Cmentarz wojenny nr 158 Tuchów-Garbek (Ogonówka)

Cmentarz wojenny nr 158 Tuchów-Garbek (Ogonówka) jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Zwany również cmentarzem w Mesznej Opackiej. Został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Heinricha Scholza jako cmentarz samodzielny.

Położony przy drodze Tuchów - Rychwałd na skraju Księżego Lasu. Cmentarz założony jest na planie prostokąta i ogrodzony betonowymi słupkami połączonymi drewnianym, sztachetowym płotem. Obiekt ten posiada najładniejszą i najlepiej utrzymaną szatę roślinną z cmentarzy okręgu tarnowskiego. Wejście zamykane jest dwuskrzydłowymi, drewnianymi wrotami. Główny element cmentarza stanowi drewniany krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa i dwuspadowym zadaszeniem z ząbkowaną krawędzią. Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie:

– zwężających się ku górze betonowych steli o profilowanych bocznych krawędziach, zwieńczonych małymi żeliwnymi krzyżami lotaryńskimi lub krzyżami maltańskimi z motywem wieńca laurowego,
– krzyża lotaryńskiego z płaskownika na betonowym postumencie.
Na nagrobkach umieszczone są owalne, emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych.

W skład cmentarza wchodzi 27 grobów pojedynczych i 3 zbiorowe. Spoczywa w nich 7 polskich legionistów 1 i 5 Pułku Piechoty Legionów (Rafał Wojtych, Franciszek Petryszyn, Walenty Marcak, Michał Gutowski, Józef Wójcikiewicz, Szczepan Iwulski, Stanisław Sarna), 20 żołnierzy austro-węgierskich, a także 10 walczących po stronie rosyjskiej, poległych w latach 1914-1915. Znane są nazwiska 11 pochowanych. W 1945 r. na cmentarzu pochowano dwóch żołnierzy niemieckich zabitych w lesie w Siedliskach.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 158 Tuchów-Garbek (Ogonówka)

Wróć do spisu obiektów