Newsy:

znalezionych: 1408 na 282 stronach
« poprzednia -   257  258  259  260  261  262  263  264  265   - następna »

Całkowite zaćmienie Księżyca widoczne w Sękowej

 W nocy ze środy na czwartek miałem okazję do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca. Tarcza naszego satelity zaczęła chować się w cieniu Ziemi o 2:43. Całkowicie pogrążyła się w nim o 4:01.

Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii, nasza planeta rzuca za sobą cień na tyle duży, że jest on w stanie objąć Srebrny Glob. Ponieważ nasz naturalny satelita nie ma własnego źródła światła replicas relojes lecz odbija tylko światło słoneczne, jego blask gaśnie w takiej sytuacji. Mówimy wtedy o zjawisku zwanym zaćmieniem Księżyca.

Z dokładnie takim właśnie wydarzeniem miałem do czynienia w nocy z 20 na 21 lutego. Wszystko zaczęło się o godz. 1:35, gdy Księżyc wchodził w półcień. Ta część spektaklu nie jest jednak efektowna, bo przejawia się tylko lekkim osłabieniem blasku Srebrnego Globu. Najciekawsze zjawiska zaczęło się o 2:43, kiedy to tarcza naszego naturalnego satelity zaczęła chować się w cień Ziemi. Pogrążyła się ona w nim całkowicie o 4:01. Faza maksymalna wystąpiła o 4:26, koniec zaćmienia całkowitego - o 4:52, koniec zaćmienia częściowego - o 6:09, a wyjście Księżyca z półcienia - o 7:17.

Warto dodać, że do oglądania zaćmienia nie był mi potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, był on doskonale widoczny gołym okiem. Oczywiście miałem lornetką i aparat replica omega fotograficzny Olympus E 500 z obiektywem 18x180 mm, dokładnie można było obejrzeć jak poszczególne kratery na powierzchni Księżyca chowają się w cień Ziemi. Zdjęcia robiłem z balkonu. Pogoda dopisała, zjawisko podziwiałem w pełnej krasie.

,,NATURA 2000"

 „Obszar Natura 2000” był tematem przewodnim spotkania włodarzy gmin objętych programem z eurodeputowanym Bogusławem Sonikiem, który gościł dziś w Gorlicach.

Obszar Natura 2000 - jedna z form ochrony przyrody stosowana w Polsce i jednocześnie element programu Europejskiej Sieci Ekologicznej - programu ochrony przyrody mającego na celu zoptymalizowanie działań na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy, poprzez wydzielenie sieci obszarów ochrony. Celem wyznaczania tych obszarów jest ochrona cennych, pod względem przyrodniczym i zagrożonych składników różnorodności biologicznej Europy. Obszary wchodzące w skład sieci są bardzo zróżnicowane. Idea sieci opiera się na tradycyjnych metodach ochrony (ochrona obszarowa i gatunkowa) i ujednoliceniu działań administracyjno prawnych. Do tej pory w Polsce wydzielone zostały 72 obszary.

W myśl Ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. są to obszary obejmujące:

obszary specjalnej ochrony ptaków
specjalne obszary ochrony siedlisk
Celem powstania było ujednolicenie współdziałania wielu instytucji wspierających ochronę danych obszarów, pokonanie niedostatku wiedzy o krajowych zasobach różnorodności przyrodniczej, mobilizacja znacznych środków finansowych oraz uzyskanie powszechnej społecznej akceptacji obszarów proponowanych do ochrony. Poszczególne kraje członkowskie są odpowiedzialne za zachowanie na obszarach wchodzących w skład sieci NATURA 2000 chronionych walorów w stanie nie pogorszonym, co nie wyklucza jednak ich gospodarczego wykorzystania. W Polsce wyznaczono dotychczas 124 obszary ptasie oraz 364 obszary siedliskowe. Zdaniem przyrodniczych organizacji pozarządowych w Polsce powinno powstać około 140 obszarów ptasich i około 400 obszarów siedliskowych. Organizacje pozarządowe skompilowały własną wersję listy potencjalnych obszarów Natura 2000, tzw. Shadow List (listę cieni), którą przesłały Komisji Europejkiej w formie oficjalnej skargi.

