Cmentarz wojenny nr 82 w Męcinie Wielkiej

Cmentarz wojenny nr 82 w Męcinie Wielkiej jest cmentarzem z I wojny światowej zaprojektowany przez Hansa Mayra. W 17 mogiłach zbiorowych i 24 pojedynczych, pochowanych zostało 96 żołnierzy, w tym 41 znanych z nazwiska. 25 austriaków z 10 pułku strzelców austriackiej obrony krajowej,(ponad 90% stanowili Czesi) i 71 Rosjan z 34 Sjewskiego Pułku Piechoty i 35 Briańskigo Pułku Piechoty. Żołnierze ci zginęli w listopadzie 1914 r.

Elementem centralnym jest duży drewniany krzyż z daszkiem. Krzyże nagrobne, metalowe. Zachowały się 2 duże krzyże łacińskie, żeliwne, ażurowe, 9 krzyży z wygiętych prętów metalowych z dwoma ramionami (tj. patriarchalne lub inaczej arcybiskupie) na grobach Rosjan oraz 6 łacińskich żeliwnych.Krzyże umieszczone są na niskich, betonowych cokolikach. Obydwa cmentarze w Męcinie Wielkiej zostały założone na gruntach pozyskanych od osób prywatnych: Grzegorza Karczmarczyka i drugiego nieznanego współwłaściciela tego gruntu (390 m2). Na drugi cmentarz grunt pozyskano od Maksyma Kaczmarczyka i Franciszka Kowalskiego (460 m2).

Ogrodzenie stanowią kamienne słupy z piaskowca, połączone parami żelaznych rur. W latach 1991 - 1992 został przeprowadzony remont cmentarza. Cmentarz wojenny został założony na terenie cmentarza wiejskiego, świadczy o tym krzyż, który znajduje się po prawej stronie po wejściu na obiekt. Jest to wysoki, łaciński z trójlistnie zakończonymi ramionami. Wykonany został przez Wasyla Graconia lub jego ucznia. Postać Chrystusa wykuta z jednego kamienia wraz z krzyżem. Palce u rąk ułożone w łacińskim geście błogosławieństwa. Stopy przybite jedna na drugą. Wątpliwości odnośnie autorstwa mogą się nasunąć przy ocenie ułożenia ust Chrystusa. W tym przypadku są wąskie, podczas gdy Gracoń robił je przeważnie nieco większe. Na cokole inskrypcja cyrylicą oraz data 1908. Krzyż ustawiony jest frontem do głównej drogi. Cmentarz zadbany.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 82 w Męcinie Wielkiej</strong>

Wróć do spisu obiektów