Cmentarz wojenny nr 27 w Sławęcinie - Bączal Dolny

Cmentarz wojenny nr 27 w Sławęcinie ( Bączal Dolny) jest zabytkowym wielonarodowościowym cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, znajdujący się na pograniczu wsi Bączal Dolny z Bączalem Górnym, a miejscowością Sławęcin w powiecie jasielskim województwa podkarpackiego. Wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie w okręgu cmentarnym numer II Jasło. Obiekt usytuowany jest tuż pod zalesionym szczytem góry Babis

Cmentarz utworzono podczas I wojny światowej na skraju lasu, w latach 1916-1917 w kształcie nieregularnego wieloboku o powierzchni około 500 m² dopasowanego do rzeźby terenu. Pochowano na nim żołnierzy poległych w grudniu 1914 oraz w walkach na bagnety podczas przerwania frontu rosyjskiego w trakcie bitwy pod Gorlicami 5 maja 1915 r. Cmentarz zaprojektowany został przez wiedeńskiego architekta i inżyniera budowlanego, porucznika Johanna Jägera kierownika artystycznego założeń cmentarnych w okręgu jasielskim.

W 31 mogiłach zbiorowych i 36 indywidualnych pochowano 146 żołnierzy, wśród których znajduje się:

- 29 Niemców m.in z: 1 i 3 Pułku Grenadierów i 3 Pułku Piechoty Gwardii,
- 25 Austriaków, z 56 Wadowickiego Pułku Piechoty oraz 26 Batalionu Strzelców Polowych z Mariboru,
- 92 Rosjan (wśród nich trzech rosyjskich oficerów, w tym jeden w stopniu kapitana).

- Na terenie cmentarza znajduje się oryginalna, kamienna ściana pomnikowa, którą wieńczy kamienny krzyż solarny znany plemionom słowiańskim i germańskim, który jest analogiczny do krzyża celtyckiego. Jest tu także tablica inskrypcyjna i kamienna ława, zachowana w swoim pierwotnym kształcie brama wejściowa oraz dwie betonowe stele z żeliwnymi tablicami imiennymi. Na pozostałych grobach podczas remontu w 2004 umieszczono drewniane stylizowane rumuńskie krzyże z blaszanymi daszkami. Cały cmentarz otoczony jest drewnianym parkanem wykonanym z odcinków balustrady przymocowanych do kamiennych słupów. Na jego terenie rosną duże, pomnikowe okazy dębów szypułkowych a całą nekropolię otacza las mieszany. Obiekt znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym.
Na tablicy inskrypcyjnej usytuowanej na ścianie pomnikowej wyryto napis w języku niemieckim:

MIT SEINES FRIEDENS ZAUBER EIN WALD UNS MILD UMWEHRT
DIE WIR KAMPF GEFALLEN. WIE WIR IM KAMPF GELEBT

W SWOIM CZARZE POKOJU LAS ŁAGODNIE NAS OTACZA
KTÓRZYŚMY W BOJU POLEGLI TAK JAK W WALCE ŻYLIŚMY

O obiekcie informują dwa słupki informacyjne z napisami w języku niemieckim i polskim, jeden ustawiony przy zjeździe z drogi krajowej nr 28 (Przemyśl-Wadowice) w miejscowości Skołyszyn – w dużej mierze zrekonstruowany w 2013. Drugi oryginalny, austriacki na skrzyżowaniu drogi powiatowej Bączal-Skołyszyn z droga gminną, około 600 metrów od cmentarza.

W walkach brali udział żołnierze wielu narodów, którzy często wbrew swojej woli, musieli "za cesarza" czy "za cara" zabijać się wzajemnie. Na tablicach nagrobnych cmentarzy niemało jest polskich nazwisk. Los polskich żołnierzy był szczególnie okrutny. Musieli w obcych mundurach walczyć po obu stronach frontu. Polak w mundurze austriackim czy niemieckim musiał zabijać Polaka w mundurze rosyjskim - TAKIE TO BYŁY CZASY!!

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 27 w Sławęcinie - Bączal Dolny</strong>

Wróć do spisu obiektów