Newsy:

znalezionych: 1196 na 240 stronach
« poprzednia -   12  13  14  15  16  17  18  19  20   - następna »

Wernisaż wystawy Anny i Krzysztofa Kusiak: „Biecz w starych publikacjach prasowych”

23 października 2019 r. o godz. 16.00 w Auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Jadwigi Królowej w Bieczu, odbył się wernisaż wystawy Anny i Krzysztofa Kusiak: „Biecz w starych publikacjach prasowych”, redaktorzy Regionalnego Blogu Historycznego ,,Z pogranicza”
Organizatorem wystawy był dr Sławomir Mrozek, który przywitał zaproszonych gości, przedstawił autorów i otworzył wystawę.

Anna i Krzysztof Kusiakowie od 2014 roku prowadzą Regionalny Blog Historyczny „Z Pogranicza” o ziemi gorlickiej i jasielskiej. W chwili obecnej na portalu znajduje się kilkanaście zakładek tematycznych i ponad 900 różnych postów, w tym stare zdjęcia, artykuły prasowe, notki, ogłoszenia, reklamy czy dokumenty, również udostępniane przez czytelników.

Anna Kusiak – ur. 1988 w Nowym Sączu. Absolwentka Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie ze specjalizacją snycerstwo. Miłośniczka zielarstwa oraz mitologii słowiańskiej, jeszcze zanim stało się to modne.

Krzysztof Kusiak – ur. 1983 w Gorlicach. Absolwent Historii na Uniwersytecie Rzeszowskim, autor publikacji ,,Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy”, artykułów publikowanych w regionalnych periodykach oraz uczestnik lokalnych konferencji i seminariów historycznych. Interesuje się historią regionalną ze szczególnym uwzględnieniem dawnej prasy.

Na wystawie można było obejrzeć przedruki wybranych materiałów prasowych z XIX i XX w., odwołujące się w swojej treści do Biecza i jego okolic. Wśród nich można było znaleźć kilka reklam prasowych, w tym opublikowane jeszcze w XIX w. zdjęcia oraz artykuły prasowe, w tym także związane z walorami turystycznymi okolicy. Najstarszym przedrukiem prasowym był krotki artykulik pt. ,,Egzaminowany leśniczy” z 1875 r.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

75 rocznica rozformowania 16pp AK "Barbara" - uroczystość w Lichwinie

20 października 2019 r. w lesie na granicy wsi Lichwin i Rychwałd odbyła się pierwsza część uroczystości upamiętniająca rozformowanie I Batalionu "Barbara" 16pp. Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego, kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK, ks. Zbigniew Guzy poprowadził modlitwę w intencji zmarłych i zamordowanych żołnierzy – partyzantów.

Apel pamięci, wzywający bohaterów batalionu "Barbara" oraz żołnierzy imiennych i bezimiennych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę, odczytał zastępca wójta gminy Pleśna Ryszard Stankowski oraz harcerze ze szkoły podstawowej w Pleśnej. Głos zabrał gospodarz uroczystości wójt Józef Knapik, który przedstawił historię rozformowania 16 pp AK ,,Barbara” i podziękował wszystkim za udział w tych uroczystościach.

Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach wspominali działalność partyzancką batalionu w tym rejonie oraz o takich żołnierzach jak Władysław Białas ps. "Boruta" i Władysław Pluta ps. "Sęk", którzy w tym miejscu ponieśli tragiczną śmierć.

Po tej części o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Lichwinie, przy udziale pocztów sztandarowych, odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej i innych bohaterów walczących o wolną Polskę. Nabożeństwo koncelebrował ks. kapelan Zbigniew Guzy z ks. proboszczem Janem Kwarcińskim.

Ostatnim punktem obchodów było spotkanie w remizie OSP Lichwin, gdzie Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Tarnów, Ryszard Żądło, przedstawił w sposób bardzo szczegóły historię szlaku bojowego Batalionu ,,Barbara” na terenie pow. tarnowskiego.
Następnie organizator poprosił wszystkich zgromadzonych w tym licznie przybyłych harcerzy ze SP z Pleśnej na poczęstunek.
Uroczystości w Lichwinie zorganizowane zostały przez Gminę Pleśna oraz Centrum Kultury w Pleśnej przy współpracy z ŚZŻAK Koło w Pleśnej, ZSP w Rzuchowej i OSP Lichwin.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ***** ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

XIII Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego w Lipinkach.

