Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   235  236  237  238  239  240  241  242  243   - następna »

Nagroda dla Wiktora Apoli

Wktor Apola Podczas XXX sesji Rady Powiatu Gorlickiego uhonorowany został kolejny młody sportowiec z naszego terenu. Jest to mistrz Polski - Wiktor Apola z Klubu Narciarskiego P&P Magura, uczeń IV klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej, który w dniach 6-7 marca tego roku zdobył złoty medal podczas XIV Amatorskich Mistrzostw Polski w Narciarstwie Alpejskim w Kluszkowcach.
W swoim dorobku Wiktor ma także wiele innych sukcesów na zawodach lokalnych i ogólnopolskich, w tym I miejsce w generalnej klasyfikacji w XXI lidze dzieci i młodzieży Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego w narciarstwie zjazdowym w 2009 roku.

- Od początku tej kadencji wyróżniamy wszystkich sportowców z naszego rejonu, którzy osiągają czołowe miejsca w zawodach rangi ogólnopolskiej. Wiktor jest jednym z najmłodszych naszych medalistów, osiągnął już wiele i myślę, że ma przed sobą wspaniałą karierę w narciarstwie zjazdowym. Jest nam bardzo miło, że możemy gościć na sesjach tak utalentowanych sportowców -powiedział nam starosta Mirosław Wędrychowicz.
Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego, Marek Bugno i starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz przekazali gratulacje również rodzicom Wiktora - Małgorzacie i Grzegorzowi Apola, a także trenerowi Januszowi Pikule z Klubu Narciarskiego P&P Magura.(pod)
Źródło: Gazeta Gorlicka

ZOBACZ TAKŻE TU

Najmłodsi już pływają!

Na basenie w Gorlicach W gminie Sękowa rozpoczęto realizację projektu Aktywny - Sprawny - Pływający, którego celem jest zdobycie podstawowych umiejętności pływania oraz korekta wad podstawy poprzez pływanie. Projekt jest realizowany jednocześnie przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej i Zespołu Szkół w Siarach. Zajęcia pływackie prowadzone są w klasach I, II, III i IV w Krytej Pływalni Fala w Gorlicach pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów i ratowników. Poprzez zajęcia kształtowany jest ogólny rozwój fizyczny i ruchowy dzieci w tym profilaktyka skrzywień kręgosłupa i innych wad postawy. Gmina Sękowa po raz pierwszy uczestniczy w tego rodzaju projekcie.

- Zajęcia pływackie rozpoczęliśmy 20 kwietnia. Tylko z naszej szkoły bierze w nich udział 110 dzieci, w sumie są to wszyscy uczniowie klas od I do IV. Dzieci są bardzo zadowolone z wyjazdów na basen, podobnie rodzice. Jeździmy w poniedziałki, wtorki i środy. Dotychczas mieliśmy sporadycznie zajęcia z wychowania fizycznego na pływalni w Gorlicach. Koszty wyjazdu, a zwłaszcza wynajmu środka transportu, były dość duże. W ramach programu mamy opłacony transport, wejście na basen oraz instruktorów prowadzących zajęcia z pływania -mówi Bogusław Diduch, dyrektor ZSP w Sękowej.

Z Zespołu Szkół w Siarach w zajęciach uczestniczy 50 uczniów klas od I do IV. - W sumie są to wszystkie dzieci które uczęszczają do najmłodszych klas. Nie było żadnych problemów z zachęceniem dzieci do udziału w zajęciach. Są zachwycone wyjazdami i pobytem na basenie. W programie będziemy uczestniczyć do końca roku szkolnego. Na każdą grupę przewidziane jest po 20 godzin zajęć pływackich - mówi Bożena Bernasiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Siarach
Projekt jest współfinansowany ze środków województwa małopolskiego w ramach programu „Już pływam", (pod)
Źródło: Gazeta Gorlicka

Wielkanoc 2009

Złote biegi braci Horbali na zawodach wojewódzkich !

 Mistrz Woj. Mał.w biegach przeł. W dniu 28 marca na terenach klubu Uni Tarnów odbyły się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w biegach przełajowych. Startowało ponad 200 zawodników z 19 klubów Małopolski, w tym 17 osobowa reprezentacja Uczniowskiego Klubu Sportowego "MARATON" Sękowa.

