Cmentarz wojenny nr 28 w Jabłonicy jest zabytkowym cmentarzem wojennym, zaprojektowany przez Johanna Jägera na skraju lasu w przysiółku Wałówka, w sąsiedztwie granicy Bączala Górnego i Jabłonicy. Okręg cmentarny numer II Jasło.
Cmentarz zajmuje powierzchnię 7 arów. Wewnątrz, w dwóch rzędach na planie koła, rozmieszczone są mogiły otoczone betonowym krawężnikiem. Pierwotnie na grobach ustawione były drewniane krzyże na betonowych cokołach. Tuż po zakończeniu działań wojennych, zmieniono je na 11 betonowych stel z żeliwnymi tablicami inskrypcyjnymi. Cmentarz otoczony był drewnianym ogrodzeniem, na którym w punktach przecięciach osi symetrii, umieszczone były murowane cokoły z pomnikowymi, drewnianymi krzyżami na szczycie (dwoma łacińskimi i prawosławnym). Cmentarz zachował się w złym stanie. Jednak w latach 2001 – 2002 przeprowadzono, na podstawie dokumentacji opracowanej przez p. Jerzego Drogomira, jego rekonstrukcję. Wykonano także nowe ogrodzenie na wzór istniejącego na cmentarzu w sąsiednim Bączalu. Prace sfinansowane były z budżetu Wojewody oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi VDK w Kassel.
W 34 mogiłach indywidualnych oraz 11 zbiorowych pochowano tutaj 169 żołnierzy, wśród nich: 74 rosyjskich, 55 niemieckich (głównie z 2 Pułku Piechoty Gwardii Pruskiej) i 40 austro-węgierskich. 55 żołnierzy znanych jest z nazwiska. Polegli w krwawych i zaciętych walkach stoczonych podczas przerwania frontu rosyjskiego w trakcie bitwy pod Gorlicami w dniach 5/6 maja 1915 r.