań wojennych, nie o bardziej lub mniej bohaterskich żołnierzach, lecz o cywilach, którzy żyli w tych czasach i wiedli zwykłe życie. Żyli i także umierali. Nie od kuli czy szrapnela, lecz śmiercią naturalną. |
"Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Boże Ciało w Sękowej.Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Jacka Piroga proboszcza parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. wikary Dominik Świeboda oraz nasz rodak ks. Marek Pęcak. Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 na stadionie sportowym w Sękowej. Podczas wygłoszonej homilii ks. Marek nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. To wydarzenie nawiązał do współczesnych czasów, jakim katolikiem jesteśmy. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.
Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 8 czerwca. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.
|