Przy pięknej wiosennej pogodzie nasi zawodnicy zdobyli cztery medale, w tym trzy medale padło łupem braci Horbalów. W kategorii chłopców młodszych na dystansie 1000 m dwa pierwsze miejsca zdobywają blizniacy Adam i Alik, zaś ich brat Damian, o dwa lata starszy wywalczył wicemistrzostwo woj. Czwarty medal koloru brązowego zdobyła bardzo waleczna Wiola Kozak na dystansie 1000 m

Pozostali zawodnicy uplasowali się na wysokich miejscach: Nowak Kludia i Chwałyk Jarek zajmują IV m, Tybor Kasia VIm, Szczerba Dominika i Lepak Korneliusz VII m, Galas Ewelina IX m, Chowaniak Natalia X, Lepak Adam XI m
Zespołowo zajęlismy V miejsce, zdobywając 100 pkt

Zobacz szczegóły tu

KRZYWA - atrakcyjna wieś w Beskidzie Niskim

Krzywa - na pierwszym planie Puchata Chatka Uczą się tańczyć, śpiewać, grać na flecie, jeździć konno, malować, a nawet potrafią sami napisać scenariusz i nakręcić film. Nie jest to wyjątkowo uzdolniona grupa artystyczno-sportowa, która ma dostęp do wszystkich atrakcji. Chodzi tu o dzieci i młodzież z Krzywej i Jasionki, która ma własną świetlicę i dostęp do wielu atrakcji, o których nawet gorlickie dzieci nie marzą
To właśnie dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Krzywa dzieci mają wspaniałe dzieciństwo, a wioska istnieje i tętni życiem przez cały rok.
Stowarzyszenie powstało w 2001 roku z inicjatywy Moniki Sznajderman-Pasierskiej i Andrzeja Stasiuka. Monika jest prezesem stowarzyszenia. Obydwoje w ramach wydawnictwa Czarne zrobili i robią dla stowarzyszenia bardzo dużo. Dzięki wydawnictwu ukazał się album „Świat" i „Przewodnik po naszym podwórku".
- Teraz stowarzyszeniem zajmuje się pani Ania, ona jest tam wszystkim i wszystko robi. My tylko czasem pomagamy, proszę zadzwonić do niej -mówi bardzo skromnie Andrzej Stasiuk, podając namiary do wiceprezes stowarzyszenia.
Anna Dobrowolska, bo o niej mowa, została laureatką Mostów Starosty oraz znalazła się wśród osób nominowanych na Człowieka Roku 2008 w plebiscycie „Gazety Krakowskiej".
Nie pochodzi z tych terenów. Do Krzywej trafiła aż z ziemi warmińsko-mazurskiej. Ze skromnością mówi o tym, co robi.
Krzywa - na pierwszym planie Puchata Chatka - Mąż dostał tutaj pracę w lesie i tak się zaczęła moja przygoda z Krzywą, a później ze stowarzyszeniem. Głównym powodem powstania stowarzyszenia były zamiary likwidacji szkoły. śmy stworzyć coś dla dzieci i młodzieży. O tym, że jest tu biednie i pracy nie ma, to chyba wszyscy wiedzą - mówi wiceprezes stowarzyszenia.
I faktycznie stworzyli. Było to pierwsze stowarzyszenie w gminie, a może i w powiecie.
W połemkowskiej chacie zwanej Puchatą Chatą, zakupionej za własne pieniądze przez Annę, powstała świetlica, w której znajduje się bogato wyposażona biblioteka z ponad trzema tysiącami książek, pracowania komputerowa, jest sprzęt muzyczny, fotograficzny i wiele innych rzeczy przydatnych do edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży.
W świetlicy jest nawet aneks kuchenny, gdzie można przyrządzić ciepłą herbatę czy kawę.
- Jedyną niedogodnością naszej chatki jest to, że mamy ogrzewanie piecowe i jeszcze brakuje ubikacji wewnątrz świetlicy. Mam nadzieję, że z czasem uda się nam pozyskać środki na ten cel - uzupełnia Anna.
Krzywa - na pierwszym planie Puchata Chatka A środków pozyskują wiele.Centralne ogrzewanie w szkole, toalety, przyszkolny plac zabaw, boisko sportowe, szkolne centrum multimedialne, dożywianie dla dzieci -to tylko część dokonań stowarzyszenia.
Co roku dostają dofinansowanie od fundacji Pro Bono. Realizacja projektu „Przystanek", warsztatów dziennikarskich, teatralnych, muzycznych, garncarskich, „białych dni", warsztatów fotograficznych w Berlinie czy wyjazdu do Londynu na naukę języka angielskiego - to tylko część osiągnięć.
Zajęcia w świetlicy są codziennie od 15 do 20. W poniedziałek mają informatykę, we wtorek - flety. W pozostałe dni zajęcia muzyczne, pływanie, zajęcia plastyczne, tańce, a w niedzielę naukę jazdy konnauka języka angielskiego, odrabianie lekcji czy warsztaty fotograficzne.

