Cmentarz wojenny nr 116 w Staszkówce - Dawidówce

Cmentarz wojenny nr 116 znajduje się w Staszkówce - Dawidówce jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, wybudowany na terenie jego okręgu IV Łużna. Zaprojektowany przez niemieckiego projektanta Antona Müllera w miejscu prowizorycznych mogił, z wyjątkiem ołtarza, który jest projektu prof. Hoseausa.

Cmentarz znajduje się w zachodniej części wsi, na północ od drogi Staszkówka – Ciężkowice ( 100 m od drogi, można dojechać na samo miejsce) Zbudowany jest na planie prostokąta i ogrodzony kamiennymi słupami połączonymi żelaznymi kratami. Wejście znajduje się od strony południowej, z żeliwną, dwuskrzydłową bramką.

W 4 grobach zbiorowych i 88 pojedynczych pochowano 212 żołnierzy armii niemieckiej z 3 Królewsko-Pruskiego Pułku Grenadierów Gwardii im. Królowej Elżbiety, poległych 2 maja 1915 r. Wśród poległych 4 oficerów w stopniu por. (Ltn) jest 16-letni ochotnik Wilhelm von Francois, wnuk gen. piech. Hermana von Francois, dowódcy niemieckiego XLI Korpusu, walczącego m.in. na linii Łużna (Pustki) - Rzepiennik - Ciężkowice.
Jest to granitowy pomnik w formie sześcianu zwieńczonego kulą. Pomnik ten ufundowały rodziny poległych oficerów.

W zachodnim ogrodzeniu znajduje się zakończona trójkątnie ściana pomnikowa z bloków podzielona 7 słupami. W jej środkowej części znajduje się kamienny krzyż łaciński. Pomiędzy słupami znajdują się ażurowe krzyże. Groby mają układ rzędowy. Występują tu nagrobki w formie małych i dużych steli kamiennych z żeliwnymi tablicami inskrypcyjnymi. Pierwotnie znajdowały się tu także krzyże drewniane.

Zdjęcia wykonałem 27 marca 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 116 w Staszkówce - Dawidówce

Wróć do spisu obiektów