Dzień Seniora w Sękowej
Pod hasłem „ŹLE JEST ZMARNOWAĆ MŁODOŚĆ, A JUŻ CAŁKIEM GŁUPIO ZMARNOWAĆ STAROŚĆ " obchodzono 17 stycznia bieżącego roku w GOK w Sękowej Dzień Seniora. Imprezę przygotowała Młodzieżowa Rada Gminy ze swoim opiekunem, radnym Panem mgr Bogusławem Moroniem. Oprawę artystyczną zapewnili: Dyrektor GOK Pan Kazimierz Haluch z zespołem ,,Paradoks" oraz instruktor GOK Pan mgr Mirosław Bogoń z Grupą Śpiewaczą „Razem”. Montaż słowno – muzyczny prowadzili Wójt Młodzieżowej Rady Gminnej Anna Piecuch i Jakub Apola.
W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Sękowej, Siar, Męciny Małej a także pensjonariusze DPS. Wszystkie wystąpienia zawierały podziękowania dla organizatorów i zespołów artystycznych oraz serdeczne życzenia dla Dostojnych Seniorów. Atmosfera spotkania była nadzwyczajna, wszyscy włączyli się w śpiewanie kolęd a także regionalnych piosenek ludowych. Na przyjęciu podawano dania gorące i zimne zakąski. Wszystko było pięknie udekorowane i bardzo smaczne. Zadbano także o sprawność ruchową uczestników balu. W takt melodii granych przez pana Franciszka Tenerowicza, Mirosława Bogonia, Olę Przybyłowicz i Łukasza Staniszewskiego tak sprawnie poruszały się ręce, nogi, głowa i tułów, że trudno było dopatrzyć się oznak upływu czasu u tych „staruszków". Niejedna młoda panna mogłaby pozazdrościć seniorkom wigoru i umiejętności. Sala GOK wyglądała jak dobrze prowadzony gabinet rehabilitacyjny. Ruch, śmiech i śpiew - to najlepsza terapia dla tych bardzo dorosłych, przez kogoś kiedyś nazwanych ludźmi trzeciego wieku. Dla uczestników przygotowano wspaniały poczęstunek ( tu należą się podziękowania dla zespołu pracującego na zapleczu) a tradycyjny toast wzniesiono lampką pysznego wina. Uczestniczący w spotkaniu Seniorzy nie kryli wzruszenia i zadowolenia. Do naszych drogich Seniorów, wciąż młodych duchem, kierujemy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, szczęścia w gronie najbliższych i jeszcze wielu udanych zabaw. Chciałoby się w tym miejscu powiedzieć „do zobaczenia za rok”
| ||
Sześciolatki na start !!Na zaproszenie Pani Wójt gminy Sękowa, do placówek oświatowych na terenie naszej gminy przyjechał Małopolski Kurator Oświaty Artur Dzigański. Kurator zapoznał się z funkcjonowaniem szkół w Siarach, Bodakach oraz najdalej oddalonej od gminy Krzywej, a następnie spotkał się z nauczycielami, samorządowcami oraz rodzicami uczniów z gminy Sękowa. - Jesteśmy dumni z pierwszej na terenie gminy prywatnej niepublicznej szkoły w Krzywej, jednak koszty utrzymania małych szkół oraz dowozu dzieci są bardzo duże – mówiła Małgorzata Małuch.- Gminie przydałby się nowy „gimbus”, gdyż trasy dowozu dzieci do szkół są odległe. Ponadto występuje potrzeba budowy nowego przedszkola w Sękowej. - Czeka nas wiele zadań. Chcielibyśmy, aby od września edukacją przedszkolną zostało objętych jak najwięcej pięciolatków. Musimy się przygotować do tego zadania. Wcześniejsze rozpoczęcie edukacji nie jest obowiązkowe aż do roku szkolnego 2011/2012. To rodzice podejmą decyzję w tym zakresie – mówił Artur Dzigański. Wspomniał też o pomocy finansowej dla samorządów, aby mogły realizować te zadania. Spotkanie przybliżyło problemy oświatowe związane z planowanymi zmianami w szkolnictwie m.in. możliwość rozpoczęcia nauki przez sześciolatków w klasach pierwszych oraz pięciolatków w przedszkolach oraz zmianach podstawy programowej.
| ||
„Chrystos rażdajestsa – sławitie jeho”
| ||
Nie tylko nauka.Grudzień w Zespole Szkół w Siarach był szczególnie pracowitym miesiącem. Aż cztery nasze zespoły ( na 8 uczestniczących) wzięły udział w VII Gminnym Przeglądzie Małych Form Scenicznych zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej. W pierwszym dniu 16-cioro uczniów z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem pani Izabeli Rybczyk przedstawiło inscenizację „Ludzie chronią środowisko”, promując wśród małych widzów zachowania ekologiczne. Drugiego dnia w kategorii II zaprezentował się zespół „Kubusie” pod kierunkiem pani Ewy Kiełtyki z przedstawieniem „Jesień wokół nas”. Oprawę muzyczną obu przedstawień przygotował pan Mirosław Bogoń. W III kategorii wystąpiły dwie grupy z Siar: zespół taneczny DANCE FLASH , w którym tańczy 8 dziewcząt z klas 5,6 i 1 gim. zaprezentował bardzo ciekawy układ taneczny. Warto wspomnieć, że kółko taneczne pracuje w naszej szkole drugi rok pod kierunkiem pani Anety Tenerowicz i uczestniczyło już w rejonowym przeglądzie zespołów tanecznych. Po raz siódmy w przeglądzie wzięło udział Szkolne Koło Teatralne Kaczabra, które przygotowało zabawny spektakl „Szkoła jak ze snów” w reżyserii Małgorzaty Markowicz. Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników przez komisję konkursową. Jednocześnie żałujemy, że po raz kolejny brakuje zespołów w starszych grupach wiekowych, z którymi moglibyśmy się zmierzyć w zmaganiach konkursowych. | ||
Matecznik pstrąga potokowego w Radocynie.Pracowity koniec roku 2008 mieli członkowie Koła ,,Pstrąg" Polskiego Związki Wędkarskiego w Gorlicach. Prezes Jan Galant z Józefem Podsadowskim, Janem Leśniewskim, Władysławem Ogonowskim i Andrzejem Barą zarybili górną Wisłokę w Radocynie.
Gorlickim wędkarzom tysiąc sztuk pstrąga potokowego przekazał Zarząd Okręgu PZW w Krośnie.
Matecznik w Radocynie jest pod stałą opieką Państwowej Straży Łowieckiej oraz Straży Granicznej. Z roku na rok gorlickie rzeki stają się na prawdę bogate. Wszystko właśnie dzięki pracy członków kół PZW, którzy poza czerpaniem przyjemności z łowienia dbają o środowisko naturalne i o stan tutejszych cieków. |