Krzywa  Świetlicowym dzieckiem jest Marysia Jawor z Krzywej.
- Gdy miałem trzy lata, przyszłam do świetlicy. Wszyscy się ze mną bawili, bo byłam najmniejsza. Lubię grać na gitarze, jeżdżę na pływanie, maluję, uczę się tańczyć. Byliśmy na wycieczce w Krakowie, przychodzę tutaj codziennie -wylicza teraz już 11-letnia uczennica klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Sękowej.
Miejsce Marysi zajął 5-letni Bartek Hryc. On teraz jest najmłodszy i najbardziej lubiany w świetlicowej grupie.
- Lubię malować i pożyczać dużo bajek, które czyta mi mama - chwali się Bartek.
Stowarzyszeniu pomaga wiele osób i wolontariuszy -Alżbieta i Marcin Wójcikowie, którzy kilka lat temu założyli hodowlę koni w Krzywej, użyczają koni do nauki jazdy.
Krzywa  Alżbieta z pochodzenia jest Czeszką - uczy dodatkowo gry na flecie. Z Gładyszowa przyjeżdża Aleksandra Kania, struktor jazdy konnej, która ścigała się na Służewcu. Dodatkowo uczy w świetlicy języka angielskiego. Z Kobylanki przyjeżdża Małgosia Przybyłowicz, aby prowadzić zajęcia plastyczne. Synowie Anny - Michał i Maciej prowadzą zajęcia z informatyki i fotografii. Mirek Bogoń prowadzi muzykę, Jerzy Szczepkowski w okresie letnim warsztaty ceramiczne itd. Dużo pomaga Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, która od dwóch lat dofinansowuje stowarzyszenie i wspiera wszelkie jego inicjatywy. W prace włączają się również rodzice podopiecznych świetlicy - Jaskie -wiczowie, Izabela Floryan, Katarzyna Gawlik.

Długa jest lista sponsorów i osób zaangażowanych na rzecz stowarzyszenia z terenu powiatu oraz z całej Polski, a nawet z zagranicy. Wśród nich są między innymi Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży w Warszawie, „Gazeta Wyborcza", „Tygodnik Powszechny", „Głos Wielkopolski", Polska Akcja Humanitarna, Łódzka Drukarnia Wydawnictw Naukowych i wiele innych.
Krzywa  Nie sposób wymienić wszystkich dokonań stowarzyszenia. Robią bardzo dużo. Od pięciu lat dla mieszkańców organizują Dni Krzywej, gdzie dzieci i młodzież prezentują swój dorobek artystyczny. Plany bardzo ciekawe i realne. Już złożono dokumenty do fundacji Pro Bono na projekt ekologiczny o nazwie „Dzień z życia bobra".
Od listopada realizowany jest projekt „Z koniem na TY". Urząd Marszałkowski przyznał fundusze na projekt „Krótkie spodenki dziadka", który ma na celu zebranie wspomnień i fotografii z sołectwa Krzywa oraz ich wydanie w formie albumu, a jednocześnie przybliżenie historii sołectwa najmłodszym.

,,Gazeta Gorlicka"
Marek Podraza