19 października 2019 r. obył się XIII Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego w Lipinkach. Przy pięknej dla biegaczy pogodzie, bezwietrznie i około 20 stopni, wystartowało 118 zawodników z województwa Małopolskiego i Podkarpackiego oraz ze Słowacji. Biegiem memoriałowym organizatorzy i zawodnicy uczcili pamięć o zmarłym w 2004 roku trenerze lekkiej atletyki, nauczycielu wychowania fizycznego, działaczu sportowym Kazimierzu Świerzowskim. Zawody rozpoczęły się nieco wcześniej od biegów najmłodszych, biegami przełajowymi w parku.

Start odbył się o godz. 11.30 w centrum Lipinek. Zawodnicy wystartowali na dystansie 10 km. Udział wzięli zawodnicy z Krosna, Tarnowa, Kolbuszowej, Ustrzyk Dolnych, Trzcinicy, Rytra, Nowego Sącza, Koszyc, Rzeszowa, Sanoka, Dębicy, Dukli, Gorlic i liczna grupa z Lipinek. Otwarcia zawodów dokonał wójt gminy Lipinki Czesław Rakoczy oraz główny organizator zawodów naucz. trener Tomasz Świerzowski.
Zwyciężył Jakub Burghardt - mt-sport.pl w czasie 32.52.648 przed Pawłem Smędowskim - GUKLA Bratkowice Korzeniowski.pl - 33.40.727 i Michałem Zieleniem - ULKS technik Trzcinica – 35.10.664

Dla wszystkich uczestników biegu, organizator zabezpieczył piękne okolicznościowe medale, puchary, statuetki oraz nagrody finansowe i rzeczowe.
W biegu były prowadzone różne klasyfikacje: kategorie wiekowe, kategoria służb mundurowych, druhów OSP, kategoria małżeńska, kategoria zawodników z Gminy Lipinki.
Po biegu w świetlicy wiejskiej dla wszystkich uczestników zawodów czekał gorący posiłek.
Przedstawiciele ULKS Lipinki, główni organizatorzy zawodów,Anna Wojna i Tomasz Świerzowski podziękowali za udział wszystkim zawodnikom oraz sponsorom.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ***KOMUNIKAT ZAWODÓW

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019.Uczcili pamięć żołnierzy AK – Dąbry – 13 października 2019 r.

13 października 2019 r. przy pięknej pogodzie w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski w przysiółku Dąbry, w pow. tarnowskim, odbyła się z okazji 75. Rocznicy Akcji ,,Burza” i tragicznej śmierci oddziału REGINA II, Batalionu ,,Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej uroczystość patriotyczno - religijna upamiętniająca poległych partyzantów.
Na cmentarzu partyzantów, wśród 18 mogił poległych partyzantów w dniu 17.10.1944 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą o wolność ojczyzny, odprawiona została Msza Św. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli, kombatanci, jednostki OSP, drużyny harcerskie, przedstawiciele szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy z różnych miejscowości, którzy oddali hołd poległym partyzantom.
Przeprowadzony został Apel Poległych przez pana Zygmunta Pertkiewicza, syna płk dr Jerzego Pertkiewicza, podczas czytania nazwisk poległych partyzantów, harcerze trzymający wartę przy grobie składali symboliczną różę.

Po uroczystościach na cmentarzu, odbył się przemarsz pod pomnik partyzantów, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Podniosła atmosfera oraz obecność świadków i uczestników tych wydarzeń na pewno na długo zapadnie w sercach i pamięci młodych ludzi, którzy swoją obecnością na uroczystości dali świadectwo przywiązania do takich wartości, jak Bóg, Honor i Ojczyzna.

Następnie wójt gminy Marek Karaś zaprosił zgromadzonych do Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim na montaż słowno – muzyczny wykonaniu uczniów z okazji kolejnej rocznicy wydarzeń, które miały miejsce z 17 października 1944r. w Dąbrach. Zarówno wiersze recytowane przez młodzież, jak i piosenki wykonywane przez chór , przypominały o odwadze polskiego żołnierza i postawie miłości Ojczyzny.

