Cmentarz wojenny nr 31 w Szerzynach

Cmentarz wojenny nr 31 w Szerzynach jest zabytkowym cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Johanna Jägera.
Cmentarz założony jest na planie prostokąta o wymiarach ok. 18 x 16 metrów i ogrodzony kamiennymi słupami na podmurówce, połączonymi parami drewnianych belek. Wejście znajdujące się od strony wschodniej zamykane jest dwuskrzydłowymi, drewnianymi wrotami. Główny element cmentarza stanowi pomnik w formie wysokiego kamiennego krzyża (5,5 m wys.) osadzonego prostopadłościennym cokole. We wnęce na frontowej ścianie cokołu umieszczona jest tablica inskrypcyjna z tekstem autorstwa H. Hauptmanna z napisem w języku niemieckim:

„WALDESLEUCHTEN, WALDESRAUSCHEN/ SPIELT UM UNSER FRÜHES GRAB/ IN DER TOTEN SCHLUMMER LAUSCHEN/ GOTTES STERNE MILD HERAB.”

tłumaczenie

"Leśne pochodnie, szumy lasu, grajcie o naszym wczesnym grobie. W martwej drzemce Boże gwiazdy nasłuchują w dół łagodnie".

Przed pomnikiem usytuowana jest kamienna ława. Na cmentarzu znajdują nagrobki w formie drewnianych krzyży, zakończonych dwuspadowym daszkiem. Na skrzyżowaniu ramion krzyży umieszczone są prostokątne tabliczki z informacjami o pochowanych.
W dziewięciu grobach zbiorowych i dwunastu pojedynczych spoczywa tu 26 żołnierzy austro-węgierskich, 89 rosyjskich oraz dwóch niemieckich. Znane są nazwiska 11 pochowanych.

Także dojście do cmentarza jest łatwe. Znajduje się on na skarpie terenu o ekspozycji południowo – wschodniej, niegdyś dobrze widoczny z drogi z Szerzyn do Skołyszyna. Ścieżkę dojściową wskazuje oryginalny austriacki betonowy słup informacyjny stojący po prawej stronie tuż przy drodze ok. 1,7 km od centrum Szerzyn. Droga gruntowa prowadzi początkowo koło niewielkiego przydomowego warsztatu drzewnego (tu można pozostawić samochód) a potem pod górę mijając położoną po lewej na stoku współczesną kapliczkę. Stąd jeszcze kilkadziesiąt metrów leśnego parowu i cmentarz ukazuje się po prawej.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 31 w Szerzynach</strong>

Wróć do spisu obiektów