Osuwisko na stokach MaguryczaOsuwiska na terenie gminy Sękowa związane są z jego budową geologiczną. Występują w Sękowej, Wapiennem, na odcinku Dragaszów - Bartne (Czartoryja) Największym w tym rejonie, chociaż mało znanym jest osuwisko na wschodnich stokach Magurycza Dużego (777 m). Powstało ono w nocy z 14-ego na 15-ego września 1951 roku. Potężne grzmoty i huki, nieustanne trzaski zbudziły tej nocy mieszkańców wsi. Ludzie wybiegli na dwór, uderzono w dzwony. Przyczyną trwających około 30 godzin odgłosów było przesuwanie się zbocza, pękanie i zsuwanie się bloków skalnych. Powstało osuwisko w wyniku wezbrania wód źródła międzywarstwowego. Do jego utworzenia przyczynił się też tamtejszy kamieniołom, z którego bartniańscy kamieniarze pozyskiwali przez wiele lat piaskowiec, podcinając równoczesnie zbocze góry.
Do osuwiska można dojść zarówno ze wsi Bartne, skąd łatwiej trafić, jak i od szlaku niebieskiego Bartne-Banica, co jest zadaniem nieco trudniejszym. Z Bartnego od ostatniego przystanku autobusowego obok remizy strażackiej należy iść 150-180 m w górę wsi do rozwidlenia, na
którym skręcamy na drogę w prawo i po przejściu dalszych 150 m od rozwidlenia skręcamy z drogi na prawo. Następnie przekraczamy potok Bartne i idziemy w górę w kierunku szczytu. Opis zbocza prowadzić będziemy zaczynając od jego podstawy idąc od dołu, a kierując się w górę na zachód, w stronę szczytu. Dołem zwraca uwagę bagnistość terenu i jego dzikość. Znajduje się tu stała ostoja dzikiej zwierzyny, legowiska wilków i dzików. Cały teren porośnięty jest lasem. Charakteryżując zbocze można jego budowę i układ porównać do tarasów, których jest trzy oraz obryw. Tarasy i obryw oddzielone są od siebie stromymi podejściami. Taras pierwszy od dołu jest zarazem najszerszy. W mrocznym lesie zwraca uwagę wiele zagłębień młak i stawków. Niektóre obecnie częściowo zamulone porośnięte są paprociami i trawą. Istnieją trzy jeziorka, z których jedno ma średnicę około 35 metrów. Drugie jest nieco mniejsze, natomiast trzecie ma parę metrów długości. Ze wszystkich wystają ponad powierzchnię wody utrącone kikuty rosnących tu niegdyś drzew. Ich wielkość nie jest stała i bywa uzależniona od roku i ilości opadów.
Drugi taras jest bardziej suchy i węższy od pierwszego, ale podobnie jak poprzedni ma liczne zagłębienia, małe młaki i bajorka. Gdzieniegdzie teren jest podmokły.
OBRYW Opis obrywu zaczniemy od jego części najdalej wysuniętej na północ, trawersując zbocze w kierunku południowym. Całkowita jego długość wynosi około 475 - 490 m. Jest on niejednolity. Można wyróżnić kilka różnych części składowych. Porośnięty jest lasem mieszanym, przede wszystkim buczyną, nielicznie występuje świerk, brzoza, dzika cześnia, sosna. Od końca wiosny aż do późnej jesieni panuje tu lekki półmrok, a skalne rumosze porastają liczne mchy. Pomiędzy nimi rosną paprocie i ostrężyny. Dna poszczególnych części składowych rozpadliska są suche. Wskazuje to, że podłoże jest przepuszczalne. Zwracają uwagę liczne wiatrołomy, wywroty i poprzetrącane na różnej wysokości pnie. Niektóre z nich są całkiem zdrowe, na innych widać ślady próchnicy. Jak już wspomniano, obryw jest niejednolity. Można więc pokusić się o wyodrębnienie w jeggo budowie kilku części składowych. Podział ten przedstawia się następująco:
1. Pierwsza od północnej strony część osuwiska to płytka niecka. Kształt jej jest zbliżony do
owalu. Ma 55 m długości i około 20 m szerokości. Od południowej strony ulega zwężeniu
i przechodzi w coś, co kształtem przypomina mający około 15 m długości lej. Niecka najgłębsza jest w części środkowej. Podnoszące się dno w kierunku północnym powoduje, że
jest ona tam coraz płytsza aż do wyrównania z wałem mającym w najwyższym miejscu
około 3 m wysokości (od dna). Nieckę od wschodu ogranicza wał, a od zachodu skalne zbocze mające około 8 m wysokości. Zwiedzając osuwisko należy zachować szczególną ostrożność, gdyż na ruchomych kamieniach i wywrotach łatwo można skręcić nogę. Sam zaś Magurycz Duży jest jedną z ciekawszych gór.
Wróć do spisu obiektów |