Bohaterowie z Dąbrów stanowią dla nas wzór odwagi, poświęcenia i prawdziwego patriotyzmu. W takim patriotycznym duchu wychowujemy młode pokolenie. Dziś wszyscy: uczniowie, młodzież, nauczyciele i rodzice zgromadziliśmy się na cmentarzu partyzanckim w Dąbrach, pamiętając, że każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale ta druga była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości. Znaczona krzyżami i ofiarną służbą polskiego żołnierza jest nie tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń – powiedziała dyr. szkoły.
Nad całością części artystycznej czuwali nauczyciele Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim: Krystyna Markowicz i Marek Bąk, za co im serdecznie w Dniu ich Święta dziękujemy!!

Nieco historii

W lecie 1944 r. na terenie Ziemi Tarnowskiej działał batalion partyzancki ,,Barbara” 16 pp A.K. W skład batalionu wchodziła 3 komp. Regina. Po bitwie pod Jamną 25.09.1944 r. została podzielona na dwa samodzielne oddziały. Odział ,,Regina II” dowodzony przez por. Z. Bosowskiego ps. ,,Kajetan” przybył na nocleg 17 października 1944 r. do przysiółka Rzepiennika Strzyżewskiego - Dąbry. Gospodarz Gomółka nie chciał przyjąć na kwaterę partyzantów w obawie przed represjami niemieckimi, lecz zmęczeni żołnierze zajęli stodołę i bez posiłku położyli się spać.

... Wojsko śpi, warty czuwają, lecz znalazł się zdrajca, który znając tamtejsze ścieżki ominął ubezpieczenie, dotarł do Ciężkowic i za judaszowskie srebrniki wskazał Niemcom miejsce pobytu. Niemcy ściągnęli posiłki ze Staszkówki i z okolicy. Przyprowadzeni przez zdrajcę do Dąbrów o świcie, korzystając z osłony, jaką daje poranna mgła, ominęli posterunek wartowniczy i podeszli wprost pod stodołę, w której spali partyzanci. Niemcy otworzyli ogień, stodoła momentalnie stanęła w ogniu. Cała akcja trwała zaledwie 15 minut. Partyzanci próbowali się bronić, jednak przewaga Niemców oraz zaskoczenie zdecydowało o porażce oddziału Regina II.

... Gdy brakło już amunicji, pole walki zaległy ciała 18 poległych i 10 rannych partyzantów, ... Niemcy nakazali miejscowym ludziom wykopać w lesie, w miejscu bagnistym dół i tam powrzucać ciała poległych, zaś 10 pozostałych przy życiu załadowano do ciężarówek i po przesłuchaniu w Gestapo tarnowskim, pobycie w więzieniu w Tarnowie i Krakowie, wywieziono do obozu koncentracyjnego Gross - Rosen i tam ich stracono m.in. strzelec Rudolf Gucwa ps. „Baran".

Z relacji świadków wiemy, że Niemców podprowadził do miejsca postoju partyzantów właściciel stodoły Józef Gomułka. Na fakt zdrady wskazuje przede wszystkim sposób podejścia Niemców. Podejrzane również wydaje się to, że hitlerowcy nie spalili przeciwległego domu J. Gomułki oraz nie zastosowali wobec niego żadnych represji. Według relacji wielu osób J. Gomułkę dręczyły przed śmiercią sny i halucynacje. Miał wezwać 3 gospodarzy i wyznać, że to on zdradził partyzantów. Z oddziału liczącego 29 osób przeżyło jedynie 11 partyzantów. Jednak tym, którym udało się ujść z życiem trafiło do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, z którego wrócił tylko strzelec Adam Jawor ps. “Jacek”

Z całego oddziału ocalał też jedynie ciężko ranny żołnierz z rozerwaną szczęką i przestrzelonym płucem, st. strzelecWojciech Wiktor ps. ‘Skałka".
W miejscu gdzie kiedyś stała stodoła dziś wznosi się drewniany krzyż oraz kamienny obelisk ufundowany przez X Tarnowską Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału ‘Regina II’, na którym widnieje napis “Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału ‘Regina II’ poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r.”

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