Odmienne zdanie w tej kwestii mają wójtowie gmin, które wbrew własnej woli znalazły się na liście obszarów wciągniętych do programu. Uwarunkowania, które rządzą program w bardzo poważnym stopniu ograniczają działalność i rozwój na wydzielonych terenach. Z uwagi na ochronę przyrody na obszarach objętych programem praktycznie wykluczają możliwość rozwoju gospodarki komunalnej, a nawet rolnictwa. Jak bardzo jest to poważny problem w naszym powiecie niech świadczy fakt iż do programu Natura 2000 wpisane zostało 99,3 % gminy Uście Gorlickie i 97 % gminy Sękowa.

W rozmowie z Bogusławem Sonikiem przedstawiciele władz tych terenów, a także rolnicy wskazywali wiele wątków przemawiających za wprowadzeniem zmian do programu.
Wójt Sękowej Małgorzata Małuch powiedziała: w związku wpisaniem jej gminy jako obszaru chronionego praktycznie niemożliwe będą inwestycje komunalne typu drogi czy kanalizacje. Niemożliwe będzie rozbudowanie stacji narciarskiej i wybudowanie basenu.
Natura 2000 niezwykle uciążliwa jest dla rolników i ich działalności. Zapisy dyrektywy są tak trudne w realizacji, że praktycznie niemożliwe byłoby właściwe prowadzenie żniw czy sianokosów, a nawet tak wydawałoby się banalne wypasanie krów na własnych łąkach.

Wójt gminy Ropa Jan Morańda na przykładzie swojej gminy powiedział, że na jego terenie najpierw wyznaczono strefy, jakie znalazły się w programie a dopiero dużo później pokazali się ludzie, którzy spisywali, co można na tym wyznaczonym terenie objąć ochroną.

Ogólne stanowisko zebranych, jakie wypracowano w czasie rozmowy było takie, że należy poszukać rozwiązań prawnych, które pozwolą na normalny rozwój i funkcjonowanie gospodarki rolnej i przemysłowej. Same granice obszaru mogą pozostać, ale konieczna jest zmiana obowiązujących restrykcji. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyku powtórki tego, co Niemcy zrobili w Bawarii. Chcąc chronić środowisko wprowadzili takie przepisy, iż ostatecznie teren ten całkowicie się wyludnił. Teraz dopiero widząc, że był to błąd próbują go naprawić, co okupione jest sporymi nakładami finansowymi. Małgorzata Małuch zauważyła, że obszar powstał przypadkowo i beż żadnej analizy i jeśli zostanie on utrzymany w takiej formie z takimi zapisami prawnymi to najbardziej zagrożonym gatunkiem w tym rejonie będzie człowiek.

Bogusław Sonik zobowiązał się zebrać wszystkie te argumenty i przedstawić je na forum Parlamentu Europjeskiego oraz komisji Ochrony Środowiska EU, której jest członkiem. Tekst - Gorlice24.pl

Sześć medali w zawodach międzynarodowych!!

 W VI Międzynarodowym konkursie w skoku wzwyż, które odbyły się w Zespole Szkół w Sękowej, startowało 56 zawodników z 8 klubów Polski Południowej oraz reprezentacja Klubu SSK JAS z Bardejowa ( Słowacja). Otwarcia i zamknięcia zawodów dokonał Dyr. Zespołu Szkół w Sękowej Bogusław Diduch , Pani Sekretarz Gminy Sękowa Zofia Rowińska, Vice Prezes Mał. SZS Waldemar Gramek, wizytator K.O. Pani Renata Gołębiowska, Wice Przew.Rady Powiatu Pan Karol Tenerowicz, Przew. Rady Rodziców Pan Zygmunt Markowicz. Wysłuchano hymnów obu krajów.

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, zawodnik UKS ,,Maraton" Sękowa 13 letni Tomek Czaja ustanawia nowy rekord zawodów z wynikiem 153 cm, za to osiągnięcie otrzymał puchar ufundowany przez Prezesa UKS ,,Maraton" Aleksandra Gucwy, drugi jest Chwałyk Damian i Kuźniar Krzysztof obaj skoczyli po 135 cm - wszyscy są uczniami VI klasy S.P. w Sękowej.

