Cmentarz wojenny nr 391 – Kocmyrzów

Cmentarz wojenny nr 391 – Kocmyrzów – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie znajdujący się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków. Cmentarz projektował Hans Mayr.

Zbudowany na planie prostokąta i znajduje się na północny wschód od Krakowa w gminie Kocmyrzów-Luborzyca, na terenie miejscowości Kocmyrzów. Cmentarz, ze znajdującym się pośrodku drewnianym krzyżem, o ramionach spiętych półkolistym łukiem. zbudowano na skarpie, 400 m na południe od centrum miejscowości, nad drogą z Kocmyrzowa do Igołomi. Ogrodzony jest kamiennym murem i obsadzony dębami.

Wejście na cmentarz po schodkach, przez metalową bramkę, powieszoną pomiędzy dwoma kamiennymi słupkami zwieńczonymi kulą. Na jednym ze słupków znajduję się współczesna tablica:

CMENTARZ z I WOJNY ŚWIATOWEJ
1914-1918
ZABYTKOWY
Związek Kombatantów RP Luborzyca

W 6 grobach zbiorowych i 29 pojedynczych pochowano tu 59 żołnierzy z armii austro-węgierskiej,7 z armii rosyjskiej . Znane są nazwiska 25 z nich.
Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie:
– żeliwnych krzyży z okrągłą tarczą na skrzyżowaniu ramion,
– żeliwnych krzyży z datą „1915” o rozszerzonych zakończeniach ramion
– małego żeliwnego krzyża lotaryńskiego z datą „1914”.
Polegli w listopadzie i grudniu 1914, w styczniu i marcu 1915 oraz w styczniu 1916.

Naprzeciwko wejścia umieszczony jest niski kamienny krzyż o szerokich i krótkich ramionach z motywem wieńca laurowego, przeniesiony prawdopodobnie ze zlikwidowanego cmentarza wojennego nr 392 przy komorze celnej w Kocmyrzowie - patrz zdjęcie środkowe
Na tym cmentarzu w grobie nr 17 spoczywa żołnierz 59 Cesarsko-Królewskiego Regimentu nazwiskiem Richard Doboczki. Był doktorem filozofii... poległ 20.11.1914 r.
Stan ogólny cmentarza dobry, obiekt po remoncie przedstawia się dość okazale.

PS

Cmentarz w 1916 r. pierwotnie wyglądał tak jak na zdjęciu archiwalnym powyżej i został zaprojektowany przez Karla Korschanna
Po dwóch latach cmentarz został przebudowany wg planów Hansa Mayra, ukończony został pod koniec wojny i obecnie wygląda tak jak na zdjęciach współczesnych.