Cmentarz wojenny nr 371 w Drogini

Cmentarz wojenny nr 371 w Drogini jest cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej znajdujący się w miejscowości Droginia, w gminie Myślenice w powiecie myślenickim, w województwie małopolskim.
Cmentarz położony jest u podnóża wzgórza Tuleja (392 m). Znajduje się w lesie, najłatwiej dojść do niego od budynku szkoły podstawowej w Drogini, polną drogą prowadzącą obrzeżem lasu na wzgórzu Tuleja. Cmentarz znajduje się w odległości około 200 m od budynku szkoły. Na cmentarzu w Drogini-Banowicach spoczywa 141 żołnierzy austro-węgierskich, 4 Niemców i 45 Rosjan. Jest to największy cmentarz z okresu I wojny światowej na ziemi myślenickiej. Ustalono tylko część nazwisk. Znane jest m.in. kilkanaście nazwisk polskich żołnierzy z 214 Batalionu Etapowego Landszturmu, oficer rosyjskiej armii o nazwisku Marian Babiński i trzech Niemców z 218 Rezerwowego Regimentu Piechoty. Wszyscy zmarli w grudniu 1914 r. Poległych żołnierzy obu armii chowano w prowizorycznych mogiłach, natomiast po wybudowaniu w 1916 r. przez Austriaków cmentarza, zaprojektowanego przez Gustawa Ludwiga, zwłoki naprędce pochowanych ekshumowano i złożono w odpowiednio przygotowanych mogiłach. Zwłoki ułożono w 70 pojedynczych i 32 zbiorowych mogiłach (największa kryje szczątki 48 żołnierzy). Znane są nazwiska 35 osób.

Cmentarz otoczony jest grubym murem z kamienia łupanego. Mur kryty jest betonowym daszkiem. Wejście na cmentarz prowadzi betonowymi schodkami przez dwuskrzydłową żelazną furtkę zawieszoną na kamiennych słupkach. W murze przeciwległym do furtki jest murowana ściana inskrypcyjna zwieńczona kamiennym krzyżem.

Poniżej krzyża wmurowane są dwie tablice memoratywne. Na górnej wyryty jest krzyż maltański i data „1914”. Na dolnej tablicy umieszczony jest napis w języku niemieckim:

AUF DEN
WESTGALIZISCHEN SCHLACHTFELDERN
SIND IN DEN JAHREN DES WELTKRIEGES
1916-1917
VOM KuK MILITÄRKOMANDO KRAKAU
UNTER LEITUNG DES
FML BRANDNER EDLER v. WOLFSZAHN
378. KRIEGERFRIEDHÖFE
DAVON IN BEREICHE –
MYSLENICE 3 FRIEDHÖFE –
ERBAUT WORDEN.

Przed ścianą pomnikową lastrykowy krzyż z figurą Chrystusa oraz płyta nagrobna. Na płycie wyprofilowany krzyż i wyryty napis:

NIEZNANYM OBROŃCOM
OJCZYZNY
RODACY. DROGINIA 1928

...nieczytelny fragment napisu

Na cmentarzu występują trzy typy nagrobków:
- żeliwne krzyże maltańskie z motywem wieńca laurowego osadzone na zakończonych, łukiem betonowych stelach
- żeliwne krzyże lotaryńskie z motywem liścia lipy, osadzone na zakończonych łukiem betonowych stelach,
- betonowych steli z nałożonym na lico żeliwnym krzyżem maltańskim z motywem wieńca laurowego,
- betonowych steli z nałożonym na lico żeliwnym krzyżem maltańskim z motywem liścia dębu.