Podobnie było u gimnazjalistów, trzy pierwsze miejsca zajęli nasi zawodnicy, wygrywa Marek Ślimak z bardzo dobrym wynikiem 180 cm, drugi jest Paweł Ślimak a trzeci Arek Rachel, obydwaj przeszli 169 cm. Kategorie dziewczynek Szkół Podstawowych wygrywa Góralczyk Ewa z SKS ,,Kusy" Kraków wynikiem 140 cm, najlepsza z naszych zawodniczek była Olszańska Patrycja, która zajęła piąte miejsce przechodząc 120 cm.

U gimnazjalistek wysokie umiejętności reprezentuje zawodniczka z WKS ,,Wawel" Kraków Bukowczyk Agnieszka, która pokonała poprzeczkę na wysokości 153 cm, nasze zawodniczki Wawrzeszkiewicz Monika i Dziubak Dorota skaczą po 140 cm i zostały sklasyfikowane na szóstym miejscu.

Najlepszej trójce w każdej kategorii wiekowej wręczono medale, dyplomy, nagrody rzeczowe a każdy zespół otrzymał okolicznościowe puchary. Najlepsi zawodnicy UKS ,,Maraton" Sękowa za dwa tygodnie udadzą się na podobne zawody do Bardejowa. Po zawodach zawodnicy udali się do szkolnej stołówki na zasłużony obiad.

ZWYCIĘSTWO W BARDEJOWIE - UKS,,Maraton" Sękowa

  8 lutego w hali sportowej "Mir" w Bardejowie odbył się III Międzynarodowy Memoriał im. Vladimira Savcinskeho w skoku wzwyż, w zawodach tych brali udział zawodnicy z Czech, Słowacji i Polski reprezentowanych przez 9 zawodników UKS "Maraton" Sękowa .

W tak doborowym towarzystwie nasi zawodnicy wypadli znakomicie, przywozimy złoty i brązowy medal. W kategorii młodzika Arek Rachel z wynikiem 173 cm wywalcza złoty medal, na trzecim miejscu jest Gabriel Tokarz z rezultatem 165 cm. Arek za to osiągniecie otrzymał piękny puchar a obydwaj zawodnicy dodatkowo cenne nagrody. Zawodnicy tymi miejscami powtórzyli identyczny sukces swoich kolegów z roku ubiegłego. W tej kategorii Dorota Dziubak wynikiem 140 cm zajęła szóste miejsce.

W kategorii juniora młodszego pech prześladował faworyta do zwycięstwa Marka Ślimaka i Michała Lianę, obydwaj przeszli po 165 cm i z powodu kontuzji wycofali się z dalszych skoków, ale dzielnie walczył Krupczak Gniewek i Paweł Ślimak, skoczyli po 173 cm i zajęli czwarte i piąte miejsca. Kasia Kluska w tej kategorii z wynikiem 145 cm zajęła IV miejsce. W juniorach startował Konrad Siuta, który z wynikiem 175 cm zajął piąte miejsce.

Podczas zawodów zostaliśmy zaproszeni na XV "Mały Stit Bardejova" w skoku wzwyż, który odbędzie się 28 lutego a 14 lutego w Sękowej odbędzie się VI Międzynarodowy konkurs w skoku wzwyż.

>Zobacz szczegóły

Nagrody dla najlepszych sportowców !

 Podczas otwarcia Powiatowych Igrzysk i Gimnazjady w skoku wzwyż w Sękowej, najlepsi zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,MARATON" Sękowa za wybitne osiągnięcia sportowe oraz za godne reprezentowanie klubu, szkoły i promowanie naszej gminy na różnych obiektach breitling replique sportowych w kraju i za granicą, wójt gminy Pani mgr inż. Małgorzata Małuch ufundowała dla sześciu zawodników cenne nagrody rzeczowe.

Nagrody sportowcom wręczała Pani sekretarz gminy Zofia Rowińska oraz wice przew. Rady Gminy Pan Kazimierz Tenerowicz. W imieniu nagrodzonych Kamil Kusiak podziękował władzom gminy i zapewnił o dalszym godnym reprezentowaniu.
Na zdjęciu od lewej stoją: Kamil Kusiak, Paweł Ślimak, Marek Ślimak, Michał Liana, Dorota Dziubak i Wiola Partyka – gratulujemy wszystkim lekkoatletom a w Nowym Roku życzymy nowych rekordów życiowych.

P.S.

Podczas tych zawodów Marek Ślimak z wynikiem 181 cm ustanawia nowy rekord zawodów.

   Marek Ślimak pokonuje poprzeczkę na wysokości 181 cm